Časopis DŘEVO&stavby 5/2011
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Účelnost a vize do budoucna</small>

POJĎTE DÁL: Účelnost a vize do budoucna

Lucie Němcová | Pátek, 15. únor 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Jestliže platí, že nejlepšího řemeslníka seženete na základě referencí svých známých, pak něco podobného lze tvrdit i o redakčních návštěvách. Do domu, jemuž bude patřit pozornost na následujících stranách, nás zavedla přítelkyně majitelů, k níž jsme se přijeli domluvit na jinou redakční návštěvu....

Vlastně jsme o žádném jiném domě než o dřevostavbě nikdy neuvažovali. Cítili jsme pocitově nebo podvědomě, že dřevostavby mají blízko k přírodě, ke zdravému způsobu života, k ohleduplnému chování vůči životnímu prostředí; připadalo nám přirozené nezanechávat po sobě v tomto směru významnou ekologickou stopu, pokud můžeme zvolit alternativu – dřevěný dům. A jsme spokojeni – i po několika letech bydlení v našem malém, ale plně dostačujícím domku bychom neměnili.

Parcela snů

Na rozdíl od jiných stavebníků jsme nemuseli řešit problémy spojené s hledáním vhodné stavební parcely. Poměrně velkorysý pozemek v někdejší chatové oblasti, která se už dávno začala proměňovat nejprve v letovisko a pak v rezidenční čtvrť, patřil mým rodičům. Nabízela se možnost rozdělit jej na dvě části a využít tak prostor zarůstající postupně náletovými dřevinami jako stavební parcelu. Vzrostlá zeleň přímo vybízela k smysluplné probírce a naše zahrada se tak dnes může pyšnit korunami stromů, kterých bychom se při nové výsadbě asi nedočkali. Ze strany úřadů námitky nebyly, zbývalo najít „jen" vhodný dům a začít stavět...

DSC06634DSC01459

 

                                                                                                          

Není třeba velkých domů

Myslím, že někde na výstavě jsme poprvé viděli dům ateliéru Archteam, který se v té době stavěl v Kroměříži na velmi úzkém pozemku. Naše parcela má sice výhodnější tvar, ale zase se poměrně prudce svažuje směrem od cesty, takže čím by byl dům užší, tím méně bychom museli přizpůsobovat tvar terénu a tím méně bychom museli platit za terénní modelace.

Tato skutečnost i dům samotný nás zaujaly natolik, že jsme si do Kroměříže udělali výlet a na dům jsme se byli podívat. Dům jsme viděli jen zvenku, ale to nás vlastně zajímalo nejvíc. V té době byl již asi pět let starý a dřevo nejevilo žádné známky šednutí ani oprýskání, z čehož mají lidé u dřevostaveb většinou obavy. S majiteli jsme sice nemluvili, ale věděli jsme, že dům obývá starší manželský pár. Tehdy jsme si uvědomili, že je zbytečné plánovat velké dětské pokoje, když stejně děti za pár let z domova odejdou a co pak s prázdnými místnostmi?

Účelné úpravy

 DSC2496Původní typový projekt, který jsme si od společnosti Archteam koupili, se od současného stavu lišil v maličkostech i trochu zásadnějších věcech. Především jsme změnili dispozice schodiště, které původně mělo probíhat podél delší obvodové stěny, ale pak by zabíralo místo v obývacím pokoji. Otočili jsme ho tedy o devadesát stupňů, takže obíhá kolem krbových kamen, a místo původního průhledu mohl vzniknout další pokoj. Připadalo nám zbytečné v tak malém domku mrhat podlahovou plochou a nevyužít ji účelněji. Do přízemí jsme přidali malé WC, které zároveň slouží jako technická místnost a kde je umístěn bojler, a lodžii v patře jsme využili pro malou, ale příjemnou pracovnu se spoustou denního světla a výhledem do koruny majestátního dubu. Také jsme oproti původnímu projektu přesunuli kamna tak, aby se využilo místo pod schodištěm (zároveň nám komín více než dostatečně vytápí patro). Do severní stěny, která byla původně plánovaná bez oken, jsme přidali malé okno nad pohovku. Měli jsme pocit, že by byla škoda ochudit se o pohled ven i na této straně.

 DSC2525 DSC2538 DSC2519 kopie kopie

  

                                                                                               

Zkušenosti jen dobré

 DSC2546 DSC2552Do přízemí proudí dostatek světla prosklenou stěnou orientovanou k jihozápadu. Tam, kde to bylo možné, jsou klasické plné stěny nahrazeny rámy se skleněnými výplněmi. Tak vznikla velice příjemná pracovna. Zajímavá je určitě ložnice, která nemá vlastní okno, ale díky prosklení do ní proudí světlo z pracovny, podobně jako do koupelny. Nejvíce si určitě ceníme propojení dolního obytného prostoru s terasou a zahradou. Sami jsme byli překvapeni, jak málo využíváme přímotopy, které jsme nechali instalovat do všech místností. Přímotopy v patře jsou v provozu prakticky jen, když v zimě odjíždíme na hory, aby se v domě udržela určitá minimální teplota. V přízemí se běžně spínají jen asi na hodinu ráno, než odejdeme do práce a do školy, případně odpoledne před naším příchodem. Jinak dům až nadstandardně vytopí krbová kamna. Kdybychom měli dnes něco měnit, přesunuli bychom jen pračku z patra do přízemí a použili vícero posuvných dveří. V přízemí nám uspořily mnoho místa a navíc se nezabouchnou průvanem...

V domě bydlíme pátým rokem a zatím jsme ještě nenatírali fasádu, chystáme se k tomu letos na podzim.

Připravil Michal Babor
Foto Martin Zeman

Celou návštěvu najdete v čísle 5/2011. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naší výhodnou nabídku předplatného.

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Jestliže platí, že nejlepšího řemeslníka seženete na základě referencí svých známých,

Pak něco podobného lze tvrdit i o redakčních návštěvách. Do domu, jemuž bude patřit pozornost

Na následujících stranách, nás zavedla přítelkyně majitelů, k níž jsme se přijeli domluvit na jinou

Redakční návštěvu....

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop