Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Na stráni pod lesem</small>

POJĎTE DÁL: Na stráni pod lesem

Lucie Němcová | Pátek, 31. květen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Není zřejmě pochyb o tom, že způsob života během dospívání přímo souvisí s výběrem bydlení v dospělosti. Pro někoho je představa života v pátém patře ve stěnách s ušima nesnesitelná a investuje do realizace vlastního domu, jiný si bydlení v činžovním domě nemůže vynachválit. Podobně je tomu i s bydlením v roubenkách – jedni z nich po dovršení zletilosti utíkají do městských bytů, jiní, stejně jako Růžena, vůni dřeva podlehnout na doživotí.

1 kopie kopiePředstava o bydlení měla v mém případě vždy jasné kontury. Vyrůstala jsem s rodiči v roubené hájovně na horách a to si pak těžko dokážete představit domov v bytě uprostřed města nebo ve zděném domku. Manžel byl naopak z paneláku a asi by v něm dokázal žít nadále, ale nakonec jsme se na roubené stavbě shodli. Dům se však neobejde bez stavebního pozemku a ten nebylo a není jednoduché sehnat. Tedy pokud mluvíme o ideální stavební parcele pro dům z masivního dřeva. Navíc žijeme v národním parku, což situaci zrovna neulehčuje. Tehdy nám pomohl známý hajný – zavedl nás na místo, které se nám zamlouvalo, i když bylo v docela prudkém svahu. Stavební parcela o rozloze 1950 metrů čtverečních byla i se starou stodolou za pár dní naše.

Untitled-1

 

 

 

 

 

 

Nápad na milimetr přesně

2 kopiePři úvahách o novém domově jsme chtěli, aby to byl náš nápad, naše bydlení a aby se v něm promítly naše představy o tom, jak v takovém domě bydlet. To všechno se velmi dobře dalo přenést a nakreslit na milimetrový papír. Projektant pak naše nedokonalé plány převedl do podoby přijatelné pro stavební úřad a koncem června 2002 se začalo s místní firmou stavět. V první řadě bylo nutné na svažitém pozemku vybudovat rovinu. K tomu se výborně hodila jedna s obvodových zdí stodoly, do níž se dnes navezená zem pro základnu domu opírá. Musím přiznat, že pak během realizace samotného domu vznikala ve spojitosti s vybranou realizační firmou celá řada problémů a nepříjemností, které by vydaly na hodně obsažné vyprávění. Pro nás je však důležitý výsledek – bez pár dní za rok, přesně 18.5. 2003, byla roubenka hotová. Byli jsme na nové bydlení tak natěšení, že stěhování proběhlo okamžitě. Poslední dokončovací práce v domě a venkovní terénní úpravy se pak řešily až do konce listopadu. Než prodlužovat pobyt v „paneláku", raději jsem sdílení domu a pozemku s řemeslníky tu chvíli vydržela.

1 12 34 kopie

 

 

 

 

Zhodnocení nápadů

2 2Netvrdím, že je tady všechno podle nejnovějších trendů, ale je to náš domov, v němž se cítíme opravdu dobře. Prostě doma. Přáli jsme si sklep, kvůli pivu ze sedmého schodu, máme ho. Chtěli jsme verandu, je tady, balkóny k posezení a pro relaxaci, jsou tu. Stejně tak vnitřní členění – slouží prostě celé rodině. Přízemí patří naší generaci, patro dětem, respektive dnes už vnoučatům. Jinak je to celkem běžná dispozice – dole velká centrální společenská část s kuchyní, jídelnou a obývákem, vedle ložnice s výhledem do zahrady, sociální zařízení. Nahoře najdete tři místnosti s koupelnou a toaletou. Kuchyni na míru vládnou čtyřtunová kachlová kamna s výkonem 17,5 kW, která vytápějí celý dům naprosto jednoduchým způsobem. Stačí otevřít všechny dveře a teplo je rázem všude. Navíc jsou víceúčelová – kromě tepla poskytují stále teplou vodu z 60 litrového zásobníku, kterému se říká měděnec, jinde také kamnovec. Vaříme na nich, v kuchyni praská dřevo, dotvářejí tu správnou atmosféru bydlení v roubené dřevostavbě. Nedám na ně dopustit, i když jsme na výrobu tepla původně počítali s větší účastí nainstalovaného elektrického vytápění. To však „sepne" pouze za zimy s teplotami pod –200C, což je ve výsledku průměrně šest až sedm hodin provozu za celou topnou sezónu!

Zasloužený odpočinek

4 1Bydlení obklopené dřevem, zahradou a vůbec přírodou si opravdu užíváme. Dlouhá léta jsem závodně lyžovala, manžel, který závodil v jízdě autem, mě pak zlákal pro spolujízdu, za ložili jsme firmu, byl to zkrátka život v poklusu. Když se zamyslím, jak jsme 17 let žili – v podstatě 365 dní v roce jen práce, stres a vypětí od rána do půlnoci, pak je pro mě život v roubence v obětí mojí vlastnoručně založené zahrady opravdovým balzámem na tělo i duši. Ráda při péči o trvalky, letničky v přenosných nádobách a vůbec všechnu zeleň okolo domu odpočívám. U pletí záhonů a zalévání mi nezvoní mobil, nemusím se věnovat zákazníkům, tělo se protáhne, je to obrovské uvolnění. Navíc dřevo, které vás obklopuje doma, dává člověku obrovskou sílu a energii a trochu jiný způsob života k němu tak nějak patří.

Připravil Radek Beneš
Foto Martin Zeman

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se na naší nabídku výhodného předplatného!

Tento článek vyšel v D&S 2/2010.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop