Vydání 01/2018

První svého druhu

Typový a přitom individuální. Jednoduchý, ale s mnoha důmyslnými detaily. Prošpikovaný dřevem, které našemu zraku neunikne ani venku, ani uvnitř. Pasivní typový dům realizovaný ze své série jako první. Tahle nenápadná stavba je v lecčem vpravdě neobyčejná.

Motivace stavět dřevostavbu

Dvoupokojový byt začal být naší rozrůstající se rodině těsný, a protože přirozeně tíhneme ke všemu severskému, udělali jsme si rozsáhlejší průzkum dřevostaveb a definitivně se rozhodli, že tohle je náš směr. Nastudovali jsme si také vlastnosti masivních dřevěných panelů, vyhledali zkušenosti „seveřanů" s tímto typem konstrukce a s důvěrou v úsudek architekta a dodavatele šli do toho.

Vize domu

Očaroval nás jeden konkrétní typový dům navržený architektem a tenhle výběr rovnou rozhodl o dodavatelské firmě. Chtěli jsme „malý" domek s otevřeným obytným prostorem a třemi ložnicemi. Lehko udržovatelný, ale zároveň obložený dřevem, aby zestárl spolu s námi.

Realizace pod dozorem

Celý proces přípravy projektu a administrativní řešení finančního pokrytí rozpočtu trval asi rok. Samotná realizace pak zabrala sedm měsíců. Stavba byla řešena na klíč, což bylo skvělé rozhodnutí. Měli jsme vlastní stavební dozor, ale spíš takový symbolický, „přátelský". Ukázalo se, že je obrovskou výhodou, když projekt realizuje společnost, která zároveň stojí za projektem. Odpadlo přesvědčování, že je nutné stavět opravdu podle projektu, které je v našem stavební prostředí už téměř folklórem. Myslím si, že díky tomu se také podařilo dodržet rozpočet. Nebylo třeba plnit žádný „cizí".

Technické řešení v pasivu

Dům je pasivní a je vytápěn tepelným čerpadlem. Museli jsme si na jeho ovládání samozřejmě zvyknout, neměli jsme žádnou předchozí zkušenost, ale jsme s ním úplně spokojeni a veškerá rozhodnutí bychom udělali stejně.

Jak se žije v domě ze dřeva

Díky dřevu stavba působí velmi teple a současně čistě. Na dřevěných panelech máme tenkou vrstvu bílého oleje, aby struktura dřeva zůstala jasně viditelná. Dům je skvěle dispozičně řešený, prostory působí nekomplikovaně až minimalisticky. Jinak ale máme pocit, že se život v dřevostavbě od bydlení v jiných typech domů nijak významně neliší.

Rady pro budoucí stavebníky

Základním předpokladem spokojenosti podle mě není jen výběr domu, architekta, který jaksi vkusem i životním stylem souzní s budoucími obyvateli svého díla. Je třeba věnovat pozornost každému detailu při jeho projektování a v neposlední řadě si vybrat tu správnou společnost, se kterou tuto velkou životní investici bude člověk realizovat a která současně připraví projekt. Náš výběr architekta i dodavatelské firmy byl v celém tom komplikovaném procesu velkým štěstím a výhodou.

Technické parametry:

Typ domu: pasivní
Zastavěná plocha: 68 m²
Užitná plocha: 101 m² + 40 m² půda
Konstrukční systém: masivní panely z křížem lepeného dřeva NOVATOP
Teplo a větrání: tepelné čerpadlo vzduch/voda, akumulační nádrž, teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,108 W/m2K
Projekt: návrh Ing. arch. Jakub Loučka, zpracoval team 3AE s.r.o.
Realizace: 3AE s.r.o., 2016, www.3ae.cz
Potřeba tepla k vytápění: 19 kWh/m2rok

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop