10 kroků k nové dřevostavbě na klíč systémem two by four

10 kroků k nové dřevostavbě na klíč systémem two by four

Dana D. Daňková | Pondělí, 10. září 2018 |

Konstrukční systém dřevostaveb označovaný podle rozměru jednotného profilu fošinky dva krát čtyři palce působí stále trochu tajemně, avšak není k tomu sebemenší důvod. Drtivá většina moderních dřevostaveb, používajících jako základní konstrukční prvek fošnu, je vlastně systémem two by four, i když se mohou od původního mateřského konceptu v něčem lišit. To však na podstatě systému TBF, jeho rozšířenosti a oblibě nic nemění.

1. Zakládání dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - zakládání stavbyVe většině případů zakládáme dřevostavbu pomocí dřevěných základových prahů, často chemicky impregnovaných, kotvených do betonové základové desky.

2. Konstrukce svislých stěn dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - konstrukce svislých stěnStěny se většinou zformují na zemi „na ležato" a pak se vztyčují do své finální polohy – nejdříve obvodové, pak vnitřní stěny.

3. Konstrukce stropu dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - konstrukce stropuU vícepodlažních staveb pak přímo navazuje na konstrukci svislých stěn. Stropní prvky jsou bezprostředně opatřeny deskovým opláštěním, které tvoří zároveň konstrukční podlahu a novou „platformu" pro montáž dalšího podlaží (synonymem pro TBF je rovněž Platform Framing). Stavba takto postupuje po těchto stropních platformách, ve světě běžně do pěti podlaží.

4. Další sestava svislých stěn dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - další sestava svislých stěnNa konstrukci stropu pak navazuje další sestava svislých stěn, která mívá – v našich podmínkách a pouze v případě dvoupodlažních staveb se šikmou střechou – často formu štítových, a pak podélných, nižších bočních stěn. Zároveň s konstrukcí stěn a stropu se často vytváří i konstrukce schodiště, pokud je tak navrženo.

5. Krov a střecha dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - krov a střechaVlastní fošnová konstrukce dřevostavby je v případě standardního domu dokončena za dva až čtyři týdny. Před aplikací dalších materiálů a prvků je třeba stavbu chránit před povětrností, většinou už přímo pomocí střešní krytiny a souvisejících skladeb. Střecha může být položena nastálo, nebo alespoň provizorně, vždy však tak, aby dále vkládané materiály a prvky, kterým už by nepřízeň počasí vadila, byly chráněny.

6. Interiér a exteriér dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - interiér a exteriérPo položení střešní krytiny následuje osazení oken a vchodových dveří, tím je objekt uzavřen a jeho interiér oddělen do jisté míry od exteriéru.

7. Fasáda dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - fasáda domuZvenku je možné aplikovat tepelné izolace obvodových stěn a pokračovat fasádou, ať už ve formě omítkových systémů, dřevěných obkladů, jejich kombinací, či dalšími formami fasádního pláště.

8. Rozvody instalací v dřevostavbě

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - rozvody instalacíUvnitř pak většinou nastupují hrubé rozvody instalací – kanalizace, rozvody systému větrání, vytápění a ohřevu vody, rozvody vody, elektroinstalace a podobně. Často jsou zakončovány skladbami konstrukčních podlah, v nichž bývají vedeny právě některé druhy instalací a jejichž konečnou vrstvu tvoří buď takzvaná suchá, montovaná z desek, případně mokrá varianta, vylévaná (betonovaná) z různých materiálů na silikátové bázi. V případě mokré cesty je však třeba mít na paměti, že stavba je pak vystavena krátkodobě vlhkostnímu šoku, jehož zvládnutí vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. I mokrá cesta má ovšem i tak řadu nesporných výhod.

9. Vnitřní obklady povrchů dřevostavby

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - vnitřní obklady povrchůDalším vývojovým stupněm stavby jsou vnitřní obklady povrchů, nejčastěji ze sádrokartonových desek. Vnitřními obklady končí logicky ucelená fáze stavby a zbývají kompletační práce.

10. Kompletační a dokončovací práce v dřevostavbě

Moderní dřevostavba na klíč systémem two by four - dokončovací práce např. schodištěKompletační práce zahrnují především keramické obklady a dlažby, vnitřní malby, sanitární vybavení, truhlářské prvky (například vnitřní parapety, obklady schodiště a podobně), dále finální povrchy podlah, vnitřní dveře a případně další související a navazující práce. Náročnost a potřebná doba pro provedení kompletačních prací může být výrazně rozdílná v závislosti na struktuře a náročnosti vlastních kompletačních prací a jejich vzájemné provázanosti.

Dřevostavba na klíč - dokončeno!

Po dokončení kompletačních prací je dům dokončen takzvaně na klíč, jakkoli tato fáze není nikde konkrétně popsána a definována.

Stavbu dřevostavby v klasické formě TBF lze přímo na místě a krok za krokem kontrolovat a sledovat, navíc v časovém sledu, který je i pro běžného stavebníka celkem přirozený a lze se mu přizpůsobit. Charakter stavby a konstrukce a jejich časový průběh pak umožňují i během stavby provádět drobné změny. Stavba standardního domu, tedy včetně základů a kompletačních prací, trvá zhruba pět až šest měsíců.

 Připravila Dana D. Daňková, spolupráce: Martin Růžička, PENATUS s.r.o.

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop