Tisk
Jak na obklad ze sibiřského modřínu

Jak na obklad ze sibiřského modřínu

Dagmar Čechová | Pondělí, 12. leden 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Vybíráme z otázek našich stavebníků: zejména v poslední době velmi oblíbeným řešením, co se fasády dřevostaveb týká, je prkenný obklad.
Jak je i vidět i ze soutěžních domů aktuálního kola soutěže Dřevostavba roku 2014, často využívaným dřevem pro tyto účely je právě sibiřský modřín.
Jak je to s nutností jeho ošetření? Co na to říkají odborníci?


Jak dlouho by měl vydržet neošetřený prkenný obklad ze sibiřského modřínu na fasádě?

Dřevostavby Biskup dům inspirovany lesemOdborná literatura nám říká 30 - 50 let, prospekty obchodníků i 100 let. Bohužel v naší zemi nemáme tak dlouhou praktickou zkušenost, abychom si to potvrdili.

Dnes správně navržené a provedené fasády z počátku 90. let nám ukazují, že sibiřský materiál je na fasády víc než vhodný.

Problémy můžou nastat pouze, pokud je fasáda špatně navržena a provedena. Je nutno zvolit správný profil a držet se zásad konstrukční ochrany dřeva. Pokud se však rozhlédneme v alpských zemích, vidíme, že fasády ze sibiřského modřínu vydrží 50 let bez problémů.

Ing. Jaroslav Jiruška, Dřevostavby Biskup

Má smysl fasádní obklad ze sibiřského modřínu impregnovat?

dřevostavba online AtreaV prvé řadě je nutné rozlišit druh impregnace, resp. proti čemu se dřevo impregnuje, zda proti dřevokazným škůdcům (dřevokazné a dřevozbarvující houby, dřevokazný hmyz), plísním nebo povětrnostním vlivům (například srážková voda, UV záření).
Podle mého názoru není impregnace sibiřského modřínu proti dřevokazným houbám a dřevokaznému hmyzu nebo plísním nutná.

Zda dřevo chránit proti dřevozbarvujícím houbám a povětrnostním vlivům, zejména v případě UV záření, je otázkou požadavku a někdy i estetického vjemu zákazníka. Povětrnosti vystavené části obložení mohou časem získat patinu v šedé až stříbřitě šedé barvě. Aby se zabránilo tvorbě patiny, je možné dřevěné obložení ošetřit vhodnými oleji.

Dřevostavby Biskup knihovnaVýskytu plísní lze zabránit vhodným konstrukčním řešením dřevěného obložení, které se montuje na provětrávaný rošt.

Dřevozbarvující houby vytvářejí ve vláknech dřeva barevné změny, které snižují estetickou kvalitu dřeva. Napadají dřevo, které není dostatečně vysušené, a u kterého dochází k zapaření, například během transportu nebo skladování.

Často jsou ukazatelem nevhodného zpracování a dřevo se stává citlivým pro napadení dřevokaznými houbami. Dostatečným vysušením lze výskytu dřevozbarvujících a dřevokazných hub předejít.

Dřevo sibiřského modřínu (Larix sibirica), respektive jeho jádrová část, má obecně vyšší odolnost proti napadení dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem. Díky klimaticky náročným podmínkám, ve kterých sibiřské modříny rostou, má dřevo husté a tenké letokruhy a vysoký obsah pryskyřic, které zvyšují odolnost dřeva proti vlhkosti (zejména srážkové vodě).

ZvýšenDům se zeleným srdcem archconou pozornost by ale měl zákazník, projektant a realizační firma věnovat hlavně výběru kvalitního dřeva (řeziva) a montážnímu postupu.

Pro fasádní obklady by mělo být voleno jen dřevo jádrové. Vypadavé a pevné suky nejsou na závadu, je však nutné je do fasády instalovat tak, aby se v nich srážková voda nedržela, ale aby po nich volně odtékala.

Jednotlivé prvky obložení by měly být kotveny nerezovými vruty nebo šrouby (při jejich oxidaci nebude obklad barevně znehodnocen oxidy železa) do předvrtaných otvorů.
Zamezí se tak nežádoucímu popraskání, ke kterému je dřevo sibiřského modřínu v místě mechanického namáhání náchylné.

Vesper Frames Zatcany 01Závěrem lze tedy konstatovat, že hlavní pozornost je třeba věnovat správnému výběru dřeva a vhodnému konstrukčnímu systému.

Impregnaci lze použít jako doplňkovou ochranu, kterou bude nutné v pravidelných intervalech obnovovat.

Použití impregnačních přípravků na nevhodnou konstrukci a konstrukční systém fasády před znehodnocením a krátkou životností nezachrání.

Jan Konopík, Zdravedrevo.cz

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop