Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 3/2010
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 3/2010
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Zakousnuto do svahu</small>

POJĎTE DÁL: Zakousnuto do svahu

Lucie Němcová | Pátek, 14. březen 2014 |

Mírně svažitý pozemek orientovaný k jihu, v okrajové části malé vesnice na dosah velkého města, navazující na lesy - takové paramtery jsou samy o sobě snem každého stavebníka. Perličkou je navíc skutečnost, že ve vesnici v údolí se vyrábějí dřevostavby, takže původ kontrukce tohoto domu je jasný. A už jen pro úplnost dodejme, že firmu spoluvlastní Jaromír, který nás na návštěvu svého domu pozval.

02 Untitled Panorama1 kopieNepředpokládali jsme, že bychom někdy stavěli dům z jiného materiálu než ze dřeva. Ve firmě jsme kdysi začínali s dřevěnými prvky zahradní architektury a dětskými hřišti, postupně jsme přecházeli na výrobu složitějších konstrukcí a dnes běžně stavíme dřevostavby - nejen rodinné domy, ale i veřejné budovy. Když se naskytl ke koupi pozemek ve vesnici, kde máme výrobní závod, neváhali jsme - rodina se nám rozrůstala a potřebu většího bydlení jsme potřebovali rychle vyřešit.

Projekt

03 DSC2917Základní tvar a dispozice domu se odvíjely od charakteru pozemku. Ten se mírně svažuje směrem k jihu a klasický patrový dům by tady asi nepůsobil přirozeně. Snažili jsme se proto stavbu přizpůsobit co nejvíce terénu, takže při pohledu z horní části svahu působí jako bungalov, technický suterén je vidět pouze zdola.

04 DSC296005 DSC2966Dům jsme si navrhovali ve spolupráci s architektem Karlem Hanzlíkem, s nímž naše firma úzce spolupracuje již několik let. Základem návrhu byly dvě různé úrovně interiéru - obytný prostor a ložnice jsou o několik schodů níže než ostatní místnosti, což se odráží i v konstrukci dvou pultových střech. V suterénu měla být původně kromě garáže také kotelna na dřevo, ale později se ukázalo, že výpočtovou tepelnou ztrátu domu 5 kW zvládne pokrýt krb a pro dotápění použít přímotopy. Je to ekonomičtější varianta než instalace tepelného čerpadla nebo teplovzdušného vytápění. Rozhodli jsme se proto kotelnu a sklep z projektu vypustit a suterén vybudovat pouze pod zvýšenou částí domu, i když jsme se tak připravili o možnost projít do horního patra suchou nohou. Na druhou stranu jsme tak ale ušetřili skoro půl milionu korun, které by bylo nutné investovat do rožšíření spodní stavby.

09 DSC3015

 

 

 
Z vlastních zkušeností

08 DSC299607 Kokořov in 0045Protože jsem v naší firmě sám začínal jako realizátor staveb a za několik let jsem získal poměrně dost zkušeností, mohl jsem se pustit do stavby sám vlastními silami. Mohl jsem si tak zavzpomínat na předlistopadovou dobu, kdy si každý druhý člověk stavěl svůj dům po odplednech a víkendech. Stavba se tak sice protáhla na celý rok, na druhou stranu ale náš dům znám do posledního detalu a přesně vím, z jakých materiálů vznikl - nosnou konstruci tvoří dřevěné I profily opláštěné zevnitř OSB deskou a zateplené kamennou vlnou, zvenku jsme použili difuzně otevřné dřevovláknité desky a protivětrnou difuzně otevřenou fasádní fólii ISOCELL. Fasáda je obložena modřínovým dřevem. Obě střechy jsou zasypány tenkou vrstvou štěrku, časem sem ještě přibude solární panel pro ohřev užitkové vody. Díky tomu ještě klesnou náklady na energie, i když ani dnes nepředstavují nijak závratnou částku - loni jsme za topení a přípravu teplé vody zaplatili celkem asi 8000 korun za elektřinu a asi 2000 korun za palivové dřevo.

Na různých úrovních

10 DSC3002Dispozice domu je určena dvěma hmotami domu: v hlavní, orientované v ose východ-západ, je soustředěn obytný prostor a ložnice s vlastní koupelnou, v druhé pak dětské pokoje a technické sociální zázemí. Kuchyně je od jídelny a obývacího pokoje jen symbolicky oddělena nosným dřevěným sloupem, který zároveň podpírá i konstrukci pohledového stropu. Barevně neošetřené dřevo je tak výrazným prvkem, díky němuž působí interiér útulně a teple, ačkoliv nábytek i stěny jsou světlé.
Velkoprostorová dřevěná okna zajišťují kromě dostatku světla také pasivní tepelné zisky od podzimu do jara, v létě brání přehřívání interiéru posuvné lamelové panely z modřínového dřeva. Protože se nám podařilo získat skutečně zajímavý pozemek s ještě zajímavějším výhledem, nesměla chybět prostorná terasa. Pro její povrch jsme zvolili kombinaci dřeva a recyklované cihelné dlažby. Nápad mojí sestry, zahradní architektky, vynechat v dlažbě místo pro výsadbu stromu, ocením asi až za pár let, ale myslím, že koruna vzrostlého stromu dodá domu na zajímavosti a hlavně bude působit jako přirozená protisluneční clona v létě.

Připravil Michal Babor
Foto Martin Zeman a archiv firmy Palis Plzeň

Návštěvu najdete v čísle 3/2010. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (8)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Od rodokapsů k osudovému setkání

  Od rodokapsů k osudovému setkání

  Jsou místa, která v nás i při prvním setkání vyvolají pocit, že tam patříme. Ne všichni během života na takové místo narazíme, Leoš Mallat to štěstí měl. Jeho srdeční…

 • Menší dřevostavba i zázemí pro milované psy

  Menší dřevostavba i zázemí pro milované psy

  Psi mi byli od dětství blízcí. Mládí jsem trávil na svazarmovském cvičišti a jako dospělec jsem se začal hlouběji zajímat o psy vodicí pro nevidomé. Rozhodnutí věnovat se tomu…

 • Dřevostavba z masivu na nožičkách

  Dřevostavba z masivu na nožičkách

  Domy z dřevěných masivních lepených panelů mají své neopakovatelné kouzlo. Moderní architektura zahalená do struktury a vůně skutečného dřeva je dnes stále populárnější a také…

 • Dřevostavba za cenu běžného bytu

  Dřevostavba za cenu běžného bytu

  Stavba nového rodinného domu, a nemusí jít nutně o dřevostavbu, je pro každého stavebníka úkolem velmi náročným. Ten, kdo má zkušenosti alespoň s bydlením ve vlastním domě, má…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner