Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Pojďte dál: <small>Dřevěný byt v přírodě</small>

Pojďte dál: Dřevěný byt v přírodě

Petra Vaňková | Čtvrtek, 14. květen 2015 |

Hledáním nejvhodnějšího způsobu bydlení se Jana zabývala už ve škole. Nelíbil se jí model velkých domů, ve kterých má každý svou vlastní koupelnu, šatnu i pokoj, a rodina se tak rychle odcizí. Protože věřila, že čtvereční metry nerovnají se štěstí, nechala se inspirovat architekturou Dánska a Holandska, kde lidé žijí na velmi malých pozemcích. A jejich spokojenosti to nijak nepřekáží. 

Bydleli jsme s manželem v Praze, v prostorném bytě s velkou terasou i zahrádkou. Časem jsme zjistili, že si v hlavním městě nedokážeme pořádně odpočinout. Začali jsme hledat v okolí tak, aby bylo možné do Prahy dojíždět za prací a přitom abychom bydleli v přírodě. Najít pozemek, který by nám vyhovoval, byl oříšek. A to především z důvodu velikosti – chtěli jsme malou parcelu, abychom nekupovali zbytečné metry a nemuseli se starat o velkou zahradu. Také jsem chtěla konečně demonstrovat názor, který ve mně dlouho zrál – ukázat lidem, že bydlet se dá i za poměrně slušné peníze, rychle, efektivně, ekologicky a také chytře.

Dřevostavba jako chameleon

97879791Pozemek ve staré zahrádkářské kolonii na okraji Kerského lesa byl přesně tím, co jsme hledali. Od počátku jsme věděli, že chceme žít v souladu a hlavně v těsném kontaktu s okolní přírodou. Proto je dům zcela otevřen na jižní stranu, směrem k louce a lesu a na severní fasádě, té do ulice, není umístěné ani jediné okno. I když jsem z počátku koketovala s myšlenkou ploché střechy, místní regulativy rozhodly o tom, že bude sedlová. Limitem pro nás bylo 120 m2 zastavěné plochy, která vycházela z velikosti pozemku. Protože jsem usilovala o to, aby dům co nejvíce zapadl do krajiny, musel být přízemní a jednoduše hmotově řešený, nejlépe celodřevěný.

Profesionální firma je základ

97929803Požadavky na rychlost, jednoduchost, ekologičnost a nadčasovost naprosto jednoznačně rozhodly o dřevostavbě. Realizační firmu jsem hledala mezi těmi, se kterými jsem ze své praxe měla zkušenosti a nakonec jsem se rozhodla pro Dřevostavby Bidlo. Bylo to jak proto, že mi naprosto vyšli vstříc, například s atypicky řešenou střechou, která se ne každé firmě zamlouvala, tak proto, že mě během schůzek přesvědčili, že svou práci dělají opravdu dobře. Věděla jsem, že jsou to profesionálové a v takovém duchu také celá výstavba probíhala. Nikdy jsem neslyšela, že je něco problém, ochotně se mnou diskutovali o mých nápadech a okamžitě je překlápěli do možných technických řešení.

U dřeva je důležitá povrchová úprava

9805Dřevěná fasáda je použita i na střechu, kde netvoří funkční souvrství střešního pláště, ale kryje střechu z modifikovaných asfaltových pásů i okapový systém. Tím bylo dosaženo maximální hmotové čistoty a jednoduché linie. Dům je obložen smrkem, který je ošetřen tenkovrstvou olejovou lazurou značky Remmers v barvě antracitu. Protože šedá barva do přírody neodmyslitelně patří, když se podíváte od lesa, dům prakticky splývá s krajinou. I když smrk nemá z hlediska životnosti v Čechách úplně dobrou pověst, jsem přesvědčená, že alfou a omegou úspěchu je dobrá povrchová úprava. Volila jsem proto dražší, ale kvalitní nátěr, na který mám kladné reference ze svých cest po Holandsku. Tam je sice tepleji, ale agresivita klimatických podmínek je mnohonásobně horší (sůl a silné větry). S povrchovou úpravou jsme maximálně spokojeni.

Úložné prostory na každém kroku

9807S manželem spolu žijeme už třináct let, takže z hlediska interiérového uspořádání nebylo co řešit. Věděli jsme přesně, co potřebujeme, co máme rádi a jak fungujeme. A že potřebujeme opravdu hodně úložných prostor. I z tohoto důvodu je veškerý nábytek dělaný na míru tak, aby byl chytře využit každý centimetr. V interiéru vzniká jakýsi nábytkový monolit, přesto nemáte pocit, že byste žili v šatně.

Máme rekuperační jednotku, která nám ohřívá vodu, vytápí dům a v létě chladí, vlastní studnu i čističku odpadních vod. Protože věřím, že život přináší neustále nové příležitosti a výzvy, ke kterým by se měl člověk vždy postavit čelem, nejsem z hlediska bydlení zastáncem přemýšlení „do budoucna". Navrhli jsme si dům, který zcela odpovídal našim aktuálním představám a potřebám, přesto je řešen nadčasově a s ohledem na pohodlné žití i za pár let.

Hlasovat pro tento dům a vyhrát hodnotné ceny v soutěži Dřevostavba roku 2015 můžete do 24. května.

Připravila: Dagmar Šimonová

Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?