Petr Houška | Středa, 21. srpen 2013 |

Princip
Každý ví, že vzduch tepelně izoluje a proto čím je tepelný izolant z jemnější struktury – tím lépe izoluje a jeho součinitel tepelné vodivosti λ se blíží k hodnotě suchého vzduchu (λ 0,026 (W•m•K)). Hodnota λ běžných tepelných izolantů osciluje okolo 0,040. Ve vakuu však vzduch není a tím nedochází k přenosu tepla třením molekul vzduchu – teplo však o to více prochází vakuem sáláním.
Jádro VIP je velmi tuhé – přesto však lehké a dobře tepelně izoluje i bez pevného vakuově těsného obalu z PE či PUR. Někteří výrobci užívají pro obal i fleecovou tkaninu.
Základem VIP je oxid křemičitý, jehož struktura je viditelná pouze pod elektronovým mikroskopem – nanometrické rozměry. V podstatě se jedná o aerogel - tzv. zmrzlý dým či kouř (podrobný článek o aerogelu ZDE). Obal panelu musí zaručit trvalé vakuum – materiál musí být houževnatý a odolný stárnutí. Díky vysoké pevnosti aerogelu plní obal pouze funkci ochranou. Panelem tedy prakticky teplo neprochází díky téměř 100% vakuu – minimum vzduchu, které v aerogelu zůstává, je uvězněno v nanometrické síti aerogelu a tak molekuly vzduchu do sebe nemohou narážet a tím přenášet teplo. Sálavá složka tepla je ve vakuu neopomenutelná – sálání by znehodnocovalo vynikající vlastnosti výplně – proto je obal opatřen odrazovou folií – u fleecového obalu přebírá folie i vzduchotěsnou funkci. Součinitel tepelné vodivosti λ se pohybuje okolo 0,004 W/(m.K). Pokud tuto hodnotu porovnáme s hodnotou klasických tepelných izolantů, bude hodnota VIP panelů jednou desetinou!
Když ostatní izolanty končí
VIP se využívají např. při rekonstrukci historických staveb, kde je instalace klasické tepelné izolace v tloušťce desítek centimetrů nereálná. VIP jsou vyráběny v tloušťkách od 20 do 80 mm. 20 mm však je více než dostatečná tloušťka pro většinu stavebních případů. Klasická novostavba se však z VIP neprovádí – je tomu díky cenové náročnosti. Panely nacházejí své uplatnění např. při tepelné izolaci snad nejkontroverznějšího místa stavby – integrované předokenní rolety. V tomto místě je tepelná izolace zeslabena více jak o polovinu – VIP však tento detail hravě vyřeší již v tloušťce 20 mm! Pokud je nutné do tepelně izolační obálky vetknout jakýkoliv nosník, je to úkol pro VIP. Dnešní moderní vchodové dveře mají výplně sendvičové – jádro je povětšinou z PUR. Pokud se však do jádra z PUR vloží VIP, tak je i při malé tloušťce výplně hodnota tepelného odporu srovnatelná s hodnotou obvodové obálky stavby.
VIP jsou logicky vyráběny v rozměrech běžných izolantů – pro speciální umístění se panely vyrábějí na zakázku. Pro lepší manipulaci a odolnost se hrany opatřují ochranným profilem a případně i výztuhou z XPS či PU.
Poděkování za informace: Zdeněk Hastrman www.virtualsro.cz
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Minerální izolace URSA PUREONE zajistí celoročně příjemnou teplotu i zdravé vnitřní prostředí
Kvalitní zateplení domu má řadu výhod. Pomáhá celoročně udržovat stabilní teplotu v interiéru, přispívá k úsporám výdajů za energie a zvyšuje komfort bydlení. Při výběru…
-
V boji s vlhkostí v interiéru může pomoci správné větrání i kvalitní izolace
Vyměnili jste okna, zateplili fasádu a bojujete v interiéru se zvýšenou vlhkostí? Na vině může být nevhodné větrání nebo špatně provedené zateplení. Dlouhodobá vlhkost v…
-
Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení
Dřevostavby představují čím dál oblíbenější volbu při realizaci snů o bydlení. Díky vysoké energetické efektivitě a rychlé výstavbě jsou ekonomicky atraktivní, navíc s nimi lze…
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…