Petr Houška | Úterý, 05. červen 2012 |

Letní prázdniny dětí, tím i čas hlavní dovolené je za dveřmi a každý z nás přemýšlí o tom, kam sám či s rodinou vyjede za odpočinkem. Někdo má rád pasivní odpočinek, jiný zase aktivní.
Pro zvídavé jedince z druhé skupiny přinášíme tip na výlet, a to na Slovensko. Cílová obec je nedaleko naší hranice a má zajímavý název – Čičmany. Rázovitá obec leží v kotlině Strážovských vrchů u pramene řeky Rajčianky, je nejvýše položenou v Žilinském okrese a je především známá unikátní starobylou architekturou – malovanými dřevěnicemi. V roce 1977 byla obec vyhlášena památkovou rezervací a byla v ní zřízena národopisná expozice. Obec mívala až 1500 obyvatel a tím i kostel a malý zámeček místních pánů. Dnes je sice počet stálých obyvatel pouze pětina, však v hlavní turistické sezóně se počet markantně zvyšuje.
Odkud pochází kultura v Čičmanech?
O původu obce a jejím vzniku existuje několik teorií. Německý vliv není tolik věrohodný, kdežto bulharský ano. Původní obyvatelé na místo obce přišli pravděpodobně v první polovině 14. století. Čičmanští se zaobírali především polním hospodářstvím, chovem ovcí, výrobou bot a slovenskou specialitou - brynzou. Název Čičmany má pravděpodobně indovropský prazáklad a znamená "usedlost v kopcích - Vrchovany". Tak se dodnes nazývá místo za kopcem Javorinka, kde se nachází zbytky dřevěnic z osady Malé Čičmany.
Jako perníkové chaloupky
Architektura obce Čičmany, zejména její dolní části připomíná i dnes perníkové domečky, a to hlavně pro jejich ornamentální výzdobu fasády. Domy jsou cenným dokladem technické vyspělosti, mistrovské zručnosti a estetického cítění obyvatel. Geometrická výzdoba je stará asi 200 let. Ornamenty jsou malované vápnem bez příměsi jiných látek. Místní kroje jsou pečlivě provedené a zdobení je shodné s domy.
Kam v okolí?
Čičmany jsou zhruba v polovině cesty mezi Trenčínem a Žilinou. V prvním zmíněném městě je monumentální Trenčianský hrad a v druhém katedrála Nejsvětější Trojice. Nedaleko leží i lázeňské město Bojnice, které je především známo díky jeho zachovalému zámku. Rajecká Lesná – zde láká k návštěvě unikátní dřevěný betlém a léčivý minerální pramen.
Zdroj informací a fotografií: http://www.cicmany.viapvt.sk/
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Přesně 155 dřevěných elementů NOVATOP tvoří konstrukci ikonické spirály českého národního pavilonu
Český národní pavilon v japonské Ósace je největší dřevěnou stavbou svého druhu bez ocelové nosné konstrukce v Japonsku. Svým originálním designem, úrovní řemeslného zpracování…
-
Společnost Wood-Mizer představí nejmodernější technologie pro řezání a zpracování dřeva
Hannover, 26. – 30. května – Společnost Wood-Mizer, světový lídr v oblasti pilařských a dřevozpracujících zařízení, představí své nejnovější inovace na veletrhu LIGNA 2025…
Květnový Den velkých dřevostaveb se blíží
-
Mendelova univerzita v Brně: Cesta inspirace, tradic a příležitostí
Mendelova univerzita v Brně je nejstarším vysokým zemědělským a lesnickým učením u nás. Její Lesnická a dřevařská fakulta již více než sto let formuje odborníky, kteří…