Časopis DŘEVO&stavby 5/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Barevná oáza v zelené džungli</small>

POJĎTE DÁL: Barevná oáza v zelené džungli

Administrator | Čtvrtek, 25. září 2014 |

Představujeme první ze šesti soutěžních domů 5. kola Dřevostavby roku, které probíhá až do 9.listopadu. Malíře a grafika Jana Lamra na první pohled zaujalo Prodesi/Domesi, nejen architekturou jejich domů, ale především designem a celým promyšleným grafickým projevem. Věří, že v tomto ohledu na českém trhu nemají konkurenci.

Víkend v Pulečném rozhodl

Barevná oáza v zelené džungliNebyli od počátku rozhodnuti pro dřevostavbu. Nechtěli dům na rovině a přáli si dřevo na fasádě. Další podmínkou bylo otevření hlavního obytného prostoru do krovu. Finance je ovšem tlačily k typovým domům. Na veletrhu Dřevostavby viděli Futuru Freestyle a Domesi jim nabídlo strávit víkend „na zkoušku" v Pulečném. Bylo rozhodnuto.

03 HDR6Našli pozemek ve velmi prudkém svahu, v bývalé chatové kolonii, se spoustou vzrostlých stromů. Byl zde dostatek místa jak pro dům, tak pro ateliér, který ještě do budoucna plánují.

Realizace na klíč

Barevná oáza v zelené džungliProjekt domu nechali kvůli pozemku zrcadlově otočit, terasu vybudovali na obou stranách – u obývacího pokoje i u ložnice a protáhli ji až ke vstupu na zahradu. Otočení projekt neprodražilo, finančně zabrat jim daly spíše výkopové práce. S realizací žádný velký problém nenastal, stavební dozor si firmu po celou dobu výstavby chválil. Rozhodnutí pro realizaci na klíč nelitovali.

Barevná oáza v zelené džungliVyměřovat a připravovat se začalo v říjnu, podle plánu se měli v lednu stěhovat. Na termín ale nespěchali a nakonec se do hotového domu přesunuli až v březnu. Rekuperace vzduchu je, vzhledem k velké vstupní investici, zatím zklamala. Dům je vzduchotěsný (blower door test na úrovni pasivního domu), letní výměna vzduchu neodpovídá představám stavebníků. S výrobcem naplánovali na zimu další testy, aby nastavení odladili.

Vzdušný a prostorný interiér

Barevná oáza v zelené džungliKdyby stavěli znovu, změnili by velikost horního pokoje. Sádrokartonová příčka mohla být posunutá o 1,5m blíže k zábradlí, protože prostor před ateliérem stejně slouží spíše jako galerie. V létě se interiér zatím občas přehřívá, protože z důvodu nákladné investice mají na venkovní žaluzie zatím jen přípravu.

Barevná oáza v zelené džungliUž v Pulečném trochu pochybovali o praktičnosti celého domu, který je do jisté míry podřízen designu, ale rychle si na něj zvykli. Problém s úložným prostorem vyřeší ateliér a otevřený prostor obývacího pokoje za trochu uskromnění stojí. Dům je díky němu vzdušný, prostorný a světlý. Ani hodně ponuré dny tu nejsou depresivní. Když v létě otevřou velké dveře na terasu a s přáteli se vrhnou na grilování, říkají, že už by neměnili.

Připravila Dagmar Šimonová

Foto Martin Zeman

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop