Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 6/2015
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 6/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Chalet nad údolím</small>

POJĎTE DÁL: Chalet nad údolím

Administrator | Středa, 23. prosinec 2015 |

Rodinný dům na nejvýše položeném pozemku v rodné vsi si Eliška s Milanem postavili ve stylu odlehčeného chaletu. Vypadá přesně tak, jak bychom čekali od domu člověka, který staveb z těžkého dřevěného skeletu realizoval už téměř stovku.

 

Tenhle dům jsme si navrhli sami. Od začátku jsme chtěli horský styl, horskou chatu – takový chalet. Ne úplně těžký, klasické chalety mívají přece jen těžší atmosféru, s drásaným dřevem a tak. Chtěli jsme také příjemné na dlouhodobé bydlení.

Je velká výhoda večer si sednout nad plány a rozmýšlet detaily s vědomím, co je a co není reálné. Takže jsme byli spokojeni už asi se sedmou verzí. Vždycky jsem si říkal, že až budu stavět svůj dům, bude to těžké, člověk je svou profesí přece jen postižený. Ale nakonec jsme se na většině věcí hezky shodli.

ext1

 

Na vážkách jsme byli s prosklenými plochami. Ale k těžkému skeletu velká skla patří a každý, kdo zpočátku váhá, nakonec připouští, že zvyknout si trvá asi tak pět minut. Navíc máme venkovní rolety, a pokud bychom chtěli soukromí, můžeme je stáhnout. Vlastně je využíváme jen v létě kvůli zastínění, udrží teplotu do 25 °C, i když je venku ke čtyřicítce, samozřejmě pokud nevětráme a nepouštíme si sem teplý vzduch zvenčí.

Těžký dřevěný skelet

Ač spodní stavba vypadá jako zděná, dům stojí na třech pilířích, mezi nimiž jsou dřevěná vrata. Původně tu suterén ani neměl být, v plánu byla jen horní stavba, ale náklady nebyly o mnoho vyšší a úložných prostor není nikdy dost.

ext2

 

Obvodové sloupkové konstrukce s výplní z dřevovláknité desky jsou difuzně otevřené, je to náš vlastní systém. Tentýž systém se opakuje u střechy. Podlaha je nahoře třívrstvá dřevěná, pod ní betonová vrstva a podlahové vytápění, kročejová izolace. Suchou skladbu podlah nemám rád, považuju ji za problematickou – u dlažeb praskají spáry v rozích, akustické vlastnosti jsou daleko horší... Sice stavíme dřevostavby, takže je nám suchá výstavba blízká, ale v podlahách má podle mě beton svoje místo. Ani technologická pauza nás nijak nezdržuje, mezitím se dají dělat jiné věci.

Skromnější plány, velkolepý výsledek

Abychom si na začátku dodali odvahu vůbec se do stavby pustit, uvažovali jsme kvůli rozpočtu poněkud skromněji. Ale nakonec jsme stejně došli k tomu, že je lepší udělat to pořádně.

int1

 

Topíme tady těmi krásnými krbovými kamny, kromě toho je tu všude podlahové topení na elektřinu, Ale baví nás topit a máme spoustu, spoustu dřeva. Přemýšleli jsme o nějakých průduchách, ale došli jsme k tomu, že je to zbytečné – nahoře se drží teplo pořád, je tam teplo od komína, dole stačí otevřít dveře a nahoře třeba trochu pootevřít střešní okno a teplo se rozlije po celém domě. Vytopíme jimi zatím celý dům. Jen rána jsou trochu chladnější. Když už v noci venku mrzne, člověk si musí přitopit znova, ta obrovská prosklená plocha prostě přes noc teplotu sníží.

int2

 

V interiéru je prakticky všechno z dubu. Opravdovým oříškem bylo vymyslet, čím dub napustit, aby barva zůstala stejná, jakou má surové dřevo – dub totiž časem přirozeně oxiduje a žloutne. Nakonec jsme použili olej, který má v sobě bílý pigment, ale není vidět.

Promyšlená dispozice a sladěné detaily

Dispozičně jsme dům rozdělili vertikálně na dvě části: v jedné je naše ložnice, koupelnové zázemí, šatna a pracovna, vystoupit se do ní dá po schodišti z obývacího pokoje. Druhá část patří dětem – dokud jsou malé, bude vstup na schodiště zatarasen, jinak jsme ale zastánci nerozdělování dětských pokojů.

 int3

Dnes se často staví s ohledem na děti, ale co vlastně opravdu potřebují? Když jsou malé, mají je rodiče u sebe, pak pár let ještě o žádné soukromí nestojí, a když odejdou na školu, vracejí se domů vlastně jen vyspat. Problém by mohl nastat až v době, kdy si začnou vodit domů první partnery, ale k tomu mají nad domem maringotku. Pořídili jsme ji, když jsme začali stavět, s tím, že ji pak prodáme.

Ale nakonec jsme si ji tak vymazlili, že nám to bylo líto – obložili jsme ji palubkami, vybavili, zabydleli, všechno je tam pěkně a čistě udělané. Dá se tam zatopit, v malé kuchyňce uvařit, vpředu je pergola...Takže jsme ji nechali dětem jako chatičku.

Foto: Martin Zeman

                   Další dřevostavby, které jsme navštívili:

perex

 

Dřevostavba s výhledem na krajinu v okolí Domažlic

 

perex

 

Povedená roubenka v severních Čechách

 

 DSC8338

 

Dům z masivních dřevěných panelů

 
Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Sláma v moderním kabátě

  Sláma v moderním kabátě

  Nikdy by mě nenapadlo, že bych na stavební parcele o rozloze 640 metrů čtverečních uprostřed zástavby zděných domů našel dům ze slámy. A když, tak ve stylu chalupy s doškovou…

 • Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jak se pálavský sen stal skutečností

  Jsme národem chalupářů, v posledních letech si ale stále více lidí, pokud mají tu možnost, pořizuje takzvané víkendové domy – novostavby nebo rekonstruované objekty v moderním…

 • Nová dimenze víkendového bydlení

  Nová dimenze víkendového bydlení

  Jedu na chatu! – Kolikrát za léto (a často i v průběhu roku) toto oznámení slýcháme! Vždy si při tom představíme jednoduchou stavbu, ovšemže ze dřeva, někde u lesa, řeky či…

 • Střídmost v pánském stylu

  Střídmost v pánském stylu

  Jasný záměr, dané termíny a rychlé zhmotnění – tak by se dala stručně shrnout cesta za tímto minimalistickým bydlením. Nejvyšší hodnotou není vždy dům, který se vyjímá v…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner