Dřevostavba Lenky a Vlastislava je inspirována japonskou architekturou

Dřevostavba Lenky a Vlastislava je inspirována japonskou architekturou

Redakce | Úterý, 06. říjen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Popis domu na stránkách architektonického studia Hipposdesign, které dům navrhlo, začíná poměrně lakonickou větou: „Dřevostavba jednopodlažního rodinného domu umístěného do mírně svažitého pozemku v Tehově u Prahy.“ Je pravdivá ale nevyčteme z ní například to, že pozemek na kopci s výhledem do krajiny hledali Lenka s Vlastislavem skoro dva roky a ani to, že se terén hodně upravoval.


Pohled na dřevostavbu

Dům je koncipovaný tak, abychom mohli mít všude otevřeno. Pocitově nám tato varianta vyhovuje mnohem víc než pasivní dům s rekuperací. Vytápíme podlahovým systémem uloženým na reflexní zrcadlové fólii, pod ní je poctivá izolace základů. Přitopit si můžeme krbem, který domu dodává princip ohně podle filozofie feng šuej.

Mysleli jsme hodně na budoucnost – velký dětský pokoj je připraven tak, aby se v případě potřeby dal rozdělit na dva, a bezbariérové uspořádání jsme zvolili proto, že počítáme s tím, že tu s námi později mohou žít rodiče. Dům je vlastně rozdělen na dvě zóny uprostřed propojené obytnou částí s otevřenou jídelnou a kuchyní, což umožňuje užívat si dostatečného soukromí i ve třech generacích.

Líbí se nám, že je tu hodně otevřených prostor, vlastně jen v šatně a koupelnách jsou klasické dveře. K pocitu z prostoru přispívají i atria osázená tak, aby rostliny v nich zasazené kvetly v různých ročních dobách. Zastínění prosklených ploch je vyřešeno venkovními látkovými roletami s UV filtrem, které jsou neprůhledné jen z vnější strany.

Chtěli jsme krásnou zahradu a možnost vyjít ven z každé místnosti v domě. Lenčiným snem bylo koupací jezírko s biologickou filtrací, které je dnes osazené lekníny a kosatci a přitahuje život – oblíbily si ho žáby, vážky, čmeláci i ptáci. V jednu chvíli tu bylo snad milión pulců. Jezírko hodně využíváme, ale přece jen je chladnější než bazén, pouze v největších vedrech se vyhřeje na teplotu kolem 26 °C.

drevostavba-TFH-vyhled-z-domu

obr.: Vlastislav nechtěl na zahradě prakticky žádné listnaté stromy, líbí se mu jehličnany a hlavně kameny, na kterých mohl trénovat. Obrovské kusy břidlice sem byly přivezeny poté, co dosloužily na cyklotrialovém Mistroství ČR v nedalekých Říčanech. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-cely-dum

Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-terasa-s-bazenem

obr.: Detailem, který zaujme na první pohled je nepravidelná tabulková výplň rastrů stěn, která jednak evokuje japonský sloh, jednak propůjčuje domu jistou hravost. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-pohled-na-dum-s-bazenem

obr.: Vnitřní atrium s koupacím jezírkem má vlastní neopakovatelné mikroklima. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-bazen-se-stromem

Foto: Filip Šlapal

Lenka, Vlastislav a jejich dům s nádechem Orientu


Jak jste dospěli k dřevostavbě ve stylu japonské architektury?

Závodil jsem v Japonsku, kde jsem k tomu přilnul, a Lenka k tomuto stylu taky inklinuje. Chtěla dům, ve kterém by byly zohledněny principy feng šuej, i když není v tomto ohledu nijak ortodoxní. Architekti Radim Babák a Ondřej Tobola přistoupili k návrhu domu zodpovědně a hned první studie, kterou připravili, nás nadchla a v průběhu dolaďování detailů doznala jen minoritních změn. Architekti například detailně sledovali, jak sem v různých ročních obdobích svítí slunce. Takže dnes máme na terase stále stín, jen jezírko se koupe ve slunečním svitu.

Dům má vůbec neobvyklé klima. Je to jednak tím, že je na okolí Prahy posazen dost vysoko – ve výšce 475 metrů nad mořem. Pozemek jsme vybírali asi dva roky, chtěli jsme mít dům na kopci s výhledem do přírody. V zimě, když už všude v okolí sníh roztaje, my máme zahradu ještě pod sněhem.

A v létě je tu i v největších vedrech příjemně, protože koupací jezírko vytváří v atriu příjemné mikroklima. Zatímco před vchodem bylo v letních čtyřicítkách nesnesitelné horko, u vodní plochy se to dalo vydržet. A vnitřní atmosféru samozřejmě určuje to, že se jedná o dřevostavbu. Dřevostavbu jsme volili kvůli přírodním materiálům. Zděné domy nám připadají neosobní, v úvahu by přicházela ještě třeba nějaká kombinace s betonem, ale sem by se to asi nehodilo.

Co ve svém domě považujete za největší výhodu?

Propojenost s přírodou a energetickou nenáročnost. Báli jsme se, že při rozloze 270 m2 nás bude vytápění domu stát hodně peněz, ale byli jsme velmi příjemně překvapeni.

Jak probíhala stavba domu s takto netradiční konstrukcí?

Realizační firmu nám doporučili architekti, je to příjemná partička mladých lidí. Vybírali jsme sice ze tří firem, ale jedna byla podezřele levnější, další zase až příliš drahá. Ani technologie, které ty dvě firmy nabízely, neodpovídaly našim představám. Takže jsme dali na doporučení architektů. Těžký dřevěný skelet postavili velmi rychle, byla to otázka tří týdnů, ale opravdu si s tím hráli, dělali i zkoušky, které nejspíš ani nejsou úplně potřeba. A například velkoformátové okno v obývacím pokoji zasazovali jeřábem s pomocí čtrnácti lidí.

Udělali byste dnes něco jinak?

Ne. Jen jsem si dlouho zvykala na koupelnu. V původním panelákovém bytě jsme měli malou koupelnu, která byla krásně vyhřátá. Tady není tak teplá. Jde spíš o pocit než skutečný chlad – jak je místnost velká, tak se mi zdá, že se tak dobře nezahřeje. Ale už jsem si na to nějak zvykla, otužila jsem se.

A možná budeme uvažovat o nádrži na dešťovou vodu kvůli závlaze. Zahradníci nás přesvědčili, že zahrada vodu potřebuje a podzemní závlaha je úspornější. Ale teď v létě tu bylo zakázáno zalévat vodou z řádu, takže vlastní zdroj by se nám hodil.

majitele-drevostavby
Lenka a Vlastislav
majitelé domu

drevostavba-TFH-interier

obr.: V domě je velmi příjemná akustika, dílem i díky žebrovému provedení konstrukce ploché střechy, které je v interiéru i exteriéru ponecháno jako pohledový prvek. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-jidelna

obr.: Ze vzdušné jídelny vedou k jezírku dvoukřídlé dveře v nenápadném provedení. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-chodba

obr.: Interiér celého domu charakterizuje jednotná barevnost, kontrast tmavošedé a bílé barvy ve spojení s přírodními materiály rovněž odkazuje k inspiraci japonskou architekturou. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-obyvaci-pokoj

obr.: Hranice mezi uvnitř a venku je zde mnohdy prakticky nepostižitelná. Foto: Filip Šlapal

Radim Babák, Ondřej Tobola a jejich první dřevostavba


Na základě čeho si investoři vybrali váš ateliér?

Bylo to osudové setkání. Majitel domu je náš kamarád a jednou se nás jen tak mimochodem při cyklotrialovém tréninku zeptal, jestli bychom nechtěli navrhnout dům pro jeho rodinu. A tak to celé začalo.

Jaké byly požadavky stavebníků?

Chtěli dřevěný dům s výhledem do krajiny pro sebe a kupu dětí, které by si mohly hrát uvnitř i venku, ostatní bylo na nás. Samozřejmě byly nastaveny základní finanční mantinely.

Jak vznikl nápad s vodní plochou v atriu?

Vodní hladina umístěná v uzavřeném atriu vyplynula během práce na projektu, navíc majitelé vodu zbožňují. Voda se díky orientaci atria v letních měsících chová jako přirozený chladič dodávající do domu příjemné klima.

Proč byla zvolena právě dřevostavba?

Majitelé se pro tuto technologii nadchli a pro nás představovala velkou výzvu vyzkoušet si pracovat v naprosto novém prostředí, s novými detaily, vztahy, technologiemi. Byla to naše první dřevostavba a stavebníci nám plně důvěřovali.

Měli jsme velké štěstí na realizační firmu a její subdodavatele. Všichni se totiž chovali velmi zodpovědně od počátku projektu až do konce stavby, což nás mile překvapilo. Práce pak totiž stává skvělou zábavou, která se vám z počítačové vizualizace bez kompromisů mění v trojrozměrnou realitu.

Jaké jsou energetické parametry domu?

Stavba je v kategorii nízkoenergetického standardu. Vytápění je podlahové, jako zdroj slouží tepelné čerpadlo v systému vzduch-voda. Konstrukce je z těžkého dřevěného skeletu zateplená dřevovláknitou izolací, která standardně využívá vlastností pomalého fázového posunu a ideální otevřenosti pro únik vodní páry správným směrem. Veškeré průhledné plochy tvoří izolační trojsklo. Polovinu plochy střešní konstrukce zaplňuje fotovoltaická elektrárna, která mimo zásobování domu předává i část energie do sítě.

Radim Babák
Radim Babák
architekt
Ondřej Tobola
Ondřej Tobola
architekt

 

drevostavba-TFH-detsky-pokoj

obr.: Prostrorný dětský pokoj je možné v případě potřeby snadno rozdělit na dvě místnosti. Foto: Filip Šlapal

drevostavba-TFH-koupelna

obr.: Černá koupelna přiléhající k ložnici majitelů obložená mramorem je přímo esencí velkorysosti. Foto: Filip Šlapal


Informace k dřevostavbě

  • Návrh a projekt domu: hippos design architektura MgA. Radim Babák, MgA. Ondřej Tobola, www.hipposdesighn.com
  • Realizace: TFH dřevěné skeletové domy, s.r.o., www.tfh.cz
  • Zahrada: FM-zahrady, Petr Mikula, Martina Fárová, www.fm-zahrady.cz

drevostavba-TFH-pudorys


mail-ico-poptavka

Chtěli byste bydlet v podobné dřevostavbě z těžkého skeletu? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost TFH dřevěné skeletové domy je rodinná firma, která se specializuje na návrhy a realizace staveb s konstrukcí těžkého dřevěného skeletu. Každým rokem realizuje na dvě desítky individuálních projektů. V současné době se specializuje pouze na návrhy a realizace dřevostaveb v těžkém skeletu. Referenčním projektem této společnosti je czech-chalet.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 5-2015
Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop