Domov na vzduchové peřině

Domov na vzduchové peřině

Lucie Němcová | Středa, 17. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavba, která zaujme na první pohled, dokazuje, jak kreativní řešení vznikají v extrémních podmínkách. Úzký pozemek spolu s přáním investora mít jednopodlažní dům dal vzniknout tomuto neotřelému konceptu. Jak se zde bydlí?

Neustále jsme utíkali z malého bytu do přírody, až jsme se rozhodli pro stavbu domu. Ještě než jsem měl pozemek pro stavbu, hledali jsme inspiraci v časopisech a vybrali několik domů, které nás zaujaly. Jejich autory jsem pak oslovil bez ohledu na konstrukci a z toho postupně vyplynula spolupráce s architekty. Bylo důležité společné naladění a vkus.

Dřevostavba  - ext2

 

Při výběru konstrukce jsem žádné preference neměl, nechal jsem se prostě vést. Argumenty pro dřevostavbu mi dávaly smysl, zejména šetrnost vůči životnímu prostředí. Zmíněny byly tuším i nižší náklady a lepší tepelně-technické parametry, což jsou také velká pozitiva.

Dřevostavba exteriér 3

 

Hlavní mantinely domu určil pozemek, a i když to v první fázi vypadalo, že dům vznikne vzadu na rovné ploše, nakonec jsme k naší velké spokojenosti zvolili řešení úplně jiné. Chtěl jsem jednopodlažní dům a tím i jistotu, že kdyby se cokoli stalo, bude bydlení bez bariér. Také mi připadá, že ve vícepatrových stavbách je život jakoby rozdělen, a to jsem nechtěl.

Majitelé domu: Užíváme si dokonalého dispozičního řešení

Jak je řešena energetika domu?

Dům je nízkoenergetický a zdrojem tepla je elektrický kotel. O rozvedení tepla se stará vzduchotechnika s rekuperací. Zpočátku bylo třeba systém vyladit, aby topil tak akorát a současně nebyl příliš hlučný. Nyní je to v nejlepším pořádku. Jsem totiž na jakýkoli rušivý zvuk přecitlivělý a vzduchotechniku již vůbec nevnímám. Je pravda, že nepřetápíme, stačí nám teplota přes den 21 stupňů a v noci 19. Všude jsou okna s trojskly a klima v domě příjemné. Během zimy vůbec nevětráme okny a v domě je stále kvalitní vzduch.

Dřevostavba krbová kamna interiér

 

Je dům připraven na taková horka, jaká panovala loni v létě?

Během letních dní nás trochu trápilo přehřívání. Obytný prostor je prosklen k jihu a kvůli úspoře jsme nepořídili vnější stínění. Zvažoval jsem klimatizaci, ale nechci se uzavírat do prostoru, abych udržel nižší teplotu. Mám rád neustálé propojení se zahradou, takže to zatím neřeším. Dívám se na to tak, že když je venku třeba 30 stupňů, je přirozené mít uvnitř 28. V rámci vzduchotechniky je možné spustit přetlakové větrání, které teplotu přes noc sníží, ale jde třeba jen o tři stupně.

Dřevostavba obývací pokoj jídelna

 

Co si na domě nejvíce užíváte?

Užívám si vzdušnost a světlost obytného prostoru a dispoziční řešení - oddělenost noční a denní části. Když přijde návštěva, do zóny s ložnicí a pokoji vůbec nemusí vstoupit. Je pravda, že galerie nad obývacím pokojem si své využití stále hledá, přestože je to moc krásný prostor. Jinak ale vše funguje maximálně skvěle. Investoval jsem do tohoto místa hodně energie a jsem tu rád, i když vidím ještě spoustu dodělávek. Nejraději mám chvíle, kdy jen sedím na terase a pozoruji děti, jak si hrají. V tento okamžik mi nic nechybí.

Dřevostavba ložnice

Návrh domu: MOLO Architekti s.r.o.
Realizace: Penatus s.r.o.

Foto Martin Zeman

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop