Redakce | Úterý, 09. červen 2015 | | Aktualizováno Úterý, 09. červenec 2019
Skandinávský design je založen na jednoduchosti, funkčnosti a světlých tónech. Je to styl nadčasový a praktický, a především díky obchodnímu domu IKEA nalezneme jeho prvky téměř v každé české domácnosti. Víte ale, jaké má kořeny? Znáte ikony skandinávského designu a navštívili jste už showroomy jiných značek, které se výrobou interiérových prvků v tomto stylu zabývají?
Co znamená "skadinávský design"?
Označení „skandinávský design" bylo poprvé použito v roce 1951 v názvu výstavy Scandinavian Design For Living, která se uskutečnila v obchodním domě s nábytkem Heal's Furniture Store v Londýně.
Skandinávský design se dostal do celosvětového povědomí v 50. letech minulého století díky několika významným výstavám v Miláně a v Paříži a zejména pak díky tříleté putovní výstavě po USA a Kanadě pod názvem Design in Scandinavia.
Výstavy přispěly k ustálení celkového konceptu skandinávského designu, který je tvořen třemi symboly moderny: světlem, nenáročností a funkcionalitou.
Obr.: Čelo postele tvoří zajímavá velkoformátová tapeta z kolekce Indigo od italské firmy Sirpi. Vzor na tapetě u toaletky naproti posteli je tvořen obrázky jelenů. Tapeta je velmi jemná, severská a pochází z krásné kolekce Legends od francouzské firmy Caselio. Vestavná skříň skýtá dostatek úložného prostoru, navíc je jedno křídlo tvořeno zrcadlem, které místnost opticky zvětšuje.
Světlé interiéry bojují proti nedostatku slunce
Bydlení ve skandinávském stylu je plné světla a funkčnosti. Skandinávský nábytek se vyznačuje zejména světlými přírodními materiály a klade se velký důraz na jeho praktičnost.
V severských zemích je nedostatek slunečního svitu, proto je upřednostňována bílá barva v kombinaci s ostatními chladnějšími barevnými pastelovými odstíny, které na rozdíl od tmavých barev dokážou v místnosti dobře rozptýlit světlo.
V moderním pojetí tohoto stylu se však stále častěji setkáváme s nahrazováním decentních barevných odstínů pestřejšími a výraznějšími barvami, a to hlavně na doplňcích.
Obr.: Moderní interiér se skandinávskými prvky: obývací pokoj s jídelním koutem v pastelových barvách zútulňuje i velmi jemná tapeta od francouzské firmy Caselio, kolekce Legends. Horní skříňky jsou hluboké pouze 30 cm, sedací souprava je předsazená do prostoru, člověk tedy nemá pocit, že na něj něco padá.
Slavné kusy nábytku
O nadčasovosti skandinávského designu svědčí fakt, že některým designovým kouskům, které jsou vidět v dnešních moderních interiérech, je více než 60 let.
Například nenápadná barová stolička High Stool od finského architekta a designéra Alvara Aalta je rozšířena po celém světě i díky prodejnám Apple, kde slouží současným zákazníkům.
Jiný ikonický sedací nábytek si nesčetněkrát „zahrál" v bondovkách a ostatních amerických trhácích. Třeba „ušák" Egg a křesílko Swan od dánského architekta a designéra Arneho Jacobsena nebo skořepinová bublina Bubble Chair od finského designéra Eera Aarnia.
Obr.: Ušák Egg a křesílko Swan od dánského architekta a designéra Arneho Jacobsena jsou už dnes kultovními prvky skandinávského designu
Obr.: Do Bubble Chair od finského designéra Eera Aarnia se můžete posadit například v jedné z vyhlídkových plošin Žižkovského vysílače
Kde hledat skandinávský design
Interiéry zařízené ve skandinávském stylu bývají také vhodně probarveny použitím zajímavých doplňků či textilií, jako jsou kusové koberce, závěsy či polštáře.
Textilní ikonou je finská značka Marimekko, která – ač byla založena už v roce 1951 – je stále velmi populární. Grafika na textiliích Marimekko se vyznačuje pestrými květinovými či geometrickými vzory.
Obr: Dominantou jedné stěny v obývacím pokoji je velkoformátový obraz bříz. Koberec z IKEA dodává prostoru správný skandinávský punc. Majitelé si přáli velkou knihovnu se čtecím koutkem. Na stěně u čtecího koutku visí hodiny Sunflower Clock, které navrhl George Nelson již v roce 1949 (dodává Vitra).
Podobné textilie můžeme vidět v každém obchodním domě IKEA. V ČR však IKEA není jedinou značkou, kde se lze kochat severským designem a doplňky. Za zmínku stojí i jiné značky, které nabízejí skandinávský nábytek a doplňky. Bohužel, značky Stockist, BoConcept, Nordic Day či Scandium jsou běžnými spotřebiteli trochu opomíjené.
Ačkoli se skandinávský styl těší stále větší oblibě, u bytových architektů začíná být tak trochu „okoukaný". Proto v současné době interiéroví návrháři do čistého moderního skandinávského stylu, jak ho známe z 50. let, často začleňují i starožitné prvky či výrazné nábytkové solitéry.
Obr.: Interiér ve skandinávském stylu s historickými prvky
Sama mám skandinávský styl ráda díky tomu, že se jeho prvky dají kombinovat s jinými designovými styly. Skandinávský nábytek se dobře vyjímá v retro stylu nebo v industriálním či hippsterském stylu. Toto propojení s ostatními styly či se starožitnými kousky musí být ale nenásilné, prostor by měl působit stále čistě a vzdušně.
Čistota, vzdušnost a zároveň útulnost jsou právě těmi aspekty, díky kterým je skandinávský styl tolik oblíbený.
Hedvika Novotná
interiérová designérka
Text, návrhy a vizualizace Hedvika Novotná
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…