Architekti předávají zkušenosti mladé generaci. Studio LOXIA má vlastní Školu projektování

Komerční sdělení | Středa, 10. duben 2024

DrevoaStavby studio LOXIA Škola projektování úvodníPrimárně pro studenty, kteří se rozhodují, co by v životě chtěli dělat, ale i pro zájemce z široké veřejnosti vznikla Škola projektování. Architekti ze studia LOXIA během série přednášek a různých dalších aktivit mladé generaci předávají své zkušenosti a vědomosti, které získali během 30 let působení v oboru.

 

Hrdinové budoucnosti aneb vývoj českého školství v oboru dřevostavby

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 11. duben 2024

DrevoaStavby.cz Studijní obor dřevostavby úvodníLesní hospodářství a navazující dřevozpracující průmysl má v České republice dlouholetou tradici. Stavební průmysl sice musel v segmentu staveb na bázi dřeva nadlouho usnout, ale čím dál častěji jej lidé oživují zájmem o dřevostavby. A modelové scénáře je v tom podporují; odhalují reálný předpoklad, že i kdyby nastaly nejnepříznivější okolnosti, v budoucích 5–10 letech lze v tomto segmentu očekávat vzestupnou tendenci. Dřevostavby jsou totiž symbolem touhy po udržitelném bydlení. A přesto se v tomto oboru potýkáme s ironií současnosti – nedostatkem kvalifikovaných profesí.

 

Pilíře udržitelné výstavby aneb skrytá síla dřeva

Dana Jakoubková | Pátek, 05. duben 2024

DrevoaStavby. Principy udržitelné výstavbyPředstavte si svůj vysněný dům, který není jen krásný a pohodlný, ale také je v souladu s přírodou. Místo, kde se cítíte dobře, protože víte, že jste při jeho výstavbě učinili dobré rozhodnutí pro budoucnost svou, svých dětí i budoucnost planety. To je vize, kterou vám dřevostavba může nabídnout. Ovšem ne každý stavitel ji dokáže naplnit. Je tedy na vás zajímat se a vyžadovat, přijmout dřevo jako spojence v boji za zelenější svět.

Aleš Erber: Rok 2024 bude pro dřevostavby zlomovým

Dana Jakoubková | Pondělí, 25. březen 2024

Aleš Erber úvodníBezemisní dřevěné činžáky s byty za cenu významně nižší než dnes; zařazení dřeva mezi strategické suroviny státu; levnější hypotéky pro dřevostavby nebo prosazení významných změn ve výstavbě dřevěných výškových budov ... Tohle a ještě mnohem více se honí hlavou jedinému člověku. Jeho prognózy o stavu lesa a budoucnosti dřevostaveb vypadaly před pár lety děsivě. Zajímá nás proto, jak to vidí dnes a kam až se ve svém boji za dřevo dostal.

Neobvyklá chata připomínající šišku jehličnanu je postavena ze 7500 kusů Thermowoodu

Dana Jakoubková | Úterý, 17. říjen 2023

Neobvyklá chata Käbi 1Nedotčená příroda se ve světě, kde již 75 procent lidí žije ve městech, stává stále větším luxusem. Pobyt v osamění, v divočině, v meditativním prostoru, který příroda tak snadno poskytuje, přitom může být křehkým, inspirativním zážitkem. Drobná architektonická lahůdka, ukrytá v zákoutí březového lesa na okraji nejstaršího estonského mokřadu, k tomu za pomoci neobvyklého prostorového designu poskytuje pozoruhodné zázemí.

Dřevěné hodinky s příběhem. Vyberte si ty své a podpořte českou značku

Komerční sdělení | Neděle, 30. červenec 2023

KATYBA dřevěné hodinkyMezi dominantní linie produkce KATYBA patří ručně vyráběné české dřevěné hodinky. U těchto výrobků, na pomezí autorského šperku a zcela funkčního užitného osobního předmětu, se autoři snaží hledat méně tradiční konstrukční postupy. Ty jim umožňují maximálně využít designového potenciálu použitých dřev. Vybírat můžete hned z několika modelů dřevěných hodinek.

Ombudsman pro dřevostavby Libor Hrubý: Konflikty přetavuji v dohody

Dana Jakoubková | Pátek, 07. červenec 2023

DrevoaStavby.cz Ombudsman pro dřevostavbyPoradenství, pomoc a řešení komplikací při výstavbě je náplní práce ombudsmana pro dřevostavby Ing. Libora Hrubého, který se pod hlavičkou asociace ADMD snaží zabránit eskalaci konfliktů mezi zákazníkem a stavební firmou realizující dřevostavbu. "Pevně věřím, že budu mít co nejméně práce a konfliktů, nicméně když k nějakému problému dojde, jsem zde pro vás."

Kamna jako strategie přežití

Dana Jakoubková | Úterý, 21. březen 2023

dreamstime l_260435593„Pošťačka říkala, že nám zakážou kamna,“ vyhrkla vyděšená sousedka. Téměř devadesátiletá stařenka, která už od září migrovala mezi chalupou a lesem s kárkou plnou klestí, měla v očích nevyřčenou otázku: Čím budu topit, na čem vařit? „To bude zase nějaká fáma, babi,“ odpovídám konejšivě, ale v duchu se ptám i já: Jaké argumenty mluví ve prospěch spalování dřeva a které naopak, a jak uspokojivý by život bez něj byl?

Jaký je rozdíl mezi cedrem a douglaskou? Zeptali jsme se odborníků.

Redakce | Pátek, 10. únor 2023

moderni-chata-v-lese-drevostavbaJedním z prvních a velmi důležitých rozhodnutí při stavbě masivní dřevostavby je druh dřeviny. Nejběžněji používaný je bezpochyby smrk, často se ale skloňuje jeho trvanlivost a potřeba pravidelné údržby. Mnohdy proto dnes zaznívá sousloví „bezúdržbové dřeviny“. Které to jsou? A jak to s nimi vlastně je? Jedná se opravdu o zázračný materiál, nebo jsou spíš než samotný druh dřeviny důležitější jiné vstupní parametry?

Rezidenční čtvrť ze dřeva? Rakouský architekt Helmut Dietrich ukazuje, jak na to

Markéta Kristová | Úterý, 06. prosinec 2022

DrevoaStavby.cz | Salon dřevostaveb 2023 | Rezidenční čtvrť La CartoucherieJedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti.

Experimentální soběstačný dům z modulů slouží jako školní pomůcka

Markéta Kristová | Úterý, 15. listopad 2022

DrevoaStavby.cz | Experimentální soběstačný modulární dům Eko modular pro střední školuVýstavba modulárních dřevostaveb se realizuje primárně formou rodinných domů, rekreačních chat nebo kanceláří. Stále více se z modulů staví také školky, firmy i sauny, ale modulární stavba jako školní pomůcka, to tu ještě nebylo. Střední škola elektrotechnická v Ostravě přišla s jedinečným projektem experimentálního modulárního domu, sloužícího k výzkumu různých typů zdrojů energie, především té solární.

Houba, která dřevostavbě neuškodí

Dana Jakoubková | Pátek, 23. září 2022

DrevoaStavby.cz | Houba, která dřevostavbě neuškodíHouba, která dřevo nenapadá, ale konzervuje. Zní to podivně, že? Pro nizozemského architekta Jorise Verhoevena to ovšem znamenalo možnost, jak postavit pro sebe a svoji rodinu soběstačný dům, který by zapadl do přirozeného prostředí, a z materiálů, které by jednou mohly být bez následků vráceny přírodě. Nemusel obětovat nic z toho, co si spojujeme s typickým rodinným domem, ani dlouhodobou udržitelnost.

Strana 1 z 31

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop