Tisk
Zděný dům s imitací roubenky. Originální a cenově dostupná technologie bez nutnosti údržby

Zděný dům s imitací roubenky. Originální a cenově dostupná technologie bez nutnosti údržby

Dana D. Daňková | Sobota, 01. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Roubenka je prostě roubenka, řeknete si. Ze dřeva. A imitace roubenky? Tak to mohou být fošny vyplněné tepelnou izolací, které dům ze dřeva posunuly k nízkoenergetickým metám. Ovšem nabízí se i možnost další. Dům, který má vzhled roubenky, zvenka i uvnitř vypadají trámy a roubení jako živé, a přesto to není roubenka. Ale vůbec to neznamená, že by taková stavba byla méně hodnotná. Spíše naopak – v oblastech pro roubené stavby tradičních mohou stát domy s roubenou kůží a vracet tak krajině původní ráz. Specialistou na „jiné imitace" roubenek je Martin Kobosil.

Ve falešných roubenkách nenajdete dřevo, neboť se jedná o fasádní systém, tedy o dekorativní omítky z maltové směsi, do kterých se pak speciálními nástroji vytváří struktura dřeva. Jde tedy vyloženě pouze o designovou záležitost.

Při vývoji technologie vycházel Martin Kobosil z požadavků na dokonalý vzhled imitace roubení a minimální péči při jeho ošetřování. Nejedná se tedy o obvyklý dřevěný obklad z fošen, ale o vytváření struktury dřeva do omítky.

Na otázky odpovídá...


Martin Kobosil
Martin Kobosil
Odborník na fasádní systémy se vzhledem dřeva, Imitace roubenek jinak...

V čem konkrétně tkví tato imitace, z jakého materiálu je povrch? Domy vypadají na první pohled opravdu zcela „dřevěně"...


Naše fasády vytváříme z minerálních dekorativních omítek od renomovaných výrobců. K docílení požadovaného motivu dřeva je třeba pouze použít speciální omítku s tímto designem pro vnější nebo i vnitřní použití.

Uvedený fasádní systém lze aplikovat na různé podklady – klasické zdivo, plynosilikát, polystyrenové zateplení, stavební prvky energeticky úsporných a pasivních domů, a to jak na novostavby, tak i rekonstrukce starších objektů z tradičních materiálů. V interiéru je možné systém nanášet kupříkladu na sádrokarton, OSB desky a další podklady.

Použité omítky jsou odolné vůči mechanickému poškození a povětrnostním vlivům, rezistentní vůči plísním a odolávají UV záření. Barevný impregnační nátěr pak představuje trvalou a účinnou ochranu a umožňuje zvýšení odolnosti proti znečištění.

Díky hloubce zvrásnění, přirozeným hlubokým trhlinám v „trámech" a originálnímu rohovému zakončení rybinovým spojem získávají naše roubenky autentický vzhled klasických dřevěných staveb.

Na postup a realizaci povrchu stěn vlastní firma patent, můžete zmínit, čím je technologie zvláštní, případně proč jste si ji nechali patentovat?


Tuto technologii jsme vyvinuli jako alternativu vůči dřevěnému obkladu. Chtěli jsme nabídnout vlastnostmi dokonalejší a současně bezúdržbovou variantu. Díky fasádní technice, zvané též „zkamenělé dřevo", se nám podařilo dosáhnout reálného trojrozměrného vzhledu původních starých trámů.

Jedná se o originální a cenově dostupnou technologii, která je díky finálnímu nátěru trvalá, bez nutnosti pravidelného ošetřování a oprav. Cílem patentové ochrany bylo především zamezit neodbornému používání této technologie, zaručit tak vysokou kvalitu provedení a v neposlední řadě i garantovat originalitu každé realizace.

1-Původní stav

obr.: Původní podoba zděného domu. Foto: Martin Kobosil

2-Příprava podkladu

obr.: Příprava podkladu před nanášením omítky. Foto: Martin Kobosil

Můžete stručně uvést postup vytváření fasády domu? Jakým způsobem docílíte vzhledu dřeva?


  • Před samotnou realizací je vždy nutné provést prohlídku objektu přímo v místě.
  • Následuje domluva s investorem o druhu a rozsahu prací.
  • Poté přichází na řadu zaměření a kalkulace cenové nabídky. Vycházíme z předem připraveného podkladu, kterým je perlinka v lepidle. Ten si zadavatel může připravit i sám, před započetím naší práce.
  • Na připravený podklad nanášíme dekorativní omítku v podobě maltové směsi.
  • Následuje vytváření struktury dřeva do čerstvé omítky za použití speciálních nástrojů a přípravků.
  • Po vyzrání malty je aplikován nátěr fasádní barvou, která obsahuje ochranné přísady proti klimatickým a biotickým vlivům.
  • Na závěr je nanesenaspeciální lazura, která vytvoří odpovídající patinu starého dřeva.

3-Nanášení omítky

obr.: Nanášení dekorativní omítky v podobě maltové směsi. Foto: Martin Kobosil

4-Vytváření struktury

obr.: Vytváření struktury dřeva do čerstvé omítky. Foto: Martin Kobosil

Jaké profese jsou při realizaci těchto fasád potřeba? Uplatní se i nějaké speciální dovednosti?


Při této práci je důležitá především manuální zručnost a šikovnost. O našich roubenkách lze říci, že co stavba, to originál. Nejsou zde zapotřebí žádné zvláštní dovednosti. Zakládáme si na osobním a individuálním přístupu ke každému zákazníkovi. Snažíme se vyjít vstříc všem jeho přáním a potřebám. Naši imitaci provádíme pečlivě, se smyslem pro každý detail. Výsledkem je propojení špičkové technologie, unikátní techniky a tradiční architektury.

5-Ochranné nátěry

obr.: Nátěr fasádní barvou, která obsahuje ochranné přísady proti klimatickým a biotickým vlivům. Foto: Martin Kobosil

Zmínil jste se, že fasády tohoto typu jsou bezúdržbové...


Vzhledem k tomu, že se nejedná o skutečné dřevo, ale o omítku, nepotřebují naše roubenky žádnou speciální údržbu ani následné ošetřování proti plísním, houbám a deformacím dřeva, způsobeným vlivem počasí nebo stářím materiálu. Jedná se tedy o mnohem levnější a rychlejší metodu, kde odpadají další práce a následné náklady na pravidelné ošetřování a údržbu do budoucna, nezbytné v případě dřeva.

7-finalni-vzhled

obr.: Na závěr je nanesenaspeciální lazura, která vytvoří odpovídající patinu starého dřeva. Foto: Martin Kobosil

Kde všude najdeme domy s imitací roubení? A jak byste charakterizoval vaše klienty?


Tím, že tyto stavby jsou typické pro určité oblasti a vzhledem ke skutečnosti, že jsme především firma realizační, jezdíme za naší prací po celé ČR. Působíme především v horských a podhorských regionech, dále například na Vysočině, v různých chatových oblastech a podobně.

Už více než rok také funguje naše pobočka na Slovensku a v Polsku v tatranské lokalitě. Našimi zákazníky jsou zejména majitelé chat, chalup a dalších rekreačních objektů, kteří mají zájem o provedení tradičního vzhledu klasických historických roubenek. Na této technologii mimo jiné oceňují i skutečnost, že zde není nutná následná pravidelná údržba.

8 Detail rybiny

obr.: Detail rybiny. Foto: Martin Kobosil

7-Detail struktury dřeva

obr.: Detail imitace struktury dřeva. Foto: Martin Kobosil

Mohou stát domy s touto fasádou například i v chráněných oblastech, národních parcích a podobně?


Tuto otázku jsme samozřejmě řešili již mnohokrát. Roubenky jsou svou architekturou velmi specifickou lokální záležitostí. Při konzultacích se správami jednotlivých chráněných krajinných oblastí jsme nenarazili na žádný problém, pokud jde o lokalitu jako takovou.

Naopak, tento námi vytvořený autentický vzhled se svými tradičními rybinovými spoji bývá upřednostňován před umělým vzhledem šroubovaných prken. Konečné rozhodnutí však vždy závisí na individuálním posouzení charakteru dané lokality místně příslušnou správou chráněné krajinné oblasti.

9-Po realizaci

obr.: Finální vzhled zděného domu s imitací roubenky. Foto: Martin Kobosil

SaR 3-2017
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Komentáře  

 
0 #4 Milan Solar 2021-05-04 14:28
dobrý den, prosím o kontaktní email na firmu, měl bych zájem o bližší informace a cenovou nabídku.Děkuji Solar
Citovat
 
 
0 #3 Jiří 2021-05-03 07:37
Vypadá to hezky ale málo plasticky. Kdybych nad něčím takovým uvažoval, tak bych raději zvolil dřevo. Viděl jsem zdařilý, dřevěný, roubený obklad i z rohovými spoji.
Citovat
 
 
+4 #2 Tomáš 2021-05-02 09:14
Řemeslné provedení vypadá na fotkách velice zdařilé. Je to ovšem stále imitace. Stejně jako plastová okna v dekoru dřeva, vinylová podlaha "Selské prkno" , dřevotřískový nábytek potažený folií.... Když si na Fabii HTP dám nálepku V8, tak mi to výkon a jízdní vlastnosti nezvýší. Proti moderním materiálům nic nemám. Jsou odolné, relativně levné, většinou i dostupné. Dělat "starou chalupu" z betonu a plastu mému vkusu neodpovídá.
Citovat
 
 
+1 #1 Robert 2021-05-01 14:23
Tato realizace dala jistě hodně práce a výsledek je rozporuplný. Raději by bylo dobré dodržet spíše to, že staré chalupy mají dělená okna a rozhodně nemají to zdobení kousky obkladových prkének nad falešným roubením. A tvrzení, že toto řešení je bezúdržbové, vyvolává úsměv... Určitě by bylo lepší zděný domek nechat zděným, udělat třeba zdobení jen pomocí štukových ozdob a obložit dřevem třeba jen přístavbu, ale samozřejmě vertikálními prkny.
Citovat
 

Přidat komentář


Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner
gotop