Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav v Luhačovicích v novém kabátu

Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav v Luhačovicích v novém kabátu

Redakce | Pátek, 25. červenec 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Koncem dubna využila naše redakce speciálního pozvání k prohlídce zdařile zrekonstruovaného areálu Slunečních lázní a Vodoléčebného ústavu v Luhačovicích. Soubor historických budov vytvořil slovenský architekt Dušan Jurkovič na počátku minulého století a díky velkému úsilí a nemalé finanční dotaci současného vlastníka, společnosti Lázně Luhačovice, a.s., se do něj po letech opět vrátil život. Na cestě do minulosti nás doprovodil jak generální ředitel Ing. Jiří Dědek, tak autor projektu obnovy, Ing. arch. Petr Všetečka z ateliéru TRANSAT architekti. A s čistým svědomím můžeme říct – výsledek jejich společného snažení rozhodně za návštěvu stojí!

Až do roku 2012 byl areál Slunečních lázní a Vodoléčebného ústavu používán k vodoléčebným, slatinným a sirným léčebným procedurám, které ale z důvodu špatného technického stavu postupně převzaly jiné lázeňské objekty. Nevyužívané budovy se tak po sto letech vyprázdnily a začaly chátrat. V roce 2016 začala společnost Lázně Luhačovice, a.s ve spolupráci s Ing. arch. Petrem Všetečkou z ateliéru TRANSAT architekti připravovat projekt jejich obnovy a zpřístupnění. Původním záměrem bylo vybudovat moderní lázeňský a ubytovací komplex s gastroprovozem, který by historickou podobu objektů respektoval zejména z exteriéru.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-2

obr.: Přestavbou původního mlýna na Vodoléčebný ústav byl architekt Dušan Jurkovič pověřen v roce 1902. Proběhla velmi rychle a vodoléčba byla otevřena již pro lázeňskou sezónu 1902. Ovšem úspornost i krátká doba přestavby znamenaly zachování většiny starších konstrukcí. V bezprostřední blízkosti Vodoléčebného ústavu byly hned další rok vystavěny Jurkovičovy Říční a sluneční lázně, které navazovaly na typologii dobových veřejných plováren. Tvořily je venkovní bazén, vstupní pavilon a dvě řady převlékacích kabin na jižní a východní straně bazénu. Bazén byl napájen vodou z řeky Šťávnice, přiváděnou do areálu bývalým mlýnským náhonem. Sluneční lázně tvořila vyvýšená terasa nad kabinami na východní straně bazénu, pohledově oddělená dřevěnou ohradou. Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

Slovo architekta


Z mého pohledu je zajímavá předprojektová fáze, kdy musíme stavbu dobře poznat. Nejde jen o stavebně-technická hlediska, ale také o přečtení záměru tvůrců původního díla. Již při průzkumech zvažuji, v čem je síla stavby a k čemu má po obnově sloužit. Složitosti se u rekonstrukcí většinou objeví, to je přirozené. Důležité je, aby napomohly celkovému zjednodušení a čitelnosti místa i architektury.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-3

obr.: Ve Vodoléčebném ústavu se od jeho počátku léčilo říční a studniční vodou (oproti ostatním procedurám v lázních, které využívaly vodu minerální) a v průběhu obnovy byl zbaven mladších přestaveb, uveden převážně do původní podoby z roku 1902 a doplněn o podzemní přístavbu zázemí s průchodem do vstupní budovy muzea s kavárnou (dříve prádelna s kotelnou). Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

Fascinovala mě Jurkovičova práce s hrázděním, které na objektu vodoléčby proměnil v jeden velký ornament. Věděl jsem, že léty poničený prostor odpočívárny patřil k jeho nejlepším interiérům, a proto bylo jeho obnovení výzvou. Zajímavostí je, že Jurkovič používal ve své době pouze lazury, které dávaly dřevu lehký barevný nádech. Při pozdějších úpravách se ale používaly spíše výraznější krycí barvy. Spousta lidí tak vnímá jeho stavby jako barevnější, než ve skutečnosti byly.

Petr Všetečka
Ing. arch. Petr Všetečka
TRANSAT architekti

Protože šlo o chráněné kulturní památky, bylo zachování původních prvků během rekonstrukce prioritou. Také bylo potřeba odstranit mnoho necitlivých stavebních zásahů z minulých let. Předprojektová příprava a vlastní projektování zabraly dlouhé čtyři roky, samozřejmě pod bedlivým dohledem památkářů. Stavebně-technický průzkum čas od času odhalil nečekaný historický nález, který zapříčinil nutnost přehodnotit některá řešení rekonstrukce.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-7

obr.: Odpočívárna, dominanta interiéru Vodoléčebného ústavu, je jedním z nejpozoruhodnějších vnitřních prostorů luhačovických lázní. Vysoká prostorná hala s pohodlnými lavicemi sloužila k setkávání hostů. Její architektonické provedení ukazuje na Jurkovičovu zálibu v britských „cottages“, což byly venkovské domy s dvoupodlažními obytnými halami lemovanými ochozy. Interiér je řešen velmi prostě a dominuje mu dvojice dřevěných sloupů s větvenými hlavicemi, nesoucími trámový strop. V barevném řešení převládá přiznané dřevo, doplněné lazurami a několika pestrými akcenty. Typické pro Jurkovičovy stavby je i využití horního denního přisvětlení prostoru vysoko položenými okny, které dodává jeho interiérům sakrální povahu. Současný nábytek v Odpočívárně je zhotoven z modřínového dřeva podle dobových černobílých fotografií. Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

Cílem po celou dobu bylo znovu zviditelnit Jurkovičům unikátní rukopis, a tak nakonec došlo i ke změně plánovaného budoucího využití na odpočinkový provoz s muzejní expozicí. Náročné realizace se zhostila firma Navláčil stavební firma, s.r.o. a do slavnostního otevření uplynuly další čtyři roky. Celková výše investice byla neuvěřitelných 153,45 milionů Kč s přispěním dotace z evropských fondů ve výši 70 milionů.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-6

obr.: V přízemí vznikla expozice vodoléčby a její historie. Snahou bylo se co nejvíce přiblížit originálu z dochovaných fotografií. Zachovaly se dva bazénky, které fungovaly jako ochlazovací, k nim byly zhotoveny repliky historických dřevěných van i odpočinkových lehátek. V části expozice je nově vybudováno kino, kde mohou návštěvníci zhlédnout historické pohlednice a poslechnout si namluvené vzkazy, které na nich tehdejší návštěvníci psali domů z lázní svým blízkým. Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

V letošním roce dokonce získala společnost Lázně Luhačovice, a.s. za projekt obnovy Slunečních lázní hlavní cenu Lázeňská inspirace 2025. Úspěch stvrzují i další významná uznání, mezi která patří Stavba roku Zlínského kraje 2024 a hlavní cena Gloria musaealis 2024 v kategorii Muzejní počin roku.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-5

obr.: Druhé podlaží Vodoléčebného ústavu původně tvořily obytné prostory, tehdejší vybavení se však nedochovalo. Bytové zařízení dnes tvoří dva autentické soubory nábytku vytvořeného Dušanem Jurkovičem. Dubová ložnice byla vyrobena Františkem Kaděrou ve Frenštátě pod Radhoštěm kolem roku 1901. Při obnově byla na stěnách tří pokojů nalezena původní secesní dekorativní výmalba – květinový pás tvořený motivy růží, pivoněk a karafiátů, který se podařilo obnovit. Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

Slovo investora


Naše společnost Lázně Luhačovice, a.s. vznikla v roce 1992 a od počátku jsme si dali za úkol to, že chceme obnovovat původní statky, které nám tady zanechali naši předkové. Například hotel Jurkovičův dům jsme v roce 2002 přestavěli do původní podoby. Obdobně i většina dalších rekonstrukcí probíhala tak, že jsme se snažili na maximum udržet historický genius loci těchto objektů. Zároveň jsme chtěli, aby vše probíhalo v souladu s památkovou péčí, a přitom jsme vnesli nové funkční prvky.

Lázně Luhačovice, a.s. vlastní i veřejný dvacetihektarový luhačovický lázeňský areál, který před 12 lety rovněž prošel revitalizací. Obnovou prošla i kolonáda a hala Vincentky. Celkově jsme za 33 let naší existence investovali zhruba 2,3 miliardy korun do celkové obnovy našich zařízení, a to nejen komerčních, ale i těch historických, které posouvají Luhačovice stále dál.

Sluneční-lázně-a-vodoléčebný-ústav-8

obr.: Monumentální stavba Slatinných a sirných lázní z let 1909 až 1941 byla nejvíce poničena, ale velký potenciál objektu nebylo možné ignorovat. Jeho využití po obnově spočívá především v konání společenských akcí, výstav či koncertů. Stavebně je tento objekt, díky odstranění vnitřních nepůvodních konstrukcí, uzpůsoben jako skleník pro zimování teplomilných rostlin z lázeňského parku a technologický depozitář. Foto Lázně Luhačovice, a.s., Michael Erhart, Český rozhlas

Vyvrcholením této péče o veřejný prostor je v loňském roce otevřený areál Vodoléčebného ústavu a Slunečních lázní od Dušana Jurkoviče. Vysoký zájem návštěvníků a mnohá ocenění, která jsme za tuto realizaci získali, potvrzují správnost našeho snažení.

Jiří Dědek
Ing. Jiří Dědek, MBA
generální ředitel Lázní Luhačovice


tit-SaR-3-25

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR ČESKÁ pro časopis sruby&ROUBENKY

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop