Sláma v moderním kabátě

Sláma v moderním kabátě

Redakce | Středa, 20. březen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

Nikdy by mě nenapadlo, že bych na stavební parcele o rozloze 640 metrů čtverečních uprostřed zástavby zděných domů našel dům ze slámy. A když, tak ve stylu chalupy s doškovou střechou, což by byl samozřejmě trestuhodný výstřelek a neměl by z hlediska zasazení do místní krajiny místo v našem časopise. Nadšený stavebník takovou dřevostavbu postavil takřka sám a je vcelku jasné, že panelům ze slámy u nás pšenka pokvete…

Začátky mého stavitelského období, jak tomu říkám, se nesly v duchu u nás velmi rozšířeného rčení "cihla je cihla" a já stavěl z cihly. V té době se však můj kamarád rozhodl pro realizaci dřevostavby se sloupkovou konstrukcí a když jsem viděl práci se dřevem a to, jak rychle dům roste, velmi mě tato technologie zaujala. Zkrátka bylo to něco úplně jiného, a tehdy padlo rozhodnutí, že se vrhnu do realizace dalšího domu, tentokrát však na bázi dřeva. Když se pak prakticky za plotem naskytla koupě stavebního pozemku, netrvalo dlouho a vyrostlo na něm moje nové vysněné bydlení – dřevostavba.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-zahrada-travnik

Kladné body pro dřevostavbu ze slámy

Pro panely ze slámy jsem se rozhodl z jednoho prostého důvodu – klasické sendvičové dřevostavby většinou nejsou schopny akumulace tepla. Ekopanel tuhle vlastnost nepostrádá a když přičtu jeho tepelně-izolační vlastnosti a pevnost, volba postavit dům ze slámy byla jasná. Navíc, jak jsem se mohl sám přesvědčit – dům jsem stavěl svépomocí vlastníma rukama – jsou ekopanely velmi praktické jak z hlediska samotné stavby, tak i potom pro další život v domě.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-zahrada-kvetiny

Obr.: Svérázný dům ze slaměných ekopanelů v jinak všední ulici příměstské části východočeské metropole tu vyvolává kontroverzní názory. Hodnotí jak podobu jeho vnější schránky, tak konstrukční systém. Hlas lidu by se však jistě sjednotil, kdyby zažil vnitřní klima, poznal energetickou nenáročnost a řadu dalších kladných atributů, které takovému domu náleží. Foto: Martin Zeman

Pár vrutů přímo do zdi, žádná hmoždinka, a skříňka kuchyně či polička pevně visí na stěně. Samonosný ekopanel nabízí bezmeznou variabilitu vnitřní dispozice při stavbě příček, otvory ve zdi jsou hračka. Přitom žádné trhliny, všechno bez jakýchkoliv komplikací a dalších nutných následných oprav. Tím, že tohle je už náš třetí dům (první byla rekonstrukce staršího), mám možnost srovnání jednotlivých technologií. Objektivně musím říct, že jednoznačně vede dřevostavba.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-zahradni-jezirko-solarni-kolektor

Vytápění dřevostavby ze slaměných ekopanelů

Úžasnou hodnotou dřevostavby ze slámy je i stálé a velmi příjemné vnitřní klima, u zděných domů nevídané. Dům vytápíme kanadskými krbovými kamny, v nichž za celou topnou sezonu spálíme zhruba pět kubíků dřeva.

V obytném prostoru využíváme jen teplo konvekční, výměník pak přenáší teplo dál do celého domu. Pro vytápění dřevostavby z ekopanelů se nám osvědčilo vytápění infračervenými topnými systémy, takže na stropech máme nainstalovány elektrické infrapanely. Protože nás ale oheň v kamnech velmi baví, v podstatě ještě nebyly v provozu.

Zatápím navečer, když přijdu z práce, zhruba tři až čtyři hodiny topím (když hodně mrzne, tak pět hodin) a do druhého dne do večera, když opět přicházíme z práce, je tu kolem 20 ̊C. Tady se právě potvrzuje zmiňovaná akumulační schopnost slaměných ekopanelů.


Četli jste? Krb a krbová kamna v dřevostavbě: v čem se liší?


V domě je rovněž nainstalováno větrání s rekuperací tepla (jednotka je umístěna v podkrovním prostoru) spouštěné převážně časovým spínačem v době, kdy topíme v kamnech. Promíchává teplý a studený vzduch a efektivně, za přísunu čerstvého vzduchu, sjednocuje teploty v ostatních místnostech.

Ideální dispozice neexistuje

Na ploše 150 metrů čtverečních jsme se snažili o takové vnitřní uspořádání, které by vyhovovalo chodu rodiny. I když ideální dispozice neexistuje, zkušenosti s bydlením v předešlých domech člověka přece jen někam nasměrují. Zažil jsem život mezi patry spojenými schodištěm a to už nikdy nechci! To byl také zásadní důvod pro návrh dřevostavby přízemní (s pochozím podkrovním prostorem) s centrálním prostorem, kde je kuchyně, jídelna a obývák. Je tu i malá pracovna, decentně schovaná za znovuobjevenými luxferami.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-obyvaci-pokoj

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-jidelni-kout-pracovna

Obr.: S ohledem na pracovní režim majitele domu bylo nutné vytvořit místo i pro pracovnu. Je součástí hlavního obývacího prostoru, přitom však nápaditě oddělena luxfery. Foto: Martin Zeman

Bez problémů se sem vešly další tři pokoje, sociální zařízení i prostorná technická místnost. Jediné, co nám trochu chybí, je druhá větší šatna se vstupem ze zádveří domu, ale na tu (díky limitnímu předpisu maximálně 150 m2 zastavěné plochy pro stavbu svépomocí) místo nezbylo.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-loznice

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-loznice-satna

Obr.: Soukromí ložnice lze zvýšit důmyslně řešenou šatnou, jíž se do místnosti prochází. Dveře skříní po obou stranách se jednoduše otevřou a jejich spojením vznikne samostatná menší místnost. Foto: Martin Zeman

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-koupelna

Obr.: Infrapanely v koupelně a vůbec v celém domě ještě „neběžely"! K vytvoření příjemné tepelné pohody stačí v domě ze slámy krbová kamna, v nichž majitelé spálí za topnou sezonu jen 4 m3 dřeva. Foto: Martin Zeman

Vnitřní vybavení tvoří kombinace dodávek typizovaných a individuálních. Ze sériové výroby pochází třeba kuchyně IKEA s jednoduchým liniovým uspořádáním, které nám zcela vyhovuje – žádné těžko využitelné rohy, všechno slouží svému účelu bez příkras a zbytečností. Vede u nás praktičnost. Individuálně jsou řešeny třeba bezfalcové dveře zasazené do rámu s proskleným nadsvětlíkem. V kombinaci se dvěma světlovody v chodbě dovolují světlu a stínům hravě prolínat domem.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-kuchyne

Obr.: Kdo by si myslel, že je dům vybaven kuchyní z oblíbeného švédského obchodního domu s nábytkem, nemýlí se. Majitelé chtěli praktickou, účelnou a jednoduchou kuchyni a kde jinde ji u nás rychle a snadno pořídit? Foto: Martin Zeman

Nad každými dveřmi vznikla malá police – nezbytný prostor pro dekorativní drobnosti dívek a žen. V dřevostavbách totiž vzniká jeden pro dámy vcelku zásadní problém – mělké parapety na oknech… Subtilní obvodové stěny dřevostaveb mají z mého pohledu dvě obrovské výhody – maximální využití vnitřního prostoru domu (i přes předpis spolu s požadavkem přízemního bydlení se vešla požadovaná samostatná pracovna), a já kdykoli otevřu jakékoli okno v domě, aniž bych nejdříve něco musel odklízet z hlubokého parapetu.


TIP: Znáte 7 výhod dřevostaveb?


moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-interier-chodba-dvere

Obr.: Všechny dveře zde byly vyráběny na míru. Ty v chodbě navíc s nápadem – dveřní rám tvoří polici na nejrůznější drobnosti a doplňky, světlík nad dveřmi propouští přirozené denní světlo. Foto: Martin Zeman

Pohled na dřevostavbu zvenčí

Dřevostavba je opláštěna světlými fasádními deskami, v kontrastu s nimi je pak tmavá betonová střešní krytina a stříbrné klempířské prvky. Kombinace, která kontroverznost architektonické tváře stavby vcelku podtrhuje, vyvolávala u kolemjdoucích a sousedů řadu otázek. Nejčastěji se ptávali, co to tu bude za sklad. S úsměvem jsem tehdy odpovídal, že sklad zbraní.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-garaz-plot-pohled-z-ulice

Obr.: Svérázný dům ze slaměných ekopanelů v jinak všední ulici příměstské části východočeské metropole tu vyvolává kontroverzní názory. Hodnotí jak podobu jeho vnější schránky, tak konstrukční systém. Hlas lidu by se však jistě sjednotil, kdyby zažil vnitřní klima, poznal energetickou nenáročnost a řadu dalších kladných atributů, které takovému domu náleží. Foto: Martin Zeman

Je to zkrátka dům, který se buď líbí nebo nelíbí, ale nám se v něm žije dobře a moje očekávání beze zbytku splnil. Stojí v zástavbě klasických zděných staveb pro individuální bydlení a obecně se tu samozřejmě mluví o tom, že cihla je cihla a ze dřeva by nikdo v okolí nestavěl.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-garaz-pohled-z-ulice-chod

Klasickým diskutovaným tématem často bývá životnost dřevostavby, což pokaždé komentuji po svém – mě ten dům přežije, a to mám do důchodu hodně daleko. Nemyslím tím dělat věci na chvíli, je to kvalitní dřevostavba a vím, že stát tady bude dlouho.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-plot-pohled-z-ulice

Technologie staveb se vyvíjejí poměrně rychle a kdo ví, co a z čeho se bude stavět za pár let. Podívejme se na domy z devadesátých let – obrovské, energeticky náročné paláce, které jsou dnes téměř neprodejné. Takové memento po sobě rozhodně nechávat nechci. Navíc mám takové tvrzení podložené vlastní zkušeností – jezdím do podhůří Železných hor na chatu, jejíž tehdejší "sendvič" tam stojí přes padesát let. Bude tam stát dál a přežije rozhodně nejen mě.

moderni-drevostavba-ze-slamy-ekopanely-exterier-drevena-fasada-ulozny-prostor-ve-strope


Slovo dodavatele

Zájem investora o stavbu neznal mezí. Vše, nad čím dumal, bylo předem připravené a do detailu vyřešené. Realizace dřevostavby svépomocí je jednou z variant, kterou chceme dále rozvíjet. Jen doufám, že všichni naši zákazníci budou tak schopní, pečliví, a hlavně se jim v domku ze „slámy" bude určitě stejně dobře bydlet...

Jan Bareš
EKOPANELY SERVIS s.r.o.


Technické paramery

Pozemek: 640 m2
Zastavěná plocha: 150 m2
Podlahová plocha: 128 m2
Spodní stavba: základová deska
Stavební systém: montovaná dřevostavba
Fasáda: obklad smrkové prkno + „zavěšená fasáda" Cetris
Tepelná izolace: minerální
Stropy: ekopanel
Krov: dřevěný
Střešní krytina: betonová taška
Okna: plastová
Zasklení: dvojité
Dveře: vstupní plastové
Podlahová krytina: dřevo + dlažba
Vytápění: elektřina + dřevo
Topení: radiátory, podlahové, přímotopy
TUV: elektrický zásobník (bojler) + solární systém
Další vybavení: krb, elektronické zabezpečení, centrální vysavač, vestavěný nábytek, jímka na dešťovou vodu, rekuperační zařízení
Spotřeba tepla: 6 000 Kč / rok
Hodnota U: 0,19 W/m2K

Skladba stěny: směrem zvenku – cetris desky, vzduchová mezera, difuzní membrána, ekopanel, minerální izolace, parozábrana, ekopanel, štuková omítka

drevostavba-pudorys


Připravil: Radek Beneš
Foto: Martin Zeman

Přečtěte si další redakční návštěvy dřevostaveb, ve kterých můžete načerpat insipiraci pro svou dřevostavbu, získat reference na dodavatele dřevostaveb a zkušenosti majitelů s bydlením v dřevostavě.

DaS 4-2011
Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop