Chalet nad údolím

Chalet nad údolím

Administrator | Středa, 23. prosinec 2015 | | Aktualizováno Pátek, 29. březen 2019

Rodinný dům na nejvýše položeném pozemku v rodné vsi si Eliška s Milanem postavili ve stylu odlehčeného chaletu. Vypadá přesně tak, jak bychom čekali od domu člověka, který staveb z těžkého dřevěného skeletu realizoval už téměř stovku.

Tenhle dům jsme si navrhli sami. Od začátku jsme chtěli horský styl, horskou chatu – takový chalet. Ne úplně těžký, klasické chalety mívají přece jen těžší atmosféru, s drásaným dřevem a tak. Chtěli jsme také příjemné na dlouhodobé bydlení.

Je velká výhoda večer si sednout nad plány a rozmýšlet detaily s vědomím, co je a co není reálné. Takže jsme byli spokojeni už asi se sedmou verzí. Vždycky jsem si říkal, že až budu stavět svůj dům, bude to těžké, člověk je svou profesí přece jen postižený. Ale nakonec jsme se na většině věcí hezky shodli.

dřevostavba těžký dřevěný skelet

Obr.: Pozemek, který prý od cesty vypadal dost nenápadně (na to, aby odhalil svoje hlavní kouzlo, si člověk musel vylézt o kus výš), si majitelé vybrali právě kvůli výhledu. Foto: Martin Zeman

Na vážkách jsme byli s prosklenými plochami. Ale k těžkému skeletu velká skla patří a každý, kdo zpočátku váhá, nakonec připouští, že zvyknout si trvá asi tak pět minut. Navíc máme venkovní rolety, a pokud bychom chtěli soukromí, můžeme je stáhnout. Vlastně je využíváme jen v létě kvůli zastínění, udrží teplotu do 25 °C, i když je venku ke čtyřicítce, samozřejmě pokud nevětráme a nepouštíme si sem teplý vzduch zvenčí.

Těžký dřevěný skelet

Ač spodní stavba vypadá jako zděná, dům stojí na třech pilířích, mezi nimiž jsou dřevěná vrata. Původně tu suterén ani neměl být, v plánu byla jen horní stavba, ale náklady nebyly o mnoho vyšší a úložných prostor není nikdy dost.

dřevostavba těžký dřevěný sekelet

Obr.: Velké prosklené plochy k těžkému dřevěnému skeletu patří. Foto: Martin Zeman

Obvodové sloupkové konstrukce s výplní z dřevovláknité desky jsou difuzně otevřené, je to náš vlastní systém. Tentýž systém se opakuje u střechy. Podlaha je nahoře třívrstvá dřevěná, pod ní betonová vrstva a podlahové vytápění, kročejová izolace. Suchou skladbu podlah nemám rád, považuju ji za problematickou – u dlažeb praskají spáry v rozích, akustické vlastnosti jsou daleko horší... Sice stavíme dřevostavby, takže je nám suchá výstavba blízká, ale v podlahách má podle mě beton svoje místo. Ani technologická pauza nás nijak nezdržuje, mezitím se dají dělat jiné věci.

Skromnější plány, velkolepý výsledek

Abychom si na začátku dodali odvahu vůbec se do stavby pustit, uvažovali jsme kvůli rozpočtu poněkud skromněji. Ale nakonec jsme stejně došli k tomu, že je lepší udělat to pořádně.

dřevostavba těžký dřevěný skelet interiér kuchyně

Obr.: Tmavou podlahu a tmavou kuchyňskou pracovní desku si prosadila majitelka, protože podlaha v přírodním odstínu jí připadala fádní. Kontrast s ostatními prvky v interiéru je navzdory počátečním obavám, zda nebude kuchyň s lesklou tmavou dubovou deskou působit příliš moderně, velmi efektní. Foto: Martin Zeman

Topíme tady těmi krásnými krbovými kamny, kromě toho je tu všude podlahové topení na elektřinu, Ale baví nás topit a máme spoustu, spoustu dřeva. Přemýšleli jsme o nějakých průduchách, ale došli jsme k tomu, že je to zbytečné – nahoře se drží teplo pořád, je tam teplo od komína, dole stačí otevřít dveře a nahoře třeba trochu pootevřít střešní okno a teplo se rozlije po celém domě. Vytopíme jimi zatím celý dům. Jen rána jsou trochu chladnější. Když už v noci venku mrzne, člověk si musí přitopit znova, ta obrovská prosklená plocha prostě přes noc teplotu sníží.

dřevostavba těžký dřevěný skelet interiér jídelna

Obr.: Pro stavby z těžkého skeletu je přiznaná konstrukce v exteriéru charakteristická. Foto: Martin Zeman

V interiéru je prakticky všechno z dubu. Opravdovým oříškem bylo vymyslet, čím dub napustit, aby barva zůstala stejná, jakou má surové dřevo – dub totiž časem přirozeně oxiduje a žloutne. Nakonec jsme použili olej, který má v sobě bílý pigment, ale není vidět.

Promyšlená dispozice a sladěné detaily

Dispozičně jsme dům rozdělili vertikálně na dvě části: v jedné je naše ložnice, koupelnové zázemí, šatna a pracovna, vystoupit se do ní dá po schodišti z obývacího pokoje. Druhá část patří dětem – dokud jsou malé, bude vstup na schodiště zatarasen, jinak jsme ale zastánci nerozdělování dětských pokojů.

 dřevostavba těžký dřevěný skelet interiér jídelna výhled

Obr.: Čisté a jednoduché linie, vyvážené proporce a ušlechtilé materiály dokázaly nemožné – je těžké se rozhodnout, jestli dřív obdivovat výhled, nebo dům. Foto: Martin Zeman

Dnes se často staví s ohledem na děti, ale co vlastně opravdu potřebují? Když jsou malé, mají je rodiče u sebe, pak pár let ještě o žádné soukromí nestojí, a když odejdou na školu, vracejí se domů vlastně jen vyspat. Problém by mohl nastat až v době, kdy si začnou vodit domů první partnery, ale k tomu mají nad domem maringotku. Pořídili jsme ji, když jsme začali stavět, s tím, že ji pak prodáme.

Ale nakonec jsme si ji tak vymazlili, že nám to bylo líto – obložili jsme ji palubkami, vybavili, zabydleli, všechno je tam pěkně a čistě udělané. Dá se tam zatopit, v malé kuchyňce uvařit, vpředu je pergola...Takže jsme ji nechali dětem jako chatičku.

Foto: Martin Zeman

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop