Helena Petáková | Pondělí, 11. únor 2013 |

První samonosnou kopuli ze slaměných balíků najdeme na jihozápadě Slovenska v malé vesnici Hrubý Šúr. Původně měla stát v Portugalsku, kam ji její německý autor Gernot Minke projektoval jako kavárničku. Tamní úřady ovšem výjimečnou stavbu neschválili, proto se architekt obrátil na své slovenské přátele Bjorna a Zuzanu Kierulfovy, které projekt nadchl a v roce 2010 ho proměnili v sídlo svého architektonického studia Createrra.
Unikátní budova byla postavena svépomocí v rámci mezinárodního workshopu, jehož cílem bylo zvýšit povědomí o nízkoenergetických stavbách z přírodních materiálů a vyzkoušet nové postupy při využití slámy v rámci nosné konstrukce. Na stavbě se podílelo na třicet účastníků workshopu z deseti zemí Evropy a Kanady.
Sláma, hlína a dřevo
Lisované slaměné balíky mají hmotnost 120 kg/m³. Rozměry tvárnic vypočítal speciální program, podle jeho vzoru se dokonale nařezaly a pospojovaly. Uvnitř i vně jsou omítnuté hlínou, která zvyšuje ochranu domu před požáry. Hliněné omítky jsou v interiéru jemné a dekorativní. V exteriéru byla hliněná omítka zaizolována, pokryta geotextilií a na ni navezena místní půda jako podklad pro zelenou střechu. Hliněné jsou i podlahy, které majitelé ošetřili nátěrem a olejovým voskem.
V konstrukci nechybí také dřevěný věnec, který vede po celém obvodu kupole a je příjemným zdrojem čerstvého vzduchu v jednotlivých klenutých kójích. Dřevěný věnec je dutý a proudí jím čerstvý vzduch. Stavba vyžaduje minimální vytápění. Sláma je totiž nejen nosná, ale má i vynikající izolační vlastnosti.
Slaměné studio, možná i slaměný dům
V domě o rozloze 65 metrů čtverečních sídlí architektonické studio Createrra, které se specializuje na energeticky pasivní domy. Slaměná stavba má osm kleneb a uprostřed kupoli s průměrem šest metrů. Každý výklenek má vlastní funkci. V prvním je vstupní zádveří, na které navazuje klenba s kuchyňkou. V dalších klenbách jsou pracovní místa architektonického studia, orientovaná do všech světových stran. Uprostřed je společný funkční prostor.
Pochvalou zdařilého výsledku jsou i zájemci, kteří by si přáli v podobném kupolovém domě ze slámy bydlet. Uvidíme, zda podobnou stavbu časem ještě někde najdeme.
Vaše komentáře (3)
Nejnovější články v kategorii “Moderní architektura”
-
Příjemné a moderní pracoviště vytváří pro zaměstnance česko-slovenský tým architektů
Pracovat v příjemném a kultivovaném interiéru, naplněném vůní dřeva, by si přáli určitě mnozí z nás. Zaměstnanci společnosti zabývající se prodejem dřeva v Partizánske na…
-
Výjimečnost v architektuře zachraňují originální veřejné stavby ze dřeva
V dnešním světě je pouze omezená poptávka po výjimečnosti. Daleko více lidi zajímá průměrnost. Kupříkladu příchuť dřeva ze sudu, v němž zraje víno, už není tak žádaná.…
-
Svět staví výškové dřevostavby, v ČR si zatím o nich můžeme nechat jen zdát
Dřevostavby byly do nedávné doby zařazeny zcela na okraj stavební produkce. Z různých historických důvodů byly využívány zejména jako dočasné objekty a stavby drobného měřítka.…
-
8 moderních dřevostaveb ve tvaru krychle, kvádru, prostě kostky
Lapidární tvar, jednoduchý koncept, většinou přehledné dispozice. Ne každý se zrovna shlédne ve vikýřích, rizalitech a nejrůznějších nepravidelnostech vnějšího pláště…