Při stavbě své jednoduché dřevostavby mysleli i na stáří

Při stavbě své jednoduché dřevostavby mysleli i na stáří

Michal Babor | Úterý, 24. listopad 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Jestliže platí, že nejlepšího řemeslníka seženete na základě referencí svých známých, pak něco podobného lze tvrdit i o redakčních návštěvách. Do domu, jemuž bude patřit pozornost na následujících stranách, nás zavedla přítelkyně majitelů, k níž jsme se přijeli domluvit na jinou redakční návštěvu....

Vlastně jsme o žádném jiném domě než o dřevostavbě nikdy neuvažovali. Cítili jsme pocitově nebo podvědomě, že dřevostavby mají blízko k přírodě, ke zdravému způsobu života, k ohleduplnému chování vůči životnímu prostředí; připadalo nám přirozené nezanechávat po sobě v tomto směru významnou ekologickou stopu, pokud můžeme zvolit alternativu – dřevěný dům. A jsme spokojeni – i po několika letech bydlení v našem malém, ale plně dostačujícím domku bychom neměnili.


Parcela snů

Na rozdíl od jiných stavebníků jsme nemuseli řešit problémy spojené s hledáním vhodné stavební parcely. Poměrně velkorysý pozemek v někdejší chatové oblasti, která se už dávno začala proměňovat nejprve v letovisko a pak v rezidenční čtvrť, patřil mým rodičům.

Nabízela se možnost rozdělit jej na dvě části a využít tak prostor zarůstající postupně náletovými dřevinami jako stavební parcelu. Vzrostlá zeleň přímo vybízela k smysluplné probírce a naše zahrada se tak dnes může pyšnit korunami stromů, kterých bychom se při nové výsadbě asi nedočkali. Ze strany úřadů námitky nebyly, zbývalo najít „jen" vhodný dům a začít stavět...

individualni-drevostavba-dum-ve-svahu

individualni-drevostavba-vchod

obr.: Jedle u hlavního vchodu rostla už v původní zahradě. Zatím se tady dostává místa pro oba, časem ale bude muset alespoň částěčně ustoupit. Foto: Martin Zeman


Není třeba velkých domů

Myslím, že někde na výstavě jsme poprvé viděli dům ateliéru Archteam, který se v té době stavěl v Kroměříži na velmi úzkém pozemku. Naše parcela má sice výhodnější tvar, ale zase se poměrně prudce svažuje směrem od cesty, takže čím by byl dům užší, tím méně bychom museli přizpůsobovat tvar terénu a tím méně bychom museli platit za terénní modelace.

Tato skutečnost i dům samotný nás zaujaly natolik, že jsme si do Kroměříže udělali výlet a na dům jsme se byli podívat. Dům jsme viděli jen zvenku, ale to nás vlastně zajímalo nejvíc. V té době byl již asi pět let starý a dřevo nejevilo žádné známky šednutí ani oprýskání, z čehož mají lidé u dřevostaveb většinou obavy.

S majiteli jsme sice nemluvili, ale věděli jsme, že dům obývá starší manželský pár. Tehdy jsme si uvědomili, že je zbytečné plánovat velké dětské pokoje, když stejně děti za pár let z domova odejdou a co pak s prázdnými místnostmi?

individualni-drevostavba-uvodni

individualni-drevostavba-cely-dum

obr.: Jednoduchý tvar kvádru je umocněn výrazným přístřeškem pro auto zavěšeným na fasádě. Foto: Martin Zeman


Účelné úpravy typového projektu

Původní typový projekt, který jsme si od společnosti Archteam koupili, se od současného stavu lišil v maličkostech i trochu zásadnějších věcech. Především jsme změnili dispozice schodiště, které původně mělo probíhat podél delší obvodové stěny, ale pak by zabíralo místo v obývacím pokoji. Otočili jsme ho tedy o devadesát stupňů, takže obíhá kolem krbových kamen, a místo původního průhledu mohl vzniknout další pokoj.

Připadalo nám zbytečné v tak malém domku mrhat podlahovou plochou a nevyužít ji účelněji. Do přízemí jsme přidali malé WC, které zároveň slouží jako technická místnost a kde je umístěn bojler, a lodžii v patře jsme využili pro malou, ale příjemnou pracovnu se spoustou denního světla a výhledem do koruny majestátního dubu.

Také jsme oproti původnímu projektu přesunuli kamna tak, aby se využilo místo pod schodištěm (zároveň nám komín více než dostatečně vytápí patro). Do severní stěny, která byla původně plánovaná bez oken, jsme přidali malé okno nad pohovku. Měli jsme pocit, že by byla škoda ochudit se o pohled ven i na této straně.

individualni-drevostavba-kuchyn

obr.: Zařízení obytného prostoru je poměrně střídmé, ale zatím zcela dostačující. Akcent této části domu dodává barevná kuchyňská línka. Foto: Martin Zeman

individualni-drevostavba-schodiste

obr.: Schodiště se obtáčí kolem komína. Díky své transparentnosti i skleněnému zábradlí působí lehce a prostoru zbytečně nedominuje. Foto: Martin Zeman

individualni-drevostavba-pracovna

obr.: Skromná, ale útulná a velmi světlá pracovna je od ložnice pouze symbolicky oddělena skleněnou, částečně posuvnou stěnou. Foto: Martin Zeman

individualni-drevostavba-loznice


Zkušenosti jen dobré

Do přízemí proudí dostatek světla prosklenou stěnou orientovanou k jihozápadu. Tam, kde to bylo možné, jsou klasické plné stěny nahrazeny rámy se skleněnými výplněmi. Tak vznikla velice příjemná pracovna. Zajímavá je určitě ložnice, která nemá vlastní okno, ale díky prosklení do ní proudí světlo z pracovny, podobně jako do koupelny.

Nejvíce si určitě ceníme propojení dolního obytného prostoru s terasou a zahradou. Sami jsme byli překvapeni, jak málo využíváme přímotopy, které jsme nechali instalovat do všech místností. Přímotopy v patře jsou v provozu prakticky jen, když v zimě odjíždíme na hory, aby se v domě udržela určitá minimální teplota.

V přízemí se běžně spínají jen asi na hodinu ráno, než odejdeme do práce a do školy, případně odpoledne před naším příchodem. Jinak dům až nadstandardně vytopí krbová kamna. Kdybychom měli dnes něco měnit, přesunuli bychom jen pračku z patra do přízemí a použili vícero posuvných dveří.

V přízemí nám uspořily mnoho místa a navíc se nezabouchnou průvanem... V domě bydlíme pátým rokem a zatím jsme ještě nenatírali fasádu, chystáme se k tomu letos na podzim.

individualni-drevostavba-umyvadla

individualni-drevostavba-toaleta

obr.: Koupelna nemá žádné okno, přesto je velmi světlá. její intimitu zajišťují žaluzie, které však většinou zůstávají otevřené. Foto: Martin Zeman

Komentář majitelky

S mírnou nadsázkou by se dalo říct, že jednou z mála věcí, na které se s manželem většinou bez problémů shodneme, je snaha o maximální jednoduchost, co se týká bydlení jak v interiéru, tak v exteriéru. Ani jeden z nás není zastáncem složitých technických řešení, která sice život možná usnadňují, když fungují, ale v případě poruchy vyžadují pozornost a peníze. Jedinou „technicky náročnější" součástí našeho domu je solární panel na ohřev vody v bojleru, jinak jsme smířeni s tím, že si na zimu připravíme dřevo a nejsme líní jednou za dva nebo tři dny donést koš dřeva dovnitř a zatápět v krbových kamnech. Odměnou nám je příjemný pohled na plameny v krbových kamnech a teplo, které žádné ústřední topení nenahradí.

Tak někdy dochází k tomu, že si topíme, i když bychom nemuseli, jen pro ten pocit a pohled... Dům jsme stavěli subdodavatelsky, což bylo samozřejmě náročné na koordinaci a přesvědčili jsme se o tom, jak důležité je dbát na kvalitní provedení detailů. Sami stále na domě něco vylepšujeme. Tak jsme pořídili letní zastřešení pergoly, které zabraňuje přílišnému přehřívání interiéru. Dalším krokem bude instalace posuvných žaluzií v patře stěny orientované na západ. To vše manžel vytváří vlastníma rukama, takže „dodací lhůty" jsou sice dlouhé, ale nakonec z toho máme všichni dobrý pocit.

Evženie
Evženie
majitelka dřevostavby

individualni-drevostavba-detsky-pokoj

obr.: Dětský pokoj v patře si užívá luxusu maximálního prosvětlení jihozápadním sluncem. Foto: Martin Zeman

Komentář redaktora

Kouzelná a přitom jednoduchá zahrada, nenápadný domek těsně obklopený zelení, pracovna, ve které to místo pracování svádí k pozorování života v korunách stromů... Asi nebylo zrovna jednoduché usadit dům do terénu tak, aby zůstaly zachovány (a v průběhu stavby nepoškozeny) vzrostlé stromy, ale úsilí se určitě vyplatilo. Evženie s manželem pochopili včas, že jednou v domě zůstanou sami, a rozhodli se rozumně: raději se uskromní, než aby za pár let řešili, co s prakticky nevyužitelným domem. Abychom si ale rozuměli – nejde o žádný ústupek na úkor komfortu bydlení! Dva dětské pokoje, ložnice a společný obytný prostor, navíc krásná zahrada na úpatí brdských hřebenů – co víc si od života v rodinném domku přát?

Mgr-Michal-Babor
Mgr. Michal Babor
redaktor

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 1000 m2
 • Zastavěná plocha: 66 m2
 • Podlahová plocha: 112 m2
 • Spodní stavba: základová deska
 • Stavební systém: skeletová dřevostavba
 • Tepelná izolace: minerální vata
 • Střecha: sedlová se sklonem asi 7 °, materiál Rheinzink
 • Okna: dřevěná eurookna
 • Fasáda: zavěšená palubková (smrk), velkoformátové biodesky
 • Podlahy: v přízemí masivní dřevěné smrkové, v patře podlahové biodesky, pokládka suchou technologií
 • Vytápění: přímotopy, krbová kamna
 • Skladba stěny: vnější obklad biodeska, rošt + odvětraná mezera, difuzní folie, 280 mm izolace, parotěsná folie a vnitřní obklad biodeska
DaS 5-2011
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop