V Rakousku roste budoucnost na stromech. Přesvědčte se sami

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 18. červenec 2024

Třígenerační dřevostavba u jezera WolfgangPo mnoho staletí symbolizovaly dřevěné domy důležitou součást rakouské venkovské krajiny. Dřevo bylo snadno dostupné a opracovatelné. Stavění ze dřeva tedy bylo nejpřirozenější a téměř samozřejmou volbou. Dokonce i do hlavního města připlouvaly po Dunaji každodenně vory se stavebním materiálem. Dřevo prostě není v Rakousku žádnou vycházející hvězdou. Jde o stálici nejen na stavebním nebi, která představuje nejdůležitější surovinu, jakou země má.

 

Tip na výlet v Trocnově nejen s dětmi

Redakce | Úterý, 16. červenec 2024

DrevoaStavby.cz Archeoskanzen Trocnov I když všechny stavby ještě voní novotou, vy sami se v jejich stínu ocitnete v úplně jiném století. V pozdním středověku, kdy v Českém království vládl Václav IV. a tady v Trocnově se údajně narodil a vyrůstal Jan Žižka – nejznámější vojevůdce Husitských vojsk. V rozlehlém areálu si můžete prohlédnout a také zažít, jak žili obyčejní lidé i nižší šlechta na přelomu 14. a 15. století.

 

Nová rozhledna v Českém ráji láká na úchvatné výhledy. Jak se k ní dostat a kam od ní dál vyrazit?

Redakce | Čtvrtek, 11. červenec 2024

DrevoaStavby.cz Rozhledna na Hamštejnském vrchu v Českém ráji 1V sobotu 11. 11. 2023 byla na Hamštejnském hřebeni v Českém ráji otevřena nová rozhledna, která už na dálku budí pozornost a rychle se stala oblíbeným turistickým cílem. Její moderní vzhled a citlivá kombinace dřeva a kovu potěší nejen milovníky krásných výhledů, ale i architektury.


Líbil se Vám článek?

Daniel Miklós: Dřevostavby bych se nebál

Dana Jakoubková | Středa, 19. červen 2024

Daniel Miklós jak (ne)hoří dřevostavbaVstupují do budov, z nichž ostatní prchají. Neumí létat, nejsou neviditelní, a přesto působí jako superhrdinové. Když vejdou do davu, mají okamžitou pozornost. Patrně jsou i jediní, kteří rozdávají vodu zdarma. Především se však starají o to, aby se naše domovy, i ty dřevěné, nestaly ohnivou pastí.

Obor Lesnictví je na vzestupu a má obrovskou budoucnost. Co uchazečům o studium nabízí?

Dana Jakoubková | Úterý, 11. červen 2024

DrevoaStavby.cz obor Lesnictví na Lesní akademii v Trutnově 1Víte, že ještě za Rakouska-Uherska byli nejvyšší lesní většinou Češi a že má lesnictví u nás už od dob Marie Terezie vysokou úroveň? Pokud ne vy, tak svět to ví určitě. Po absolventech českých lesnických škol je totiž v zahraničí sháňka a Česká lesnická akademie v Trutnově patří k těm nejlepším.

Dřevo na uzení – jak vybrat to nejlepší

Redakce | Úterý, 11. červen 2024

DrevoaStavby.cz Jak správně udit a jaké vybrat dřevoUzení potravin je velmi oblíbená metoda konzervace masa a sýrů, která dodává jídlu charakteristickou chuť a aroma. Zvolit správné dřevo je klíčové pro dosažení dokonalého výsledku. Pojďme se společně podívat na to, jak různé druhy dřeva používané k uzení ovlivňují typickou chuť uzeného pokrmu a které dřevo je nejlepší pro dosažení uspokojení vašich chuťových pohárků.

Dřevo je norské zlato. Proč jsou dřevostavby v Norsku tak populární a jakou historii má zdejší architektura?

Dana Jakoubková | Středa, 22. květen 2024

DrevoaStavby.cz Norská architektura a dřevostavby 3Na první pohled by se mohlo zdát, že norská architektura je jen o přírodě a dostupnosti materiálu. Dřevo, výhledy, topografie a krajinné prvky jsou beze sporu její důležitou a silně proklamovanou součástí. Hlubší pohled ale ukáže portrét norské společnosti, která vlastně vyrostla na kultu, respektive kultuře dřeva. A protože 21. století přidalo architektuře novou dimenzi, více než kdy dříve platí, že dřevo je norské zlato.

Tesařina je fascinující řemeslo, které má smysl a budoucnost

Dana Jakoubková | Pondělí, 13. květen 2024

DrevoaStavby.cz Dřevo řemeslem Tesařina_SŠŘ Jaroměř_úvodníBásník Julius Zeyer, vynálezce stavebnice Lego, lodního chronometru i lůžkových železničních vagonů, Svatý Josef a konec konců i génius Cimrman; ti všichni a mnoho dalších mají jedno společné – řemeslo tesař.


Líbil se Vám článek?

Neviditelná sauna v podobě kupky sena. Co na ni říkáte?

Dana Jakoubková | Středa, 01. květen 2024

DrevoaStavby.cz Neviditelná sauna v podobě kupky senaPokud přijmeme za své myšlenku, že stavba může být „neviditelná" nebo dokáže dokonale splynout s okolní přírodou či idylickým vesnickým prostředím, pak musíme uznat, že architekti z A1 ateliéru jsou jistě vizionáři a kupka sena průkopníkem této fascinující koncepce.

Architekti předávají zkušenosti mladé generaci. Studio LOXIA má vlastní Školu projektování

Komerční sdělení | Středa, 10. duben 2024

DrevoaStavby studio LOXIA Škola projektování úvodníPrimárně pro studenty, kteří se rozhodují, co by v životě chtěli dělat, ale i pro zájemce z široké veřejnosti vznikla Škola projektování. Architekti ze studia LOXIA během série přednášek a různých dalších aktivit mladé generaci předávají své zkušenosti a vědomosti, které získali během 30 let působení v oboru.

Hrdinové budoucnosti aneb vývoj českého školství v oboru dřevostavby

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 11. duben 2024

DrevoaStavby.cz Studijní obor dřevostavby úvodníLesní hospodářství a navazující dřevozpracující průmysl má v České republice dlouholetou tradici. Stavební průmysl sice musel v segmentu staveb na bázi dřeva nadlouho usnout, ale čím dál častěji jej lidé oživují zájmem o dřevostavby. A modelové scénáře je v tom podporují; odhalují reálný předpoklad, že i kdyby nastaly nejnepříznivější okolnosti, v budoucích 5–10 letech lze v tomto segmentu očekávat vzestupnou tendenci. Dřevostavby jsou totiž symbolem touhy po udržitelném bydlení. A přesto se v tomto oboru potýkáme s ironií současnosti – nedostatkem kvalifikovaných profesí.

Pilíře udržitelné výstavby aneb skrytá síla dřeva

Dana Jakoubková | Pátek, 05. duben 2024

DrevoaStavby. Principy udržitelné výstavbyPředstavte si svůj vysněný dům, který není jen krásný a pohodlný, ale také je v souladu s přírodou. Místo, kde se cítíte dobře, protože víte, že jste při jeho výstavbě učinili dobré rozhodnutí pro budoucnost svou, svých dětí i budoucnost planety. To je vize, kterou vám dřevostavba může nabídnout. Ovšem ne každý stavitel ji dokáže naplnit. Je tedy na vás zajímat se a vyžadovat, přijmout dřevo jako spojence v boji za zelenější svět.

Strana 1 z 32

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop