Časopis sruby&roubenky 1/2013
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 1/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Originální kopie</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Originální kopie

Helena Petáková | Pátek, 22. únor 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Navštívit manžele Jiřího a Janu znamená vystoupat z údolí řeky Bečvy do vysokého kopce. Jejich černá roubenka stojí na samém hřebenu, ze kterého nabízí nádherný výhled na celé panorama Beskyd. Mluvit o ní jako o kopii, když na první pohled je nepochybně stavebním originálem, je na místě podle majitelů – v současné době už nikdo nepostaví tradiční roubenku. Přestože spojíte dřevěné trámy na rybinu, stavbu podřídíte pohodlí městského života.


Prostředí hor poskytuje krásné výhledy i zdravé ovzduší. V zimě se sice může stát, že pár dní se k roubence nedostane sněžný pluh a její obyvatelé zůstanou odříznutí od světa. V době ledniček, mrazáků a s vlastní elektřinou a studnou však o nic nejde. Přírodu přijímají v její kráse i rozmarechNěco jiného je, když si koupíte roubenku, která je stará tři sta let, a vy ji rekonstruujete. Najdete v ní truhly, památné letopisy a odkazy stavitelů, kteří z praxe věděli o vlastnostech dřevěných roubených staveb to, co se dnes vyzdvihuje jako jejich přednost. Pokud postavíte nový dům, zasadíte ho do přírody, a proto mu dáte podobu roubenky, už to bude jen replika, i když si do ní seženete tady po kopcích od babiček ty staré truhly. Ale to my jsme nikdy nechtěli.

Prostředí hor poskytuje krásné výhledy i zdravé ovzdušíPo třiceti letech bydlení ve zděném městském domě, který jsme s přechodem do důchodového věku předali svým dětem, jsme se přestěhovali do přírody, ale styl bydlení jsme si zachovali. A to do takové míry, že vnitřek svého původního domu jsme kompletně přenesli do nové dřevostavby. S oblibou říkám, že žijeme v replice roubenky, ve které je kopie našeho zděného domu.


Stavba v chráněné krajinné oblasti

Betonová střecha na celém objektu váží 150 tun. Problémy trochu dělají okapy – za prudkých dešťů se z velké plochy přes ně valí voda jako přes přehradu. Tady čeká majitele ještě práceKořeny máme zapuštěné v moravskoslezském kraji a nechtěli jsme se stěhovat daleko. Od začátku jsme preferovali oblast Beskyd, proto výběr pozemku, který by splňoval naše představy, trval více jak dva roky. Měli jsme štěstí, že tady stálo chátrající polozbořené stavení, které mělo v katastru číslo popisné, takže naše stavba probíhala jako rekonstrukce.Stavební úřady s námi jednali od počátku vstřícně, jakmile jsme předložili studii s plány roubenky. Základní informace o roubenkách jsme hledali na internetu a detailnější inspiraci v časopise Dřevo&Stavby.

Roubenku si majitelé nepořizovali k rekreaci, ale k trvalému bydlení. Tomu přizpůsobili interiér, ve kterém preferují vzdušnost s minimem nábytku a dveří a s vybavením moderní dobyPozemek jsme koupili v roce 2009 a hned poté začaly naše schůzky s Ing. Arch. Alešem Jílkem, který bezvýhradně splnil naši podmínku, aby půdorys i rozmístění jednotlivých pokojů, včetně zázemí vycházely z našeho zděného domu. Stavební firmu Sruby Pacák s.r.o. nám doporučili známí. V průběhu stavby jsme se jen utvrdili, že to byla správná volba. Oba bratři jak Michal, tak i Pavel Pacákové důsledně sledovali průběh stavby. Každý týden probíhaly kontrolní dny, kdy nám vysvětlovali detaily konstrukce, co se za týden udělalo a další postupy.I po předání stavby nás navštěvují a dohlížejí, jak stavba sedá a zda je vše v pořádku.

Betonový monolit

Relaxační místnost navštěvují manželé až tři krát denně. Industriální vzhled jí dávají pohledový beton, přiznané potrubí vzduchotechniky, skleněné dveře, pískovcový obklad a černý nátěr některých stěnRelaxačního zázemí s parní lázní, bazénem a vířivkou s bezchlórovou úpravou vody jsme se také nechtěli vzdát. Místnosti jsou stejné jako ve starém domě, ale postavené modernějšími technologiemi a v jiných materiálech. Je to opravdu železobetonový bunkr, z jedné strany zasazený tři metry pod zem do stráně. V interiéru je přiznaný pohledový beton a vzduchotechnika v kombinaci se sklem, kamenem a černou barvou. Automaty z technické místnosti udržují teplotu v parní sauně podle našich požadavků a také teplotu vody v bazénu můžeme přizpůsobit věku koupajících se členů rodiny. Příjemnou atmosféru ovzduší a vlhkosti hlídá větrací a rekuperační technika.Obecně platí, že vzduch u bazénu musí byt o dva stupně teplejší než voda, aby docházelo k co nejmenšímu odpařování.

Půdorys roubenky a rozmístění místností i sociálního zařízení odpovídá zděnému domu, ve kterém majitelé žili třicet let, nemuseli si tedy po nastěhování zvykat na nové prostředí, na stejných místech najdou dveře i vypínače.  Vše je ale podřízeno novým možnostem dřevostavby – z obytného přízemí je otevřený pohled do podkroví a na trámovíDřevěná konstrukce roubenky si zatím sedla asi o jednadvacet centimetrů a tomu je třeba přizpůsobit i posazení střechy na zděné části domu. V betonu je proto umístěno šedesát aretačních šroubů, které se povolují na výšku naměřenou na dřevěné stěně. A o to se pravidelně starají bratři Pacákové. Kromě toho, že obejdou dům a sami upozorní na vady vzniklé pohybem živé dřevěné hmoty. Vymění křivé lišty, stáhnou trámy, kde rybiny nesouměrně klesly... Kvalitně sepsanou smlouvu se zárukami a podáním ruky preferuji spíš, než vybrat si firmu, která je o padesát tisíc korun levnější, ale časem přijdete na to, co všechno musíte dál platit, a dostanete se na cenu vyšší, než byla původní nabídka. Nebo nejste spokojeni vůbec.


První zima

Roubenka často vítá velkou rodinu nebo přáteleLetos jsme oslavili v roubence s naší velkou rodinou už druhé Vánoce. Během těch prvních, hned po nastěhování, jsme dokonale prověřili tepelné vlastnosti našeho domu. Před rokem byla krutější zima, dva metry sněhu, venku mínus dvacet pět stupňů a my jsme tady chodili v tričkách při otevřených dveřích na pavlač. Ale bylo to z mé nevědomosti, jak zacházet s regulací tepelného čerpadla.

Roubenku si majitelé nepořizovali k rekreaci, ale k trvalému bydlení. Tomu přizpůsobili interiér, ve kterém preferují vzdušnost s minimem nábytku a dveří a s vybavením moderní dobyNávrh kuchyně i výběr spotřebičů jsou dílem majitele domu. Při rodinných oslavách se zde pečou i dvě husy najednouNa počátku jsme se rozhodli, že na střeše nechceme žádný komín. O vytápění celé roubenky včetně přilehlých staveb se stará dvoukompresorové tepelné čerpadlo země-voda.To znamená, že běžně jeden kompresor zásobuje teplem a vodou celou domácnost a v případě velkých mrazů se zapojuje druhý. Výhodné je toto řešení také v případě poruchy jednoho z nich. Tehdy jsme měli špatně nastavená venkovní čidla i vnitřní regulaci a kompresory tak běžely oba, a to jen na třetinový výkon! Mám rád jistotu, a proto jsem stoprocentně navýšil i kapacitu plošných kolektorů, což mi umožnil náš velký pozemek. V projektu je navrženo 900 metrů, v zemi ale máme zabudovaných 1800 metrů. Je to velká rezerva, ale z mála víc získáte těžko, naopak to jde lehce - jen přiškrcením výkonu. A tato investice se určitě vrátí.

Ke dvěma stejným ložnicím v přízemí jsou připojené úložné komory s ramínkovým systémemPřízemí vytápíme přes keramickou podlahu. Vrchní prostory jsou víc zařízené do stylu roubenky s dřevěnou podlahou, která hůře propouští teplo, proto jsme v podkroví zvolili tradiční litinové radiátory se stylovými starými kohouty. A stěny z dřevěného masivu 300x300mm spolu s kastlovými okny jsou vynikajícími izolanty.

Rád v klidu spím

Sociání zázemíSociální zázemíHned nad roubenkou je les, proto jsem si nechal vybudovat nadstandardní zabezpečení celé stavby a pozemku. Maximalista jsem ale i v dalších věcech. Například tady končí obecní vodovod, který je však závislý na určitém tlaku. Pro případ, že by se k nám voda nedostala, máme zálohu v naší vrtané, sedmadvacet metrů hluboké studni. Rozvod elektřiny může pracovat i s nezávislým zdrojem přívodu elektrického proudu - při výpadku naskakuje záložní generátor. Velký důraz jsem kladl také na protipožární opatření. Veškeré rozvody elektřiny a zapojení spotřebičů převyšují platné normy a ve všech místnostech jsou hlásiče.

Také v podkroví najdeme společné obytné prostory i velké pokoje se sociálním zázemím pro dospělé děti a vnoučataTaké v podkroví najdeme společné obytné prostory i velké pokoje se sociálním zázemím pro dospělé děti a vnoučataCelým domem vede multimediální rozvod, který umožňuje sledování filmů a poslech hudby prakticky v jakékoliv místnosti. A aby také přijímač satelitního signálu nehyzdil střechu roubenky, je umístěn na pozemku zahrady a přívodní kabel je veden v zemi. Časem obroste keři a splyne se zahradou.

Roubenka má duši

DetailVýsledek předčil naše očekávání. V porovnání se zděným domem je klima v roubence velmi vyvážené, voňavé a vlastně nepopsatelné. Působí dobře na psychiku. Vrzání otevíraných dveří, kroky po podlaze a další zvuky, které dřevostavba stále produkuje, jsou její vítanou akustickou kulisou. A se zázemím, které jsme si vybudovali, tu můžeme uprostřed hor v klidu pohodlně lenošit.


Připravila Helena Petáková, Foto Martin Zeman

Technické parametry:

Spodní stavba: betonová základová deska
Stavební systém: roubená konstrukce
Krov: dřevěný – smrk
Střešní krytina : betonová taška BRAMAC
Okna: kastlová, dvakrát dvojsklo
Podlahy: přízemí keramika, patro masiv
Topení: dvoukompresorové tepelné čerpadlo
Pozemek: 5000m2
Zastavěná plocha: 441 m2
Obytná plocha: 600 m2
Realizace: Sruby Pacák s.r.o., www.srubypacak.cz

Článek najdete v novém vydání 1/2013 časopisu sruby&roubenky, který si můžete koupit v našem e-shopu, v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop