Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

Komfortní roubenka z cedru - adresa Jeseníky, U svahu

Dana D. Daňková | Středa, 21. listopad 2018 |

Krásné místo, téměř nedotčená příroda chráněné krajinné oblasti. O stavbě srubu zde majitelé tradiční, ale komfortně vybavené roubenky ani neuvažovali, protože do Jeseníků se podle nich srub nehodí. Roman sem jezdí od dětství, a proto otázka, proč si postavil roubenku právě tady, byla zcela zbytečná...

Pozemek zde sháněl od svých osmnácti let. Nebylo to jednoduché, v této části Jeseníků jich není mnoho, a volných ještě méně. „Nakonec se na nás usmálo štěstí," začíná vyprávět, „a pozemek jsme tu koupili. Byl již se stavebním povolením, ale na zděný rodinný dům, museli jsme tedy vyřídit změnu stavby před dokončením pro roubenku."

masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-exterier-2masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-exterier-3masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-exterier-5

 

Roubenka z cedrového dřeva

Cedr si pro stavbu své roubenky vybrali kvůli jeho vlastnostem. Chová se nejlépe také jako stavební materiál – přírodní dřevo nechtěli kvůli sedání, lepené hranoly zase kvůli obsahu lepidla. „Jsem velmi rád za naši volbu," potvrzuje rozhodnutí Roman, „neměli jsme žádný problém, stavba sedla maximálně o dva centimetry, spokojeni jsme i s firmou, neměli jsme žádné výhrady.

Výhodou je, že cedrové dřevo se nemusí povrchově ošetřovat – zevnitř ani zvenku není žádný nátěr. Roubenka už stojí tři roky a je stále v perfektním stavu, vypadá, jako bychom ji postavili před měsícem.

Roubenku si majitel dostavěl sám

Roubenku si majitelé navrhli sami, ke spolupráci však přizvali architekta Radka Klímu, který pomohl s návrhem a vyhotovil studii. Stavební firma pak vyhotovila finální projekt.

Majitel Roman pracuje se dřevem, má stolařskou firmu, a přestože měl zkušenost spíše s realizací hospodářských objektů, roubenku postavil sám. „Dodavatelská firma nám předala kompletní hrubou stavbu – korpus, štíty, veškeré konstrukce a perfektní podrobný projekt s velmi dobře zpracovanými detaily, se stavbou pak opravdu nebyl problém. Roubenku jsme postavili a poté do ní vyrobili i nábytek."

masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-loznice-2masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-loznicemasivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-koupelna

 

V roubence nesmí chybět kachlová kamna

Každého, kdo vstoupí do světnice, upoutají velká kachlová kamna, která v takové chalupě nesmí chybět. „Protože jde o stylovou chalupu, chtěli jsme původně klasický kachlový sporák," vysvětluje Roman. „Část kamen slouží na vaření a pečení a v chladnějších obdobích na jaře a na podzim navíc vytopí pohodlně celý dům, protože teplo naakumulované při topení z nich sálá do druhého dne.

Druhá, hlavní část kachlových kamen pak obsahuje vodní výměník, v němž se při topení ohřívá voda, která se ukládá v akumulačních nádržích o objemu 1500 litrů. Tepelný komfort je zde opravdu velký. Roubenky se snadno a rychle vytopí, mají minimální ztráty, takže vyšší náklady na pořízení se pak levnějším provozem značně kompenzují."

masivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-kachlova-kamnamasivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-kuchynemasivni-drevostavba-roubenka-jeseniky-interier-hala

 

Technické parametry

Zastavěná plocha: 140 m2
Užitná plocha: 250 m2
Konstrukční systém: roubení, masivní cedrový trám
Ošetření stěn: žádné
Teplo: teplovodní vytápění, zdroj – kachlová kamna s akumulačními nádržemi, elektrokotel
Návrh: Ing. Radek Klíma
Realizace: CEDAR HOME s.r.o., www.cedar-home.cz; Stolařství Roman Boháček, www.roubenkausvahu.cz


Celý příběh domu, včetně fotografií a půdorysu této masivní dřevostavby najdete v anketě Dřevostavba roku, kde můžete hlasovat a soutěžit o hodnotné ceny.

Redakčně zkráceno a upraveno pro web.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop