Michal Doležel | Čtvrtek, 14. leden 2016 |
Stále častěji se v souvislosti se stavebnictvím, navrhováním a projektováním domů hovoří o "informačním modelování budovy" - BIM. Jedná se proces vytváření a správy dat o budově během celého jejího životního cyklu. Centrem je přitom digitální model budovy, který však obsahuje i celou řadu dalších dat spojených nejen s projektem, ale i třeba nákupem materiálů, postupem výstavby a provozem.
BIM (Building Information Modelling) lze chápat nejen jako tvorbu a správu 3D modelu a databáze všech údajů o stavbě, ale také jako celkový způsob sdílení a výměny informací o stavbě. Jedná se tedy o uplně nový přístup ke všem procesům vzniku domu.
Nejde jen o 3D modely
BIM nelze redukovat pouze na 3D model domu a projektovou dokumentaci v elektronické podobě, jde spíš o "digitalizaci celého stavby od návrhu, přes její předání uživateli až po případné rekonstrukce a demolici po skončení životnosti.
Součástí BIM jsou proto také třeba údaje o materiálech, BIM model s sebou ale často nese také časové informace a logistiku (subdodávky, harmonogram prací, návaznosti, kritická místa a milníky atd.). Dalším rozměry BIM modelu stavby mohou být cenové informace (ceníky a spotřeba materiálů, náklady na jednotlivé práce, možné vícepráce) nebo problematika energetické náročnosti budov.
BIM pozvolna proniká i do malých projektů
Výstavba s využitím BIM není nic nového. Ve výstavbě velkých projektů se začalo informačních modelů využívat někdy po roce 2000. Nejdále jsou s implementací těchto postupů ve Skandinávii. Zejména v Norsku se BIM začíná úspěšně využívat také u malých privátních projektů a metodiku BIM zde podle údajů sdružení czBIM využívá až 70 % architektonických ateliérů, včetně těch malých s méně než pěti zaměstnanci.
V nám přece jen kulturně bližším Německu je zatím větší využití BIM postupů ve fázi několika pilotních projektů. Dá se zde ale předpokládat velké zrychlení vývoje.
Co by mohl přinést rozvoj BIM drobným investorům
Je jasné, že informační modelování bude doménou hlavně velkých staveb. Zkušenosti z Norska ale potvrzují, že BIM by mohlo časem proniknout také do sféry malých projektů pro soukromé investory. Ti by mohli těžit hlavně v mnohem lepšího přehledu o průběhu stavby a nákladech na jednotlivé práce a materiál. Plusem by mohla být také lepší koordinace prací a tím i zrychlení celé výstavby domu.
Velkou otázkou však je, jak se k implementaci BIM nebo alespoň jeho částí postaví samotné stavební firmy. Mnoho drobných investorů totiž uvádí, že ne každá stavební firma je ráda, pokud se jí zákazník dívá pod prsty a příliš nekvituje ani nezávislý stavební dozor. Větší transparentnost tak může leckomu vadit.
Používání BIM s sebou nese také nutnost nových profesí, investice do softwaru, modifikace už zaběhlých procesů a postupů a vůbec celkovou změnu uvažování o stavbě jako takové. Větší digitalizaci všech oborů stavebnictví se ale nejspíš nevyhneme.
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…