Neobyčejně obyčejná kokořínská poloroubenka k rekreaci i k trvalému bydlení

Neobyčejně obyčejná kokořínská poloroubenka k rekreaci i k trvalému bydlení

Redakce | Středa, 09. srpen 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Je po dešti, les kolem voní a mladé listy střásají poslední přebytečné kapky vody. Až na zpěv ptáků a jiné zvuky přírody je tu úplný klid. Malebná kokořínská krajina mě vítá a stejně tak i milý manželský pár, který si nedaleko hradu Kokořín postavil svou vysněnou poloroubenku.

Rodina původně přemýšlela nad tím, že bude hledat starou roubenku k rekonstrukci v horách, protože rádi lyžují. Nakonec je ale odradila vzdálenost, a tak se začali rozhlížet právě na Kokořínsku, které mají z domova „za rohem". O nemovitosti v téhle lokalitě je ale velký zájem a na žádnou vhodnou chalupu ke koupi nenarazili. Proto, když se objevil pozemek, který prodával Památkový ústav, neváhali. Stávající louka už byla uznána jako stavební parcela, takže počátku realizace nestálo nic zásadního v cestě.

S panem Vlčkem během několika měsíců nakreslili projekt, který vyhovoval jak stavebnímu úřadu, tak regulacím CHKO. Protože už předtím majitelé zvažovali koupi roubenky, bylo nasnadě, že se na pozemku bude stavět právě ze dřeva a tak, jak to k okolní krajině patří. Než si úřady mezi sebou vše předaly a potvrdily, uběhl zhruba rok.

S chráněnkou za zády


Vnější vzhled chalupy odpovídá parametrům daným CHKO. „Chráněnka přesně udává, jak velká musí novostavba být – poměry obvodových stěn, sklon střechy i to, že dům musí mít patro, jak mají vypadat okna a kde musí být umístěná," vysvětluje majitel, jak došli ke konečnému vzhledu. A díky tomu, že tyto pravidla od počátku respektovali, neměli s CHKO ani jinými úřady žádné problémy.

Nad rámec nařízených regulací zvolili tmavě hnědou lazuru, kterou jsou natřené veškeré dřevěné části, aby chalupa co nejvíce odpovídala místním původním stavbám. Neusilovali ani o žádné „moderní" prvky, jako jsou například dnes tak běžná francouzská okna. „Chtěli jsme opravdu klasickou chalupu, která ve všech ohledech zachová tradiční ráz." Proto jsou ostatně i trámy zvenku hrubší než uvnitř.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenkaDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Místní dodavatel roubenek byl jasná volba


Stavba trvala skoro rok, stejně jako vyřízení stavebního povolení. Při hledání dodavatele měl majitel sice nabídky od různých firem, i ze Slovenska, ale zaměřil se na ty místní, protože chtěl, aby dodavatel měl k místu vztah, znal zdejší podmínky a také z praktických důvodů – v případě řešení jakýchkoliv problémů je podle něj vždy lepší mít dodavatele po ruce. Tak padla volba na pana Střihavku a jeho firmu, která sídlí pár kilometrů odtud a postavila už řadu jiných roubenek v okolí.

Roubenky Střihavka realizovaly kompletně celou chalupu včetně základů a zděné části. Stavba samotná probíhala bez problémů a rychle, stavělo se přímo na místě. I díky pečlivé přípravě a tomu, že dřevo z místních lesů mohlo přes zimu vysychat, se na chalupě skoro neprojevily typické neduhy roubenek. Trámy v roubení sice praskají a roubená konstrukce sesedla zhruba o deset centimetrů, jinak ale práce dřeva nezpůsobuje žádné větší problémy.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenkaDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Roubené stěny jsou na dotek teplé a příjemné


Dostala jsem k ruce fotoalbum, které dokumentuje celou výstavbu včetně zařizování vnitřních prostor, třeba i pokládku elektrického podlahového topení ve světnici, kvůli kterému je v přízemí na podlaze keramická dlažba. Chalupa je celá vytápěná dálkově řízeným elektrickým vytápěním a majitelé ho v zimě nevypínají, ani když tu zrovna nejsou. Stavení by jinak vymrzlo.

O víkendech pak topí i v kamnech s krbovou vložkou, která jsou šikovně umístěná pod schody, teplo z nich tak může volně stoupat do podkroví a díky tomu tam není vůbec třeba přitápět. Oba manželé si zároveň chválí vlastnosti roubeného domu. Stěny jsou tak silné (skládají se z trámů 30 x 30 cm), aby zajistily dostatečnou izolaci a tepelný komfort. Na rozdíl od zděného domu jsou na dotek teplejší a pocitově příjemnější.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Roubenka vyžaduje pečlivou přípravu


Na stavbu si investor dohlížel sám. Postavil už dva zděné domy a měl dostatečné zkušenosti. Někdy se i sám zapojil (vypomáhal s nátěry, broušením a drobnými pracemi). A tady také narazil na první rozdíly ve stavbě zděného a dřevěného domu. K dřevostavbě podle něj patří mnohem pečlivější příprava – než se řízne do dřeva, musí být naplánovaná a rozmyšlená každá zásuvka. Do zděného domu jde všechno dodatečně vysekat, vyvrtat a zase zahladit. Dalším překvapením byly výdaje na dokončovací práce (jako jsou nátěry), se kterými sice počítal, ale protože neměl se stavbou z masivního dřeva žádnou zkušenost, neočekával, že budou tak vysoké.

Investice ale ve finále rozhodně nelituje, protože chalupa dobře slouží svému účelu. Nakonec se sám zapojil i do zařizování interiéru – vyrobil ostrůvek do kuchyňského koutu, protože v době covidu byly všechny obchody zavřené. Ten je možné využít nejen jako úložný prostor, ale i jako rozšíření pracovní plochy. Inspiroval se u přátel, kde takové řešení viděl a líbilo se mu. Stejně tak se mu líbily schody, které při stavbě používali stavitelé. Obrousil je a natřel, a i když nejsou dokonalé, výborně se sem hodí. Pod nimi pak vznikl prostor pro šikovnou komoru.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenkaDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Kombinace nového se starým


Zvenku klasická chalupa nabízí uvnitř veškerý komfort, který může sloužit k rekreaci i k trvalému bydlení. Je zařízená jednoduše a účelně, bez úpěnlivé snahy se přiblížit historizujícímu stylu. Vypovídá tak o tom, že její obyvatelé sice ctí tradice, záleží jim na nich a rádi na ně navazují, z hlediska zařízení domu se ale nebojí citlivě kombinovat nové se starým. V otevřené světnici, která zabírá celou roubenou část, najdeme kamna, schodiště do podkroví, velký stůl, pohodlné sezení i kuchyňský kout a v něm vše, co je potřeba k příjemnému pobytu. „Včetně kávovaru, který jsem si jako velký milovník dobré kávy rozhodně nemohl odpustit."

A co by dnes majitelé udělali jinak? „Nejspíš bych víc řešil některé drobnosti, jako třeba zásuvky – líbily by se mi keramické. Nebo kličky na okna – máme dřevěná eurookna, vyrobená místním truhlářem, a protože jsme chtěli využívat i výklopné ventilace, srazila se možnost výběru na dvě. Zvolili jsme bílé, protože se na bíle natřených oknech ztratí." Do budoucna je ještě v plánu upravit zahradu, na kterou je už zpracovaný projekt, jen na něj ještě nedošlo.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenkaDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Cesta z města


Fotoalbum končí fotografiemi hotové stavby a prvními rodinnými zážitky. Chalupa měla původně sloužit také k pronájmu, ale byla dokončena a zkolaudována v době covidového lockdownu. Díky tomu z plánovaného pronajímání nakonec úplně sešlo. Roubenka slouží majitelům k rekreaci – jako možnost víkendového úniku, kde nakonec tak rádi tráví svůj volný čas.

Vyhovuje jim klid, který tu vládne, přesto, že je pozemek doslova pár kroků od turisticky nejfrekventovanějších tras v okolí. Běžní turisté sem ale nedojdou, protože přímo kolem nevede žádná značená cesta. Ve hře byla i varianta přesunout se sem na trvalo, zatím ale vítězí město a fakt, že by odtud museli dojíždět za prací.

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenkaDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka

 

Slovo redaktorky


Nejen CHKO Kokořínsko, ale i ostatní chráněné krajinné oblasti, národní parky, rezervace, ale i městské části nebo obce mohou mít na svém území nastavené regulace pro nově vznikající stavby. Je ve vlastním zájmu každého stavebníka, aby si zjistil, za jakých podmínek může na daném místě stavět a ušetřil si tak zbytečné problémy buď se získáním stavebního povolení, nebo zpětně s danými úřady. Pokud stavebník dané regulace nesplní, riskuje pokutu a nutnost svůj nový dům nebo chalupu upravit tak, aby vyhovovala, tedy další neplánovanou a nechtěnou investici.

Martina Máta Nosková
Martina Máta Nosková


drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2023

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato poloroubená chalupa se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2023 pod názvem "Neobyčejně obyčejná". Hlasujte do 8.10. 2023 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


  • Užitná plocha: 149,13 m2
  • Zastavěná plocha: 94,5 m2
  • Konstrukční systém: přízemí masivní roubená konstrukce, podkroví montovaná dřevostavba
  • Ošetření stěn: tmavá lazura, zevnitř kartáčovaná
  • Střešní krytina: betonové tašky
  • Vytápění: elektrické dálkově ovládané topení, podlahové elektrické topení, kamna s krbovou vložkou
  • Podlahy: přízemí keramická dlažba, patro dřevěné podlahy
  • Větrání: přirozené eurookny
  • Realizace: 2018/2019, Roman Střihavka, www.roubenky-strihavka.cz

DrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka 1NPDrevoaStavby.cz Kokořínská poloroubenka 2NP

 

Autor článku: Martina Máta Nosková pro časopis sruby&ROUBENKY

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop