Dagmar Šimonová | Úterý, 16. říjen 2012 |

V dánském městečku Roskilde došlo v tomto roce ke konverzi a k rozšíření existující budovy centra pro mládež. Architekti ze studia Cornelius + Vöge se rozhodli přistoupit k zadání s velkou dávkou invence a ukázat světu svou moderní interpretaci tradičního rybářského domku, kterými je daná lokalita více než typická.
Moderní pojetí vystihuje to, k čemu je budova určená – mladý lidský život
Předešlá budova ležela na okraji původního centra malého města, na pomezí nové zástavby ze 70. let. Její pojetí má podtrhnout regionální identitu, odkázat k tradici, ale zároveň jí vtipně a chytře propojit s modernou. K tomu má posloužit jednoduchý tvar dřevostavby i její červená barva.
Klasický tvar budovy je zmodifikován v prvku propojení svislých fasád a střechy, kterou s budovou váže stejný odstín – to má podtrhnout čisté linie a precizní, jednoduchý tvar celé stavby. Velké měřítko rozbíjí několik základních elementů, které prolamují jinak průběžnou fasádu. Tyto prvky jsou zároveň demonstrací kvalitní architektury, která by sama o sobě měla pozvednout genius loci centra pro mladé Dány.
Důraz byl kladen na intimitu a zároveň na kolektivní vyžití
Konverze stávajícího centra měla za úkol vytvořit více intimních zákoutí, kde by se mohly střetávat především malé skupinky dětí, mělo dojít k zásadní reorganizaci vnitřního uspořádání a ke zformování budovy do více otevřeného, hravého a moderního celku, kam se všichni návštěvníci budou rádi vracet. Dostavba se pak měla postarat o vytvoření flexibilní polyfunkční haly, kde se budou moci pořádat koncerty, skupinová setkání, hry a mnohé sportovní aktivity. Přidanou hodnotou je zajímavě tvarovaná lezecká stěna.
Kvalita prostoru jde ruku v ruce i s jeho energetickou náročností
Budova získala nové prostory, nový kabát i nízkoenergetický standart, který po své rekonstrukci splňuje. Okolní zelené plochy by měly být díky živějšímu propojení interiéru s exteriérem více součástí stavby, navíc díky tomuto sdružení dochází i k mnohem intenzivnějšímu přídělu denního světla ve vnitřních prostorech. „Výčnělky" z budovy ve formě lodžií, balkonů a předsazených schodišť fungují nejen jako architektonický prvek, ale i jako funkční elementy stavby – například schodiště z druhého patra slouží jako jakási venkovní scéna, jeviště a velkoformátové okno, vykonzolované z rohu budovy, je oblíbeným soukromým prostorem na pomezí interiéru a exteriéru.
Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…