Úterý, 19. červenec 2011 |

Přerušená tradice
Není to ovšem jejich vina: tradice dřevěných domů u nás v polovině 20. století (kdy ve vyspělých zemích naopak došlo k rozkvětu dřevěných staveb), byla přetržena, stavět ze dřeva se prakticky přestalo, a později se to už proto kvalitně neumělo. A také se přestalo o stavbách na bázi dřeva psát. Několik desítek let se nevydávaly odborné knihy, dřevostavby tedy zmizely veřejnosti z očí. Na tradici se později velmi těžko navazovalo a důsledky vidíme v mnoha ohledech i dnes. A to přesto, že se v minulých 10 letech mnohé stalo – postavilo, napsalo, tisíce lidí si prohlédly dřevěné domy na výstavách, veletrzích. A mnoho lidí už na vlastní kůži vyzkoušelo bydlení v nich. Pořád ale přetrvávají nejasnosti.
Voda jako taková dřevu nevadí
Ale zpět k dřevu a vodě. Dřevostavbě nevadí ani tak voda jako taková, ale střídání vnějších vlhkostních poměrů. Ale ani to ne vždycky – stačí připomenout střešní šindele, které se s vodou, deštěm, rosou a sněhem setkávají stále. Voda na ně dopadá, kondenzuje na nich a zase vysychá. I přesto mají životnost mnoho desetiletí, i když nejsou někdy ani chemicky ošetřené.
Dokonalé vysušené je nutností
Pokud jde o vodu a dřevostavbu v nejobecnější rovině, musí se dodržovat jednoduché pravidlo, které by mohlo znít „voda dovnitř, voda ven" nebo „co se namočilo, také vyschne". To platí jak u domů zasažených rozvodněným potokem i třeba u havárie vody v koupelně. Tam z namočené podlahy voda (stejně jako po zdivu) vzlíná po dřevěných stěnách (ať už jsou masivní nebo sendvičové). Pokud se pak správným způsobem dokonale vysuší, stavba ani interiér neutrpí. A v případě povodní domy na bázi dřeva u nás v minulých letech měly dost příležitostí ukázat, v čem je jejich síla v interakci s vodou, v čem jsou jejich přednosti a jaká je jejich odolnost. Konkrétně si tyto všechny momenty rozebereme příště.
Nejnovější články v kategorii “O dřevostavbách”
-
Malá modulární dřevostavba je cenově dostupná pro všechny, kteří chtějí bydlet jednoduše a stylově
Jeden z nejvíce hledaných výrazů lidí na internetu ve spojení s bydlením je "dřevostavba na klíč do 1,5 milionu korun". Je-li vaším snem jednoduchá, jednopodlažní dřevostavba na…
-
STRONGER TOGETHER: Fermacell a James Hardie se stávají jednou společností
Loňská akvizice, kdy James Hardie koupil od Xella Group obchodní jednotku Fermacell, se na začátku dubna stala skutečností – Fermacell je nyní pevnou součástí James Hardie Group.
-
Stavby s vůní dřeva mají své vítěze
Šestý ročník studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR – Stavby s vůní dřeva 2018 – má své vítěze. Celkem 63 studentů z deseti českých a slovenských fakult…
-
Architekt Petr Vala: Chtějme víc, vrátí se nám to!
Nadějeplné vize jsou krásná věc, ovšem cesta za nimi zasazená do reality může mít někdy hořkou pachuť. Udržet si vnitřní sílu, motivaci a chuť stále tvořit, je pak kumšt.…