Tisk
V barvách jantaru

V barvách jantaru

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Lenka vyrůstala deset let v roubence, takže při pořizování vlastního bydlení podle jejích vlastních slov cesta zpátky ke zděnému domu už nevedla. Příjemnou atmosféru mezi dřevěnými stěnami, s jejich charakteristickou vůní, teplem a celoročně vyrovnaným klimatem, znala z domova a také o dalších příznivých vlastnostech dřeva jako stavebního materiálu věděla od svých rodičů víc než leckterý jiný budoucí majitel dřevostavby.

V době, kdy jsme s manželem o stavbě uvažovali, začalo být v oblibě cedrové dřevo. Má dobrý tepelný odpor, takže jsme věděli, že ušetříme za vytápění, a pak jsme ocenili i jeho další výhodu – nevyžaduje údržbu. Několikrát jsem zažila natírání roubenky u rodičů a vím, co to znamená! Na borovici se jednou za pět let obnovuje nátěr, a když jsme termín trochu protáhli, dřevo už začalo černat a muselo se přebrousit. Údržba je i finančně nákladná. Jakmile se o stavbu nemusíte starat, máte samozřejmě víc volného času pro sebe a svou rodinu. Počítáme tedy raději s tím, že cedr na namáhané západní straně, kde je nejvíc omývaný deštěm, bude lehce šednout. Na většině domu má však ve svém přirozeném neošetřeném stavu nádhernou paletu teplých měkkých tónů, od světlého jantaru až po tmavomedovou hnědou.

Naše roubenka je postavena z červeného cedru, což jsou gigantické stromy staré 200 až 300 let, které rostou v okolí kanadského města Whistleru. Jejich cesta k nám do Česka začala plavbou po památné řece Fraser, po které splavovali dřevo do Vancouveru už první pionýři. Šířka kmenů umožňuje tamním pilám snadno z nich vyřezat potřebné stavební trámy 20x30 cm, které se z našich domácích subtilnějších smrků získávají mnohem méně efektivně a tomu odpovídá i jejich vyšší cena. Cedrové dřevo ovšem prodraží následná doprava „přes půl světa“ ve většinou šestimetrových kontejnerech, které udávají i délku převážených trámů.

Dřevěná stavebnice

Zárukou při výběru stavební firmy CEDAR HOME pro nás byl počet jejích realizovaných staveb. Pohybuje se kolem stodvacítky a to je pro každého stavebníka vodítko, které hodně o kvalitě firmy napoví. S našimi představami o budoucím domě se firma seznámila pomocí jednoduché studie, kterou nám nakreslil architekt, podle jejích rozměrů vypracovala dokonalý počítačový návrh a následně vyrobila dřevěnou konstrukci na automatizované lince. Každý trám je na milimetr přesný, má své číslo, takže v praxi to vypadalo tak, že doprostřed základové desky jsme postavili stůl, na něj rozložili velký nákres a podle něj montážní parta dům poskládala. Nic nechybělo, nic nepřebývalo. Projekt byl přesný i s rozvody elektřiny, protože s těmi se už v trámech musí počítat. Rozvody vody a kanalizace se pokládají do podlahy.

Hrubou stavbu jsme měli hotovou za šest dní, za další den dva byla pod střechou a uzavřená i s okny. Pak jsme dokončovali interiéry. Zděné příčky nám stavěli příbuzní, truhláři dělali obložky nad příčkami, kde se nechávají mezery kvůli sedání okolního dřeva, podlahy pokládali z masivní borovice, schodiště stavěli z jasanu… Na podbití stropu jsme si na pomoc pozvali partu z fotbalu, koupily se dvě basy piva – dobrý truhlář by určitě nějaké nedokonalosti našel. S hrubou stavbou jsme začali v srpnu a na zimu jsme se už stěhovali.

08 HDR1

 

Interiér s pokladem

Často se nás lidé ptají, jestli naše malá dcera nemůže dřevěné stěny poškodit. Přece jenom cedr je měkké dřevo, do kterého se snadno zaryje nehtem, ale už jsme měli stěnu počmáranou i červenou fixou… Také v průběhu stavění se dřevo může zašpinit. V takovém případě se celá stěna přebrousí, protože jak na ni bruskou sáhnete, rozdíl je vidět v barevném odstínu. Proto všechny vnitřní prostory firma obrousí nejlépe až v závěru, kdy už všichni řemeslníci stavbu opustí.

Při zařizování interiéru jsme se inspirovali časopisem Dřevo&Stavby, hlavně jeho fotografiemi s vnitřním vybavením. Nábytku ale moc nemáme, protože nerada uklízím přeplněné místnosti, kde jsou výstavky všelijakých předmětů… Jednu výstavku tady mít ale časem budeme. Když jsme bourali strop obytného domu původní hospodářské usedlosti, vysypal se nám na hlavu „poklad“ – pečlivě ukryté předměty, které patřily k životu dřívější rodiny. Vyčistili jsme je a v našem novém domě teprve získají čestné místo.

Hlavní dominantou roubenky jsou kachlová kamna s velkým prosklením, které nám v chladných dnech vytváří příjemný kontakt s ohněm. Součástí kamen je teplovodní výměník, což je objemná nádrž, která teplo akumuluje a přes termostat ho podle nastavené teploty pouští do dvou oběhů – do deskových radiátorů a do podlahového vytápění pod dlažbou v koupelnách a v předsíni. Užitkovou vodu ohříváme záložním plynovým kotlem. Náklady na vytápění máme tedy minimální, dřevo roste všude kolem a za plyn zaplatíme kolem 450 korun měsíčně. Ve dřevěném domě se však cítíte útulně i při nižší teplotě, protože dřevo samo o sobě teple působí.

07 HDR6

 

Moc bychom neměnili

Bydlení v dřevěné roubence je ve všech směrech příjemné, ale ještě jsme neřekli, že také voňavé. Cedr obsahuje hodně pryskyřice a je aromatičtější, než třeba borovice. Já sice jeho vůni už nevnímám, ale kamarádky z mého oblečení cítí, že jsem přišla z roubenky. Návštěvám to tady voní zvláště po dešti.

Kdybychom stavěli znovu, asi bychom zvolili nižší střechu, protože podkrovní místnosti nevyužíváme. Zatím tam máme galerii a půdu, kde v budoucnu může vzniknout třeba dětská herna. Sedlová střecha sice ladí s okolními hospodářskými budovami, v tom měl architekt pravdu, jenže k bydlení nám stačí přízemí. Jinak jsme se svým domem nadmíru spokojeni.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop