Ondřej Zaorálek | Pondělí, 18. červenec 2011 |

Prvními stavbami s nosnou konstrukcí ze dřeva byly v historii lidstva příbytky lovců a rybářů. S odklonem od kočování a přechodem na usedlý způsob života generujícím zemědělství a chovatelství vznikají trvalejší stavby obydlí s delší životností.
Zrod tradice...
Stavitelským počinem našich pra- prapředků, na který můžeme být opravdu pyšní, je takzvaný „dlouhý dům", který se jako typologický druh vyskytoval ve střední Evropě přibližně kolem roku 4000 před Kristem. Konstrukce z dubového dřeva o rozměrech 25 x 7 metrů o výšce 5 metrů měla dřevěnou podlahu zdviženou nad terén, stěny byly z masivní kulatiny, dřevěné krokve nesly vazničky s rákosovou krytinou. Domy měly životnost asi 20 až 25 let, to znamená, že se jednalo v měřítkách doby o vícegenerační bydlení.
Dalším přínosným obdobím pro rozvoj dřevostaveb bylo antické Řecko a Řím. V Číně a Japonsku se dochovaly rozsáhlé mnohapodlažní komplexy zejména sakrálních staveb ze dřeva starých tři tisíce let. Počínaje 7. stoletím se v Evropě rozvíjela znalost těžkých skeletových a hrázděných staveb. Američtí osadníci přispěli svým umem rovněž do pokladnice vědění v oblasti dřevostaveb.
V českých zemích bylo převládajícím řešením v období středověku pro obytné domy roubení, němečtí osadníci přicházející do české kotliny v průběhu 13. století obohatili tuzemské znalosti o technologii hrázděné stavby. Oba systémy bylo možné kombinovat, jak to ostatně často vidíme dodnes v historických jádrech některých západoevropských měst.
... a její ohrožení
Novodobé použití dřeva jako stavebního materiálu zaznamenáváme až na sklonku 18. století. Cena stavebního dříví byla v té době závislá na ceně dřeva pro palivo a k využití v dolech. V druhé polovině 18. století se můžeme v českých zemích a na Moravě setkat s projevy energetické krize: neúměrné nároky na kapacity palivového a důlního dříví tehdy vyčerpaly zásoby dřeva. Krize je zažehnána až pozvolným nástupem těžby uhlí.
Dřevo i pro svojí vyšší cenu a menší dostupnost (časté kalamity v monokulturách lesního hospodářství) přestává být oblíbeným stavebním materiálem a celodřevěná stavba se vytrácí i z oblasti lidového stavitelství. To postihuje nejen města (zpřísnění požárních předpisů a nové stavební řády, které užití dřeva pro bytovou výstavbu výrazněji omezují), ale i vesnice.
Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 2/2009.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “O dřevostavbách”
-
Malá modulární dřevostavba je cenově dostupná pro všechny, kteří chtějí bydlet jednoduše a stylově
Jeden z nejvíce hledaných výrazů lidí na internetu ve spojení s bydlením je "dřevostavba na klíč do 1,5 milionu korun". Je-li vaším snem jednoduchá, jednopodlažní dřevostavba na…
-
STRONGER TOGETHER: Fermacell a James Hardie se stávají jednou společností
Loňská akvizice, kdy James Hardie koupil od Xella Group obchodní jednotku Fermacell, se na začátku dubna stala skutečností – Fermacell je nyní pevnou součástí James Hardie Group.
-
Stavby s vůní dřeva mají své vítěze
Šestý ročník studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR – Stavby s vůní dřeva 2018 – má své vítěze. Celkem 63 studentů z deseti českých a slovenských fakult…
-
Architekt Petr Vala: Chtějme víc, vrátí se nám to!
Nadějeplné vize jsou krásná věc, ovšem cesta za nimi zasazená do reality může mít někdy hořkou pachuť. Udržet si vnitřní sílu, motivaci a chuť stále tvořit, je pak kumšt.…