Získal jsem výborné reference šumperskou společnost Dřevotes MS, která má velké zkušenosti se stavbou roubených domů. Pár jednání a jejich přístup mě přesvědčily, že jsem na správné adrese. Mohlo se začít... Musím se přiznat, že jsem byl z pracovního postupu firmy překvapen i ohromen zároveň – v tom nejlepším slova smyslu. Dům rozebrali do posledního detailu, poté všechno odvezli do Šumperka, kde zjistili skutečný stav konstrukčních prvků – nešlo v podstatě nic zachránit. Zcela nová roubená stavba pak doslova vyrostla na dvoře stavební společnosti; její vzhled si díky umělé patině trámoví nic nezadal s domy z 18. století.

Takový postup měl své přednosti: tak zvaně na place se na postaveném domě předvrtaly rozvody elektroinstalací, doladily se detaily, a tak bylo v podstatě všechno předpřipraveno pro přesun a finální stavbu na původním místě. Tady na zachovalých základech se sklepem pak vyrostla roubenka za čtyři dny! Neskutečně obdivuhodná rychlost... Zajímavé a poučné zároveň pro mě byly i jednotlivé kroky technologického postupu realizace dřevostavby. Dozvěděl jsem se při tom mnoho zajímavého z oblasti zpracování a využití dřeva.

Bydlení v roubence má své kouzlo

Bydlení v roubence na Kuksu jich má díky své poloze hned několik a najde si je tu každý. Navíc celková atmosféra v této malé historicky významné obci má svůj zvláštní kolorit. A výborné sousedské vztahy jsou toho důkazem – stačí navštívit místní hospodu „U Prďoly" a dozvíte se více, vlastně všechno... S celkovou stavbou roubenky jsem nadmíru spokojen. Myslím si, že se nám společnými silami podařilo obnovit tuto krásnou památku a tím přispět k vylepšení celkového vzhledu obce.

Roubenka má pochopitelně plno moderních prvků, například plynové topení, kuchyňské spotřebiče, moderní koupelny, ovšem její opravdovou dominantou jsou stylová kachlová kamna. Není zimního večera, kdy by se v nich netopilo třeba jen tak pro příjemnou pohodu. Nezapomenutelný okamžik pro každého z nás je večerní posezení, setkání s přáteli pouze u světla staré lampy nebo při svíčkách, kdy při skleničce dobrého vína můžete dát svým myšlenkám volnost. Jsem rád, že se i v dnešní uspěchané době umějí lidé chviličku zastavit a zavzpomínat na „staré dobré časy".

copywriter / social media manager / redaktor m.kristova@provobis.cz

Sdlet obsah

Partneři projektu

news arrowČerstvé novinky ze světa dřevostaveb

Přihlaste se k odběru zadáním e-mailu