Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Design

Tisk
Staré dřevo hitem nových interiérů

Staré dřevo hitem nových interiérů

Redakce | Čtvrtek, 22. říjen 2015 |

Také se vám už okoukaly studené minimalistické interiéry? Pokud obdivujete krásný materiál se stopami používání a patinou starých časů, možná oceníte současný velký hit - staré dřevo.

 

Velkým trendem v interiérech i exteriérech budov je použití „historického“ materiálu, často označovaného jako „staré dřevo“. Dřevo je nejčastější, ale najdou se i realizace s aplikací kamene. Jde o reakci na neútulnost moderních interiérů, nebo touhu po kontaktu s něčím téměř věčným? Určitě mají lidé motivaci různou, ale výsledkem použití těchto materiálů jsou opravdu krásné, originální interiéry. Nemusí přitom vůbec jít o realizace v rustikálním stylu, i když v takto koncipovaných interiérech se tyto materiály používají běžně. O mnoho zajímavější je ale použití starého dřeva v moderních jednoduchých prostorech, kterým tento materiál dodá potřebný kontrast a lidský rozměr.

Prkna a trámy třeba ze staré mlýnice

homedecori.tkDřevěný materiál dovozci hledají leckdy i v dalekých zemích. Speciálně vyškolení tesaři opatrně demontují budovy a svážejí ručně tesané trámy ze starých, bouraných budov. Využití najdou i použitá kvalitní a také ručně opracovaná podlahová prkna. Dřevo z těchto staveb je již krásně vysušené, vyzrálé a leckdy i poškozené dřevokazným hmyzem. I tato věc se, pokud jde jen o vzhled a ne o další šíření kazů a hmyzu, pokládá za cennou.

Pro někoho to může zavánět bazarem a levným materiálem, ale opak je pravdou. Je to luxusní materiál pro obdivovatele původních starých pivovarů, mlýnů či jiných historických budov, ze kterých se toto dřevo při bourání zachraňuje. Zastoupeny jsou častěji dřeva                                                                                         jehličnatých, ale i listnatých dřevin.

Trámy se řežou na desky, nechávají se v celých kusech, či připravují k jinému například podlahářskému použití. Textura dřeva je velice výrazná, nenapodobitelná jakoukoliv patinovací technikou.

Kde můžete staré dřevo vidět?

iluxus.czS tímto materiálem se můžete setkat například na recepčních pultech ve wellness hotelích, na pultech vystavovatelů veletrhů a samozřejmě i v běžném použití ve veřejných i soukromých interiérech. Ze starého opětovně použitého dřeva je možné vyrobit nejen podlahy či obklady stěn, ale také nábytek.

Stáří takového dřeva se může pohybovat v rozmezí jednoho až cca tří set let. Texturu dřeva ovlivňuje původní ruční opracování, ale také dlouhodobé působení povětrnostních podmínek a oxidace. U podlahových prken je ceněné i letité ošlapání. Oblíbené jsou i prkna s původními nátěry, to ale už brousíme v zejména na britských ostrovech velmi oblíbených vintage interiérech. Ty si ale necháme na příště.

Kolik tento historický materiál stojí?

Rustic-Bedrooms-Decoist-19Cena tohoto dřeva není malá. V průměru může být i třikrát až čtyřikrát dražší než běžné masivní dřevo. To napovídá i jeho použití v luxusnějších provozech, ale pokud se vám zalíbilo a peněz máte na realizace svého bydlení tak akorát, můžete ho použít jen částečně. Například jím zvýraznit jen jednu, nebo část stěny. Nebo si nechat vyrobit pořádný a „starý“ masivní dřevěný stůl. Takový, která vaše rodina může dědit i další generace.

Dřevo s patinou pro klid duše

Výhodou použití těchto prken je, že nemusíte řešit každý vzniklý škrábanec a nemusíte být neurotičtí z toho, kolik bude stát oprava nové podlahy či krásného kusu nábytku. Výrobky ze starého dřeva již poškrábané jsou, mají různou barevnost, někde jsou trochu uštípnuté a jinde zkroucené. A to vám umožní se již doma jen v klidu posadit a kochat se jejich opravdu hlubokou krásou.

Autorka: Dana Doleželová

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner