Soňa Jonášová: Dřevo je kriticky ohroženým zdrojem!

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 17. červen 2021

Soňa-Jonášová-rozhovorTřídíte odpad? Samozřejmě. Víte ale, co se s ním děje, když opustí sběrný kontejner? Máte-li žízeň, otočíte kohoutkem. Jenže až vyčerpáme zdroje písku či kamene, možná už vám nekápne. Jak často přemýšlíte nad tím, co bude za deset let a proč byste si se stavbou domu měli pospíšit? Takovými a mnoha dalšími a podstatě hlubšími myšlenkami se zaobírá Soňa Jonášová, zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky, který hledá cesty, jak zvýšit soběstačnost; lidí, státu i planety.

 

Silný příběh o malé stoličce pro velké výsledky

Michal Babor | Čtvrtek, 03. červen 2021

stokrle vojta_pavelKdyž bylo Vojtovi šestnáct let, diagnostikovali mu lékaři Crohnovu chorobu, jejímž příznakem jsou mimo jiné problémy s vyprazdňováním. Strýc z Ameriky mu poradil, aby si zkusil na záchodovou mísu místo sezení dřepnout, protože v této poloze „to" prý jde lépe. Zkusil a souhlasil. Pak ho napadlo vypodložit si nohy – a zárodek myšlenky vyrábět záchodovou stoličku pro snadnější vyprazdňování byl na světě.


Líbil se Vám článek?
 

Na Pustevnách opět září Libušín

Michal Babor | Pátek, 23. duben 2021

Pustevny-Libusin-uvodniKdyž na jaře roku 2014 tehdejší ministr kultury Daniel Herman slíbil, že vyhořelý Libušín na Pustevnách obnoví do tří let, pravděpodobně netušil, kolik práce bude třeba na této jedinečné památce odvést. Trvalo to však o tři roky a několik měsíců déle. Vlna solidarity, která se po požáru zvedla, vyvolala mimo jiné celonárodní sbírku, v níž se vybralo téměř jedenáct milionů korun. Celkové náklady vzrostly o dalších více než sto milionů. Nejen tak obrovská investice, ale také neuvěřitelně náročná, pečlivě naplánovaná a do detailu provedená práce památkářů a všech dodavatelů pomohly obnovit dřevěnou stavbu výjimečného charakteru.


Líbil se Vám článek?

S novým domem staré zvyky aneb trvalé bydliště venkov

Dana Jakoubková | Středa, 07. duben 2021

bydleni-na-venkoveBydlení v předindustriální vesnici mělo jasné atributy a sociální status, dané vztahem k půdě a cyklickému vnímání času. Dnešní podoba venkova je silně ovlivněna přílivem „měšťanů", kteří s sebou přinášejí moderní architekturu, neužitkové zahrady a odlišný životní styl. I já jsem si pořídila domek na vsi a se mnou dalších pět mladých rodin. Zatímco však u mě krystalizovalo rozhodnutí přestěhovat se do něj natrvalo deset let, čtyři z těch pěti rodin to vzdaly v první dvouletce a vrátily se zpět do města; spolu, i každý sám. Slabost, pohodlnost, věrolomnost, praktičnost... Důvodů, proč se člověk svému prostředí odcizí, je spousta. Jedním z nich je třeba ten, že ho nikdy za své nedokázal brát.


Líbil se Vám článek?

Tom Cruise prodává svůj honosný ranč v horách! Na kolik si ho cení?

Markéta Bernardová | Čtvrtek, 18. březen 2021

Tom-Cruise-uvodniHledáte dům na samotě s úžasným výhledem na zasněžené hory a krásnou venkovní scenérií? Pak by vás mohl zajímat ranč Telluride v americkém Coloradu, který světoznámý herec Tom Cruise prodává za skvělých 39,5 milionu dolarů, což je v přepočtu na českou měnu asi 867 milionů korun. Podívejte se, jakými vymoženostmi dům oplývá.


Líbil se Vám článek?

Starý seník proměnil v luxusní roubenku s působivým interiérem

Michal Babor | Pátek, 26. únor 2021

PURESLeben-exterier-uvodniJak si představujete roubenku postavenou na konci 18. století? Vytane-li vám před očima usedlost ze skanzenu, budete překvapeni tím, co uvidíte na následujících fotkách.


Líbil se Vám článek?

Domek ve tvaru borové šišky nabízí v deseti metrech nad zemí úsporné bydlení

Dana D. Daňková | Neděle, 31. leden 2021

Pigna-domek-borova-siska-uvodniDomky na stromech jsou stále oblíbenějšími stavbami v lesních lokalitách, ovšem domek ve tvaru borové šišky, byť větší, než jaké obvykle na borovicích bývají, by si jistě pro svou nenápadnost oblíbil i James Bond.

Velké bydlení v malém domě

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 07. leden 2021

foto-maleho-domku-Sazava-uvodniKdyž se s někým bavím na téma malý dům, často si to vykládá, jako bych ho chtěla nacpat do krabice od bot. Tak černobílé to ale není. Alespoň u mě šlo o jednu z věcí, která mě donutila přemýšlet o tom, co je důležité. Přestěhovat se z velkého do malého ale nebylo rozhodnutím. Šlo o časovou skládačku mnoha zkušeností, kterou završila existence koronaviru.


Líbil se Vám článek?

Koronaviru se na dřevěném povrchu prostě nelíbí. Další důvod, proč zvážit bydlení v dřevostavbě

Markéta Bernardová | Úterý, 05. leden 2021

drevostavba-je-bydlenim-budoucnostiPo pečlivém zkoumání přišli finští vědci s ověřenými výsledky testů, které prokazatelně potvrzují, že nakažlivost koronaviry klesá na dřevěném povrchu mnohem rychleji a efektivněji než na povrchu z jiného materiálu, jako je třeba sklo nebo plast. Výsledky tohoto nového výzkumu by tak mohly přispět k masivnímu nárůstu výstavby rodinných domů i veřejných budov ze dřeva. Mimo jiné by použití dřeva podle vědců mohlo sehrát významnou roli i v hygieně nemocnic.


Líbil se Vám článek?

Dřevo jako nejžhavější želízko v ohni udržitelné výstavby

Dana Jakoubková | Neděle, 03. leden 2021

CLT-masivni-drevoZávislost lidstva na betonu a oceli při stavbě všeho, od domů až po sportovní stadiony, je spojena se značnými náklady na životní prostředí. Beton je zodpovědný za čtyři až osm procent světových emisí oxidu uhličitého (CO2). Za druhé je to nejrozšířenější stavební materiál na Zemi, který představuje asi 85 procent veškeré těžby, se kterou je spojeno i alarmující vyčerpáním světových zásob písku. Celosvětově je každý rok „vylito" tolik betonu, že by pokryl rozlohu Česka a Slovenska.


Líbil se Vám článek?

Roubenka naruby aneb dřevěná vestavba do zděného domu

Michal Babor | Čtvrtek, 03. prosinec 2020

kancelare-OK-PYRUS-uvodni-retusNebývá neobvyklé, že záměr postavit si masivní dřevostavbu, zejména kanadský srub, zarazí odmítavé stanovisko stavebního úřadu. Někdy je to pochopitelné, masivní dřevostavby jsou velmi specifickým druhem staveb, které se nehodí do jakéhokoliv prostředí. Co ale dělat v případě, že bychom do domu chtěli dostat co nejvíce dřeva, ale čistě dřevostavba to být nemůže? Vyzkoušejte třeba roubenku naruby!


Líbil se Vám článek?

Umělé osvětlení negativně narušuje rovnováhu našeho prostředí, přispět k jeho snížení můžete i vy

Dana Jakoubková | Pondělí, 26. říjen 2020

drevostavba-osvetlenaTak máme nového souseda. Fajn chlap, jen je trochu zabedněný. Ve vísce s deseti domy a sedmnácti obyvateli postavil cosi, co nelze přehlédnout, hlavně v noci. Že má omítka reflexní oranžovou barvu, to se dá snést. Ale osvětlení domu a zahrady je pomalu na trestní oznámení.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 31

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop