Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Malý, úsporný, promyšlený a stylový

Malý, úsporný, promyšlený a stylový

a.janousek | Čtvrtek, 10. březen 2016 |

Další důkaz, že i úsporný typový dům lze s patřičnou dávkou péče, vkusu a invence postavit tak, že si zaslouží pozornost, stojí na okraji Hradce Králové. Veronika a Jiří přitom původně vůbec stavět nechtěli. Jejich cesta k dřevostavbě ale nakonec nebyla tak dlouhá.

 

Chtěli jsme bydlet příjemně, ale zároveň ještě chceme poznávat svět. Nechtěli jsme stavbou o svůj životní standard přijít. A také jsme nechtěli dopadnout tak, že postavíme dům, na jehož dokončení nám nezbudou finance.

Typový dům s vlastními úpravami

Při vyběhávaní povolení nás poháněla vpřed touha bydlet co nejdříve, takže to ani netrvalo tak dlouho – spousta lidí nechápala, jak jsme to tak rychle zvládli. V únoru jsme rezervovali pozemek, který sice byl určen k výstavbě a měl zavedené inženýrské sítě, ale stále byl zalesněný a nebyl vyjmutý z lesního fondu. Říkali jsme si, že kácet začneme později. Nakonec jsme si ale pospíšili a zvládli to do konce března. V době, kdy jsme rovnali terén, jsme hledali architekta a dodavatele. Na doporučení pána, který nám terénní úpravy zajišťoval, jsme se zajeli podívat nejprve na jeho dřevostavbu a po domluvě i na rozestavěný dům majitele stavební firmy. Přesvědčilo nás, že v domech, které staví na zakázky, i on sám bydlí.

Dřevostavba menší dům - ext

 

Všechny domy ale byly typové a nám se na nich pořád něco nezdálo, chtěli jsme svůj dům pojmout po svém. Hlavními změnami byla výměna klasických oken za francouzská, zvětšení jejich plochy a změna vnitřní dispozice. Upravili jsme vstup do domu – zvětšili zádveří a technickou místnost, kam se dnes vejde pračka, sušička, bojler a úložné regály, k úpravám dispozice došlo i v případě koupelny a WC.

Za rok byl dům hotový

V září jsme začali kreslit a počítat, v říjnu jsme podepsali projekt a zařídili stavební povolení. V listopadu byla hotová základová deska a do roka od koupě pozemku jsme bydleli. Na jednání s dodavatelskou firmou bylo nejlepší, že nám nic nemalovali na růžovo, ale chovali se férově. Několikrát jsme si o našich nápadech vyslechli, že by to nebylo nejšťastnější řešení, což nám zprvu pochopitelně nebylo po chuti, ale po úvaze jsme vždy došli k tomu, že to myslí dobře, a našli společně kompromis. I díky tomu jsme se udrželi v rámci finančního limitu, který jsme na stavbu měli.

Dřevostavba menší dům - int1

 

Řada našich známých se potýkala s významnými vícenáklady, my nikoli. Měli jsme naceněné úplně všechno, do poslední kličky. A i když jsme se v průběhu stavby párkrát rozhodli něco přidat nebo zvolit dražší variantu, vždy to bylo po předchozí jasné dohodě, vzájemně potvrzené emailem.

Dřevostavba menší dům - int2

 

Hodně péče jsme věnovali okolí domu, protože těsně po nastěhování jsme měli nepříjemný pocit z toho, že jsme sice postavili, ale kvalita bydlení se nám kvůli neustálému potýkání se s „domem na blátě“ spíš zhoršila. Měli jsme štěstí, že soused na chalupě se zrovna zbavoval očištěných pískovcových kamenů, kterých jsme si od něj přivezli asi šest tun, a vlastníma rukama jsme z nich vytvořili během tří týdnů opěrnou skalku. Druhou variantou, která by připadala v úvahu, by byly gabiony, ale nejen kvůli vyšším nákladům jsme nyní rádi za přírodní skalku, která podle nás více zapadá do celkového vzhledu zahrady. Pak jsme nadvakrát vydláždili okolí domu tak, aby bylo možné dům obejít suchou nohou anebo objet třeba na koloběžce, vyseli trávník a osadili skalku a výsledek vidíte sami.

Dřevostavba menší dům - int3Dřevostavba menší dům - ext svislý

 

Dům realizovala firma: MS HAUS s.r.o.

Foto: Martin Zeman

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Sázka na jistotu

  Sázka na jistotu

  České bungalovy dozajista nekopou stejnou ligu jako jejich australské či americké vzory. Ale právě tato krajová odlišnost jim vynesla nominaci do národního poháru nejžádanějších…

 • Dřevostavba s koncerty nad hladinou

  Dřevostavba s koncerty nad hladinou

  Polovinou úspěchu při vzniku nového bydlení je bezpochyby kvalitní pozemek. Když se podaří najít místo uprostřed přírody, nedaleko většího města, a ještě navíc se vzrostlou…

 • Na návštěvě v roubence

  Na návštěvě v roubence

  Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na…

 • Velkorysost v kompaktním balení

  Velkorysost v kompaktním balení

  Představa majitelů o novém bydlení vyžadovala architekturu vedenou v čistých liniích, která by byla nadčasová a bez kompromisů. Inspiraci našli na veletrhu Dřevostavby v podobě…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner