Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
A zase bungalov: <small>V dřevostavbě jako na dovolené</small>

A zase bungalov: V dřevostavbě jako na dovolené

Lucie Němcová | Středa, 22. listopad 2017 |

Malý velký dům. Malý rozlohou, velký duchem. Pojme rodinné oslavy o pětadvaceti lidech, je letní oázou pro únik z města, v zimě poskytuje hřejivé hnízdo, v létě chladivý úkryt. Prostě slouží. Stačí smíchat ingredience: jednoduchý koncept, kvalitní a rychle smontovanou přesnou konstrukci, zkušené pečlivé investory, dobrého architekta, lokalitu s příběhem a špetku lásky k životu.

Původně tu bývala chata, kam jsem jezdívala už jako dítě. Koupila ji tenkrát babička. Z chatové oblasti jsou dnes ze dvou třetin rodinné domy. Přístup obce je v tomto ohledu skvělý. Nechtějí parcelovat další pole, tak povolují toto řešení – chaty nahradit nebo rekonstruovat pro celoroční obývání. Pozemek vedle navíc vlastní teta, takže mezi sebou nemáme ani plot. Je to taková rodinná základna.


Měsíční náklady za elektřinu včetně vytápění činí 1 800 Kč.


Dřevostavba 2.0

Již pár let zpátky jsme s manželem začali plánovat bydlení na důchod. Nespěchali jsme a postupně se tím asi čtyři roky zabývali. Věděli jsme docela dost přesně, co chceme. Chata fungovala jako letní dovolenkové útočiště mých rodičů, a protože jsme je o letní odpočinek nechtěli připravit (v novém domě mají svůj pokoj), naším záměrem bylo stavět přes zimu. A tak se i stalo. Prvního září jsme zbourali chatu a v březnu jsme dostali klíče od domu a mohli se nastěhovat.

00 dřevostavba místo chaty titul
2 důvody pro dřevostavbu

Důvody pro dřevostavbu byly dva – rychlá výstavba a celkové vlastnosti, které nás prostě nadchly. Tloušťka stěny 29 centimetrů nám při našich zastavěných 120 metrech čtverečních ušetřila deset metrů, v podstatě další místnost. Při dnešních cenách a malé velikosti pozemku to není zanedbatelné. Panelová montovaná dřevostavba nás zase zlákala tím, že je připravena v suchu a teple, bez rizika vniknutí vlhkosti během realizace. Věděli jsme, že na to je dřevěná konstrukce náchylná. Dodavatele jsme vybrali velmi jednoznačně podle mnoha dobrých referencí a historie. Věděli jsme, že z typových domů si nevybereme, a pro návrh jsme si chtěli najít architekta, což se nakonec povedlo na jednom z veletrhů. Působil tam ve spolupráci s naší dodavatelskou firmou, takže naprosto ideální kombinace. Přízemní dům byl jasný. Odjakživa jsme věděli, že stavíme na důchod a je třeba bezbariérový objekt. Před 12 lety jsme rekonstruovali byt a pak v něm osm let bydleli. Po těchto zkušenostech již člověk ví, co funguje a co ne. Tady jsme naše bydlení dotáhli k dokonalosti. Přáli jsme si hlavně velký obytný prostor. Když se totiž sejde celá naše rodina, je nás tu přes dvacet. Ostatní místnosti už mohou být malé, něco přes deset metrů čtverečních. Důležitá byla také terasa – v létě úžasná věc, která zvětší obývák pomalu do celé zahrady.


Individuálně upravený typový projekt za pomoci architekta byl nakonec ideálním řešením.


04 dřevostavba s terasou
Sladěný organismus dřevostavby

Dům funguje skvěle. Je dobře orientovaný. Velká okna jsou na jih, a když v zimě zasvítí sluníčko, okamžitě zvyšuje teplotu uvnitř. V létě, nebo kdykoli je potřeba, jsou okna krytá dřevěnými posuvnými panely, a uvnitř je příjemně. Svoji úlohu zde má také pergola, která časem zaroste i shora. Před deštěm kryje pergolu i terasu deska z makrolonu. Předmětem velkých diskuzí byla vzduchotechnika. Nakonec ale zvítězila jednoduchost a dům s minimem technologií. Hlídáme si pouze pravidelné intenzivní větrání i během zimy. Kamarádi architekti nám na začátku také radili, ať uděláme přesahy pro stínění letního slunce. Hodně jsme to zvažovali, ale nakonec se rozhodli od nich upustit. Největší vedro bývá v srpnu, slunce je nejvýš v červnu, a aby přesah dobře stínil srpnové slunce, musí být tak velký, aby odstínil slunce ještě dva měsíce potom. To by ale znamenalo stínění také dva měsíce předtím, v období jara, kdy člověk slunce v domě naopak chce. Daleko víc nám nakonec vyhovují dřevěné žaluziové panely, které můžeme regulovat podle potřeby. V horku stínit a v chladnějších obdobích sem slunce pustit. Bez ohledu na období v roce.

12 obývák v nové dřevostavbě
Minimalismus v technologii dřevostavby

V celém objektu je teplovodní podlahové vytápění a na podlaze praktické, příjemné a měkké marmoleum. Moc rádi topíme dřevem, kterého máme dostatek, takže krbová kamna jsou přes zimu pořád v provozu. Celý objekt je vytopený velmi rychle. Když potřebujeme po návratu z dovolené zatopit, zavřeme dveře mezi obývacím pokojem a částí s ložnicemi a po zažehnutí ohně v kamnech je do hodinky teplo. Kontrolujeme v domě také vlhkost pomocí vlhkoměru. Pohybuje se ve zdravé zóně mezi 40 a 60 procenty. Snad jen v ložnici jsme občas zaznamenali vyšší, protože spíme při nižší teplotě a téměř zde netopíme. Pomohlo zde čas od času výrazněji zatopit. Nejlepší terapií a benefitem je pro nás zahrada. Venku trávíme mnoho času. Musíme říct, že celkově je to perfektní a dům funguje tak, jak jsme si plánovali. Největší radostí je, že se tu líbí vnoučatům, která se sem těší. Rodina se na toto místo prostě ráda vrací. A to je krásný pocit.


Slovo architekta
Ing. arch. Jan Alex Řezáč

MODULORA

Navrhnout dům do zahrádkářské kolonie nedaleko hlavního města bylo hezké zadání. Na pozemku se nacházela malá chatka a řada vzrostlých, především ovocných stromů. Mým hlavním úkolem bylo navrhnout přízemní bezbariérový dům o velikosti do sto metrů čtverečních a umístit jej na pozemek tak, aby stromy zůstaly zachovány. Výhledy z většiny pokojů jsou záměrně orientovány na jih do zahrady. Okna jsou chráněna proti tepelným ziskům posuvnými stínicími dřevěnými žaluziemi. Okolí domu doplňuje venkovní dřevěná terasa, nová výsadba květin a keřů, které dodávají parteru krásný detail.


Komentář redaktorky
Ing. arch. Lucie Němcová

Notujeme si s fotografem, ano, tady si úplně klidně dokážeme představit svoje bydlení... Na takových návštěvách v dobrých jednoduchých domech, útulných, promyšlených do detailu, malých, tak akorát na náklady a údržbu, s poetickou vzrostlou zahradou kolem, si uvědomíte, že jsou ideálním domovem. Možná byste je na první pohled přehlédli. Nevyhrávají ceny architektury. Ale prostě se v nich žije. Dobře žije.


Tato dřevostavba je součástí ankety Dřevostavba roku. V rámci soutěžního klání si můžete prohlédnout více fotografií a půdorysy.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Dřevostavba s koncerty nad hladinou

  Dřevostavba s koncerty nad hladinou

  Polovinou úspěchu při vzniku nového bydlení je bezpochyby kvalitní pozemek. Když se podaří najít místo uprostřed přírody, nedaleko většího města, a ještě navíc se vzrostlou…

 • Na návštěvě v roubence

  Na návštěvě v roubence

  Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na…

 • Velkorysost v kompaktním balení

  Velkorysost v kompaktním balení

  Představa majitelů o novém bydlení vyžadovala architekturu vedenou v čistých liniích, která by byla nadčasová a bez kompromisů. Inspiraci našli na veletrhu Dřevostavby v podobě…

 • Velmi funkční prémiovka

  Velmi funkční prémiovka

  Prorazit zeď projektové recyklace a vyniknout v segmentu typových domů je skoro nemožné. O to větší zájem vzbudí každý, kdo se o nějaký ten prémiový kousek pokusí. Upřímně –…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner