Dagmar Čechová | Úterý, 09. září 2014 |

Hlavním důvodem pro konstrukce těžkých dřevěných skeletů bývá vysoce atraktivní design. Proč tomu tak je a jaké jsou jejich další výhody?
1. Kostra domu nosná i estetická
Nosnou funkci zde má kostra z masivních dřevěných profilů. U předchůdců těžkých dřevěných skeletů, tzv. hrázděných staveb, byla zvenku přiznaná, dnes se kvůli tepelným mostům doporučuje obvodový plášť montovat vně nosné konstrukce, a tu vizuálně přiznat v interiéru. Podmínkou dosažení estetického efektu je dokonalé řemeslné zpracování konstrukčních detailů, které jsou pohledově začleněny do interiéru i exteriéru domu.
2. Stabilita bez betonu
Nosný skelet přenáší zatížení bodově přes sloupy, na rozdíl od lehkých skeletů, kde je nosná celá stěna. Proto se většina těžkých skeletů zakládá na patkách, bez časově a finančně náročného betonování základové desky. Tyčové prvky z lepeného dřeva spojují ocelové svorníky a styčníky. Sloupy jsou v pravidelném rastru s vodorovnými průvlaky v obou směrech. Vodorovné ztužení zajišťují stropy, svislé obvodový plášť a tuhá jádra.
3. Variabilita
Dřevostavby z těžkého skeletu umožňují vytvářet v obvodovém plášti velké otevřené části, které bývají často prosklené. Výhodou těchto konstrukcí je možnost kombinovat je s jinými technologiemi dřevostaveb. To ocení zejména stavebníci, kterým například hustá zástavba nedovoluje otevřít dům určitým směrem.
4. Kompoziční volnost
Stěny, které tvoří rozdělení místností, jsou nenosné, a mohou tak být rozmístěny velice variabilně a nezávisle na skeletu. Díky tomu mohou vznikat flexibilní a variabilní dispozice, takže každý dům vynikne svou originalitou a architektonickou výjimečností. Lehké sádrokartonové či sádrovláknité příčky lze navíc libovolně uspořádávat i během životnosti stavby. Stejně tak je kdykoli možné rozšířit dům o eventuální přístavbu.
5. Šetrně na dosah přírody
Systém umožňuje zavěšené i plně prosklené fasády, aniž by konstrukce musela být v místě prosklení upravována a zesilována. Bohaté prosklení obvodových stěn umožňuje dokonalý kontakt s venkovním prostředím a bydlení doslova na dosah přírody. Zejména v zimních měsících pak funguje jako zajímavý zdroj tepelných zisků.
Připraveno na základě textu Ondřeje Zaorálka
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “O dřevostavbách”
-
Malá modulární dřevostavba je cenově dostupná pro všechny, kteří chtějí bydlet jednoduše a stylově
Jeden z nejvíce hledaných výrazů lidí na internetu ve spojení s bydlením je "dřevostavba na klíč do 1,5 milionu korun". Je-li vaším snem jednoduchá, jednopodlažní dřevostavba na…
-
STRONGER TOGETHER: Fermacell a James Hardie se stávají jednou společností
Loňská akvizice, kdy James Hardie koupil od Xella Group obchodní jednotku Fermacell, se na začátku dubna stala skutečností – Fermacell je nyní pevnou součástí James Hardie Group.
-
Stavby s vůní dřeva mají své vítěze
Šestý ročník studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR – Stavby s vůní dřeva 2018 – má své vítěze. Celkem 63 studentů z deseti českých a slovenských fakult…
-
Architekt Petr Vala: Chtějme víc, vrátí se nám to!
Nadějeplné vize jsou krásná věc, ovšem cesta za nimi zasazená do reality může mít někdy hořkou pachuť. Udržet si vnitřní sílu, motivaci a chuť stále tvořit, je pak kumšt.…