EKODESIGN – dobrý sluha, nebo špatný pán?

Dana Jakoubková | Středa, 18. květen 2022

DrevoaStavby.cz | EKODESIGNŘekněte upřímně – komu z vás vadí brázdit uměle zasněženou sjezdovku? Kterému fanouškovi je proti srsti sledovat fotbalový zápas v lednu na vyhřívaném hřišti? Tipnu si, že nikomu. Nevadí to ani „zákonodárcům" EU. Přitom je to z pohledu ekologie, spotřeby energie i vody zvěrstvo. S vysokou mírou zaujetí však vstupuje Evropská komise do výrobních závodů, potažmo našich domovů se záměrem regulace snad všeho zbývajícího v rámci směrnice o ekodesignu. Nic proti tomu; Země by se měla stát čistší, společnost šetrnější. Nejsem si ale jistá, zda například regulace průtoku vody v kohoutku vykompenzuje ztráty na sjezdovce.

 

Alena Sobotková: Ekodesign jednou předefinuje význam slova úspěch

Dana Jakoubková | Úterý, 19. duben 2022

DrevoaStavby.cz rozhovor s Ing. Alenou Sobotkovou EKODESIGN„Co je to ekologický design? Pro někoho matoucí pojem. Dokážeme snáze definovat, co eko není. A tím je, bohužel, většina z toho, čím je trh zaplaven," říká designérka Alena Sobotková. Svou cestu za ekologickým designem si vybrala už na škole a v praxi si ji klestí v procesu navrhování udržitelného nábytku a interiérů. Jeden drobný kousek „dobra" v každé domácnosti, malé činy znásobené miliony lidí... To je to, co může změnit svět.

 

Desatero dobrého života aneb co bych dodržoval, kdybych byl bytový architekt

Redakce | Čtvrtek, 14. duben 2022

DrevoaStavby.cz | Desatero dobrého života podle Martina PatřičnéhoKdybych byl bytový architekt, co bych dodržoval? Nad touto otázkou se zamýšlel výtvarník a umělec Martin Patřičný, který se s námi následně podělil o deset klíčových odpovědí.


Líbil se Vám článek?

Projektil: Rodinný dům nedává vždycky smysl

Lucie Němcová | Čtvrtek, 24. únor 2022

DrevoaStavby.cz | Rozhovor s architekty z ateliéru ProjektilRozhovor s architekty Petrem Leškem a Ondřejem Hofmeisterem z ateliéru Projektil je uzemněným, mnoha zkušenostmi formovaným pohledem na téma bydlení, dřevostaveb a architektury. Možná některé z nás na cestě za novým bydlením připraví o iluze, na oplátku však zdravě postaví nohama na zem, což je základní prevence před tvrdými pády v důsledku vlastní naivity.


Líbil se Vám článek?

Romantické tipy na ubytování v penzionech s vůní dřeva

Markéta Bernardová | Sobota, 12. únor 2022

DrevoaStavby.cz | Penzion KalvárieToužíte po zaslouženém odpočinku a řadíte se mezi milovníky dřeva? Vybrali jsme pro vás čtyři romantické penziony v úchvatných zákoutích České republiky, které jsme v rámci našich redakčních návštěv měli možnost navštívit, a ve kterých můžete strávit příjemné chvíle s někým blízkým.

Hravý a inspirativní zahradní domek je kůlnou i kanceláří zároveň

Dana Jakoubková | Neděle, 20. březen 2022

DrevoaStavby.cz | Malý a hravý Shoffice na zahradě„Zkroucený" dřevěný dům je funkční zahradní stavbou, která překvapí designem s neobvyklým elipsovitým tvarem a prosklením, dávající zvědavému návštěvníkovi možnost nahlédnout dovnitř. Nachází se v Londýně, kde je výstižně přezdívaná podle svého účelu „Shoffice", což v překladu znamená - kůlna a kancelář.


Líbil se Vám článek?

Ceny rostou, ale zájem stavebníků o dřevostavby také

Michal Babor | Pondělí, 15. listopad 2021

DrevoaStavby.cz | Ceny rostou, ale zájem stavebníků o dřevostavby takéPřestože situace na stavebním trhu se zdá být téměř kritická a kromě nedostatku stavebních materiálů doléhá na stavebníky i dodavatele až překotný nárůst cen, na černé scénáře to zatím nevypadá. Odborníci se naopak shodují v tom, že kulminaci současné situace máme za sebou a v nejbližších měsících by se stav měl stabilizovat.


Líbil se Vám článek?

Kateřina Mastroianni: Kouzlo přírodního domu čísly nevyjádříme

Lucie Němcová | Čtvrtek, 07. říjen 2021

Katerina MastrioanniProč má smysl vzít do hry přírodní materiály? Jak si stavbu domu užít, nejen přežít, a jakým krokem začínají cesty k těm nejlepším domům? O tom jsme si povídaly s architektkou Kateřinou, vášnivou milovnicí smysluplného stavění a architektury pro spokojený život.

Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

Redakce | Pátek, 24. září 2021

shelters-by-the-sea-lumo-architects-1Cestovat, poznávat neznámé kraje, pozorovat přírodní scenérie a spát pod širákem – to je sen každého cestovatele-dobrodruha. I když prý neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, snaží se státní správa v Dánsku zpříjemnit cestovatelům různým způsobem pobyt v přírodě. Jedním z jejích posledních počinů jsou dřevěné přístřešky Blue Landmarks rozmístěné v unikátních lokalitách podél pobřeží souostroví South Fyn.

Nastala nová doba ve stavebnictví, doba dřevěná!

Dana Jakoubková | Čtvrtek, 19. srpen 2021

navsteva-drevostavby-spokojene-proti-zvyklostem-3ae-novahome-exterier-kamenna-zedJeště nikdy nebyl lepší důvod zpochybňovat úlohu oceli a betonu ve stavebnictví. Změna klimatu a tenčící se zásoby zdrojů to však nyní vyžadují. Je čas narušit základy toho, jak jsme stavěli dříve, a nastavit měřítka změny, podle které budeme stavět v budoucnu. Systematický vývoj výrobních metod, stejně jako digitální design a parametry výrobků nám během posledních třicet let poskytly dostatek důvodů k tomu, aby se domy ze dřeva staly nedílnou součástí nové sociální reality založené na individualitě, flexibilitě a ekologické citlivosti.

Dřeva je nedostatek. Jak ovlivní produkci, stavební aktivitu a cenu domů?

Dana Jakoubková | Pondělí, 09. srpen 2021

LUCERN-drevostavba-uvodniŽe se čas od času trh s čímkoli otřese, vyčistí a zase jede dál, je běžná věc. Poslední dřevěné zemětřesení v roce 2013 už je dávno zapomenuto a vlastně tehdy Evropu jen lízlo. Letos jsme ale svědky bezprecedentní situace, která těžce zasáhla i Česko. Zatímco na podzim 2020 byl trh zaplaven levným kalamitním dřevem, letos do kalamitního stavu vyskočila cena suroviny. Kulatiny i řeziva je nedostatek. Vzhledem k tomu, že jde o celosvětový jev, nebude to jen obvyklé zakolísání, nýbrž rozjetá spirála bez stěží viditelného konce. Jak ovlivní produkci, stavební aktivitu a cenu domů, jsme se zeptali několika předních hráčů na trhu s dřevostavbami.

Petr Hůla: Výstavba v CHKO si žádá jediné – přizpůsobit se

Dana Jakoubková | Úterý, 03. srpen 2021

PEtr-Hula-CHKO-Krivoklatsko-uvodniChráněná území jsou klíčovou strategií v úsilí o zachování biodiverzity ekosystémů i historického osídlení a zásadním způsobem ovlivňují blahobyt člověka. Bydlení v chráněné krajinné oblasti nabízí rezidentům určitou kvalitativní nadstavbu a oplátkou vyžaduje přizpůsobení se určitým pravidlům výstavby. Jsou všude tak přísná, nebo je možno se od nich i odklonit? Je územní plán transparentním nástrojem pro rozhodování o stavbách v CHKO? A proč byste měli zajít na konzultaci dřív, než koupíte pozemek? O tom jsem si povídala s vedoucím Správy CHKO Křivoklátsko Petrem Hůlou.

Strana 1 z 30

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop