Tiskové prohlášení společnosti Hypotéka na srub.cz ke změně zákonu o dani z nabytí nemovitých věcí
Komerční sdělení | Pátek, 09. září 2016 |

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí, přináší změnu v placení daně z nabytí nemovitosti. Co se přesně změní při koupi nebo prodeji domu či pozemku? Podle vyjádření společnosti Hypotéka na srub.cz změny nejsou příliš velké a dostupnost bydlení se nijak nesníži.
Dne 5. 8. 2016 byl vydán nový zákon č.256/2016Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí s platností od 1. 11. 2016. Tento zákon upravuje ustanovení o plátci daně, kdy bude od 1. 11. plátcem daně z nabytí nemovitosti výhradně kupující.
Dosud platilo, že se prodávající mohl s kupujícím domluvit, kdo bude plátcem daně, nicméně bylo nepsaným pravidlem, že daň platil prodávající a kupující vystupoval v pozici ručitele. Co tato novela znamená pro ty, kteří uvažují o koupi nemovitosti? Z aktuálních neveřejných vyjádření bank zatím vyplývá, že banky umožní tuto daň zaplatit z hypotečních úvěrů. Nicméně už o tuto částku, která činí desetitisíce korun, zpravidla nenavýší zástavní hodnotu nemovitosti. A vzhledem k záměru ČNB omezit 100% hypoteční úvěry by to mohl být problém. Narážíme zde totiž na limit LTV – tedy poměr výše úvěru k výši hodnoty nemovitosti.
Příklad počítání daně z nemovitosti:
Koupě nemovitosti za cenu 2 000 000 Kč. Do tří měsíců od převodu je kupující povinen zaplatit daň z nabytí (4 %) 80 000Kč. Celkově tak na koupi nemovitosti potřebuje 2 080 000Kč.
Banka poskytne maximálně 1 800 000 Kč (90 %LTV) Výsledný rozdíl činí 280 000Kč. Tento rozdíl musí kupující pokrýt ze svých finančních rezerv nebo v případě absence rezerv jiným úvěrem – například úvěrem ze stavebního spoření.
Z tohoto příkladu je patrné, že aplikací nového zákona budeme na koupi nemovitosti potřebovat mít o 80 000Kč více úspor nebo financí z jiného zdroje.
Jak změna plátce daně ovlivní všechny, kteří si plánují koupit pozemek a postavit dům?
Naše odpověď je stručná: „Nijak zvlášť“. Je to dáno především tím, že již dnes není prakticky možné získat 100 % hypoteční úvěr na výstavbu a tak tato změna nepřináší při řešení financování koupě pozemku a výstavby nic nového – tedy kromě nepříjemného faktu, že v podstatě zaplatíte za pozemek o 4 % více.
Rádi bychom tak rozptýlili obavy, které mohly vyvolat některé komentáře odborníků k připravovanému zákonu ještě před jeho schválením, že se výrazně zkomplikuje dostupnost bydlení.
Za společnost Hypotéka na srub.cz připravil Jaroslav Pelant
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Jak na financování stavby”
-
Kupujete dům? Peníze neposílejte napřímo, ale přes úschovu!
Majitelem nemovitosti se kupující stává nikoliv v okamžiku podpisu kupní smlouvy, ale až po zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí. A to trvá několik týdnů. Poslat kupní…
-
Jaká specifika má hypotéka na dřevostavbu a jak ji získat?
Koupit si již postavený dům znamená se mu „podřídit" nebo ho rekonstruovat a přiblížit co nejvíce svým požadavkům na bydlení. To se ale každému nemusí zamlouvat. Někdo proto dá…
-
I nákup samotného pozemku lze zafinancovat úvěrem. Poradíme, jak na to
Koupit hotový dům je určitě možnost, nevyhovuje ale každému. Někdo zkrátka preferuje výstavbu rodinného domku podle vlastních představ. V tom případě vás ale čeká nejdříve…
-
Bez hypotéky si můžete vzít i víc než milion korun
Bydlení se bez hypotéky pořídit nedá? Většinou to sice tak je, ale světlé výjimky potvrzují pravidlo. Pokud si chcete půjčit na menší dřevostavbu nebo na její rekonstrukci,…