Neobvyklá chata připomínající šišku jehličnanu je postavena ze 7500 kusů Thermowoodu

Dana Jakoubková | Úterý, 17. říjen 2023

Neobvyklá chata Käbi 1Nedotčená příroda se ve světě, kde již 75 procent lidí žije ve městech, stává stále větším luxusem. Pobyt v osamění, v divočině, v meditativním prostoru, který příroda tak snadno poskytuje, přitom může být křehkým, inspirativním zážitkem. Drobná architektonická lahůdka, ukrytá v zákoutí březového lesa na okraji nejstaršího estonského mokřadu, k tomu za pomoci neobvyklého prostorového designu poskytuje pozoruhodné zázemí.

 

Dřevěné hodinky s příběhem. Vyberte si ty své a podpořte českou značku

Komerční sdělení | Neděle, 30. červenec 2023

KATYBA dřevěné hodinkyMezi dominantní linie produkce KATYBA patří ručně vyráběné české dřevěné hodinky. U těchto výrobků, na pomezí autorského šperku a zcela funkčního užitného osobního předmětu, se autoři snaží hledat méně tradiční konstrukční postupy. Ty jim umožňují maximálně využít designového potenciálu použitých dřev. Vybírat můžete hned z několika modelů dřevěných hodinek.

 

Ombudsman pro dřevostavby Libor Hrubý: Konflikty přetavuji v dohody

Dana Jakoubková | Pátek, 07. červenec 2023

DrevoaStavby.cz Ombudsman pro dřevostavbyPoradenství, pomoc a řešení komplikací při výstavbě je náplní práce ombudsmana pro dřevostavby Ing. Libora Hrubého, který se pod hlavičkou asociace ADMD snaží zabránit eskalaci konfliktů mezi zákazníkem a stavební firmou realizující dřevostavbu. "Pevně věřím, že budu mít co nejméně práce a konfliktů, nicméně když k nějakému problému dojde, jsem zde pro vás."

Kamna jako strategie přežití

Dana Jakoubková | Úterý, 21. březen 2023

dreamstime l_260435593„Pošťačka říkala, že nám zakážou kamna,“ vyhrkla vyděšená sousedka. Téměř devadesátiletá stařenka, která už od září migrovala mezi chalupou a lesem s kárkou plnou klestí, měla v očích nevyřčenou otázku: Čím budu topit, na čem vařit? „To bude zase nějaká fáma, babi,“ odpovídám konejšivě, ale v duchu se ptám i já: Jaké argumenty mluví ve prospěch spalování dřeva a které naopak, a jak uspokojivý by život bez něj byl?

Jaký je rozdíl mezi cedrem a douglaskou? Zeptali jsme se odborníků.

Redakce | Pátek, 10. únor 2023

moderni-chata-v-lese-drevostavbaJedním z prvních a velmi důležitých rozhodnutí při stavbě masivní dřevostavby je druh dřeviny. Nejběžněji používaný je bezpochyby smrk, často se ale skloňuje jeho trvanlivost a potřeba pravidelné údržby. Mnohdy proto dnes zaznívá sousloví „bezúdržbové dřeviny“. Které to jsou? A jak to s nimi vlastně je? Jedná se opravdu o zázračný materiál, nebo jsou spíš než samotný druh dřeviny důležitější jiné vstupní parametry?

Rezidenční čtvrť ze dřeva? Rakouský architekt Helmut Dietrich ukazuje, jak na to

Markéta Kristová | Úterý, 06. prosinec 2022

DrevoaStavby.cz | Salon dřevostaveb 2023 | Rezidenční čtvrť La CartoucherieJedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti.

Experimentální soběstačný dům z modulů slouží jako školní pomůcka

Markéta Kristová | Úterý, 15. listopad 2022

DrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školuVýstavba modulárních dřevostaveb se realizuje primárně formou rodinných domů, rekreačních chat nebo kanceláří. Stále více se z modulů staví také školky, firmy i sauny, ale modulární stavba jako školní pomůcka, to tu ještě nebylo. Střední škola elektrotechnická v Ostravě přišla s jedinečným projektem experimentálního modulárního domu, sloužícího k výzkumu různých typů zdrojů energie, především té solární.

Houba, která dřevostavbě neuškodí

Dana Jakoubková | Pátek, 23. září 2022

DrevoaStavby.cz | Houba, která dřevostavbě neuškodíHouba, která dřevo nenapadá, ale konzervuje. Zní to podivně, že? Pro nizozemského architekta Jorise Verhoevena to ovšem znamenalo možnost, jak postavit pro sebe a svoji rodinu soběstačný dům, který by zapadl do přirozeného prostředí, a z materiálů, které by jednou mohly být bez následků vráceny přírodě. Nemusel obětovat nic z toho, co si spojujeme s typickým rodinným domem, ani dlouhodobou udržitelnost.

Olga Bušková: Domov je výstavka emocí

Lucie Němcová | Úterý, 19. červenec 2022

DrevoaStavby.cz | Rozhovor s Olgou BuškovouŽivotní prostor je jako živý organismus, ve kterém můžeme číst jako v knize. Odráží osobnost jeho obyvatel a působí na mnoha rovinách. Je intimním partnerem. Olga je designérkou, která se na domov umí podívat i jinak než pouhýma očima a spojovat důležité souvislosti. Jak tedy v této jedinečné „knize" číst a tvořit oázu pro tělo i ducha?


Líbil se Vám článek?

Róbert Marušák: Vzděláváme nadané studenty, kteří se umí mezi konkurencí prosadit

Redakce | Pondělí, 20. červen 2022

DrevoaStavby.cz magisterský program Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva. V akademickém roce 2019/20 otevřela Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze nový dvouletý magisterský program Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva. O unikátnosti oboru, velkém nadšení ze strany stavebních firem i o prvních úspěšných absolventech jsme si povídali s děkanem Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze prof. Ing. Róbertem Marušákem, PhD.

Vskutku originální přístavba, která vás jednoduše šokuje

Michal Babor | Sobota, 04. červen 2022

DrevoaStavby.cz | Originální chata na břehu švédského jezera Övre GlavMohla to být obyčejná rekonstrukce chaty na břehu švédského jezera Övre Glav. Místní předpisy však povolovaly pouze přístavbu, omezovaly velikost podlahové plochy a definovaly vzdálenost od hranice pozemku. Architekti ze studia 24 H se s těmito požadavky vyrovnali po svém...

EKODESIGN – dobrý sluha, nebo špatný pán?

Dana Jakoubková | Středa, 18. květen 2022

DrevoaStavby.cz | EKODESIGNŘekněte upřímně – komu z vás vadí brázdit uměle zasněženou sjezdovku? Kterému fanouškovi je proti srsti sledovat fotbalový zápas v lednu na vyhřívaném hřišti? Tipnu si, že nikomu. Nevadí to ani „zákonodárcům" EU. Přitom je to z pohledu ekologie, spotřeby energie i vody zvěrstvo. S vysokou mírou zaujetí však vstupuje Evropská komise do výrobních závodů, potažmo našich domovů se záměrem regulace snad všeho zbývajícího v rámci směrnice o ekodesignu. Nic proti tomu; Země by se měla stát čistší, společnost šetrnější. Nejsem si ale jistá, zda například regulace průtoku vody v kohoutku vykompenzuje ztráty na sjezdovce.

Strana 1 z 31

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop