Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Technická zařízení

Stylové systémové řešení pro bezbariérové koupelny v dřevostavbě

Komerční sdělení | Středa, 21. prosinec 2016

obrázek článkuSuché podlahy nacházejí i v dřevostavbách stále větší uplatnění. Obavy ze suchých podlah nejsou na místě ani při jejich použití ve vlhkém prostředí včetně realizace oblíbených bezbariérových koupelen.

 

 

Nepodceňte komín ve své dřevostavbě!

Redakce | Pondělí, 05. prosinec 2016

obrázek článkuDřevostavby s velmi nízkou energetickou potřebou či domy pasivní se obejdou bez komína – vytápějí se obvykle elektřinou nebo tepelným čerpadlem a jsou tak dokonale izolované, že krb nebo krbová kamna by je přetápěly. Zastáncům živého ohně ale „zbytečnost" krbu těžkou vymlouvat, a tak pohledu do plamenů musí předcházet i starost o komín. Zejména v dřevostavbě však představuje možné požární nebezpečí, proto je třeba jeho návrhu, provedení i provozování věnována odpovídající pozornost.


Líbil se Vám článek?
 

Jak využít zimní slunce v dřevostavbě? K vytápění, ohřevu vody i k otevírání vrat

Redakce | Pátek, 25. listopad 2016

obrázek článkuSluneční energie se v současnosti využívá nejen ve velkém, například v případě solárních elektráren, ale čím dál více i v běžných domácnostech. Přestože je v zimním období sluneční záření méně intenzivní, může pokrýt část energetické spotřeby české domácnosti. Zejména nízkoenergetické dřevostavby a pasivní rodinné domy mohou ze zimního slunce významně profitovat.


Líbil se Vám článek?

Solární energie v domě – partner k nezaplacení

Lucie Němcová | Úterý, 18. říjen 2016

obrázek článkuDům pana Jiřího funguje pouze na elektřinu. Využívá systém, který ji vyrábí ze sluneční energie, a přestože stále odebírá také energii ze sítě, jeho náklady jsou skutečně minimální. Pojďme blíže prozkoumat vybavení objektu, které je krůčkem k větší soběstačnosti.


Líbil se Vám článek?

3 důvody, proč centrální vysavač vítězí nad klasickým a robotickým

Komerční sdělení | Čtvrtek, 25. srpen 2016

Všechny tři uvedené technologie mají jednoho společného jmenovatele – úklid domova od prachu a nečistot. Proč je z nich ale centrální vysavač nejlepším řešením? Přečtěte si tři hlavní důvody.

Zdravé prostředí pro rodinu je na prvním místě

Domácí prach obsahuje různé spory, bakterie, plísně, pyly, roztoče ale také třeba lidské kožní buňky, případně úlomky vlasů či zvířecí srsti. Všechny tyto materiály, pokud jste jim dlouhodobě vystaveni, mohou poměrně spolehlivě vyvolat různé druhy alergií. To znamená, že čím méně se jejich působení vystavujeme, tím lépe pro nás. A čím více prachu – a to včetně mikroskopického – skutečně dostaneme mimo obytné prostory, o to zdravější bude prostředí, ve kterém s rodinou společně trávíme hodně času.

Jako jediný z uvedených typů centrální vysavač odvede vzduch mimo dům a jemný prach zachytí ve filtru. Klasický přenosný i robotický vysavač proti tomu vzduch i se jemným prachem vyfouknou zpět do místnosti. A jemný prach navíc ještě zvíří do vzduchu. V podstatě se s nimi tedy sice zbavíme hrubých prachových částic a nečistot, ale ty nejjemnější, společně s alergeny, v místnosti pouze rozfoukáme.

Více klidu a pohodlí – rodina nemusí vědět, že právě vysáváme

Pro naši psychickou pohodu má centrální vysavač jednu zásadní výhodu. Protože je jeho agregát umístěn v technické místnosti nebo garáži, je hluk, kterému musí být rodina při úklidu vystavena mnohem nižší. Aerodynamickému hluku při vnikání vzduchu do hubice se samozřejmě úplně nevyhneme, ale celkově klidnější domácí prostředí ocení jak partner při sledování televize, tak i děti, hrající si právě nějakou zajímavou hru na Playstationu.

Zmíněnou psychickou pohodu ale zvýší i samotná jednoduchost manipulace s centrálním vysavačem. Stačí jen vytáhnout hadici ze zásuvky ve zdi nebo využít některé šikovné doplňky z řady příslušenství.

Ačkoli se totiž na první pohled zdá, že nic jednoduššího než robotický vysavač už ani být nemůže, po úklidu je také potřeba nasbírané nečistoty odstranit. A protože s ohledem na jeho celkové rozměry není ani zásobník robotického vysavače nijak závratně velký, vystačí nám v průměru na pouze přibližně 70 m2 plochy. Takže smetí vysypáváme často. Trochu pohodlnější je to u vysavačů klasických, kde se nasbíraných nečistot zbavujeme po uklizení přibližně 1 000 m2 plochy. Centrální vysavač ve srovnání s nimi ovšem uspoří řádově více času, který věnujeme vynášení odpadu a manipulací se sáčkem nebo zásobníkem. Jeho kontejner totiž stačí vysypat po uklizení téměř 10 000 m2, což bývá v průměru dvakrát za rok.

Vysoký výkon ušetří čas i energii

Skutečně se zbavit nečistot totiž znamená, vedle samotné technologie odvodu prachu, i dostatečný výkon.

Sací výkon vysavače je zhruba jedna třetina jeho udávaného příkonu. Klasické vysavače dnes mají, na základě direktivy EU, limitovaný příkon na maximálně 1600 wattů. V průměru je to často jen kolem 1400 W. A sací výkon se tedy pohybuje mezi 450 až 550 watty.

Robotické vysavače si sice poradí s většími kousky nečistot, ale jejich reálný sací výkon je poměrně malý. V průměru se pohybuje kolem 10 wattů.

Centrální vysavače ve srovnání s předchozími dvěma typy žádný limit nemají a jejich výkon se řídí pouze potřebou optimální nutné sací síly. Ta je při jejich příkonu přes 2000 wattů kolem 640 wattů výkonu. Je tedy logické, že v porovnání s předchozími dvěma typy nasají nejen více nečistot a prachu, ale i za kratší dobu. Podstatný je ale především fakt, že větší sací síla znamená i větší šanci vysát podstatnou část alergenů. A ty navíc okamžitě dostat mimo náš obytný prostor.

Pořízení centrálního vysavače tedy znamená investici do zdravého bydlení, která navíc ušetří čas strávený úklidem.

Více na www.husky.cz.


Líbil se Vám článek?

Chytrý dům pohledem odborníků Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT – UCEEB

Redakce | Pátek, 05. srpen 2016

obrázek článkuZajímavý článek s názvem Dům s IQ 150 si můžete přečíst ve vydání číslo 4/2016 tištěného časopisu Dřevo&stavby. V dodatcích ke článku vám přinášíme názory odborníků z centra UCEEB na problematiku chytrých domů. 


Líbil se Vám článek?

750 Kč měsíčně za provoz domu. I tak se může bydlet v dřevostavbě

Komerční sdělení | Pondělí, 25. červenec 2016

obrázek článkuJedním ze spokojených majitelů domu od RD Rýmařov je také pan David. Od prosince 2012 bydlí v atypické dřevostavbě a z výdajů za energie v jeho tříčlenné domácnosti vám bude přecházet zrak - měsíčně platí pouhých 750 Kč. Že to není možné? S malými a nikterak nákladnými úpravami to jde. Jak to tedy pan David s rodinou dokázal?

Jak zvednout elektroinstalaci IQ?

Dagmar Šimonová | Pondělí, 06. červen 2016

obrázek článkuPokud jste nadšeným fanouškem novinek z oblasti techniky, poctivě sledujete vývoj v oboru a kupujete si vždy ten nejnovější typ mobilního telefonu, určitě už jste slyšeli o inteligentní elektroinstalaci. Chystáte-li se stavět, není její integrace, zvláště u dřevostaveb, žádným problémem. Co když ale už spokojeně bydlíte?


Líbil se Vám článek?

Opravdu máte namontovaný vodoměr, který je určený pro teplou vodu?

Redakce | Středa, 04. květen 2016

obrázek článkuPro měření spotřeby teplé vody je nutné použít jen takový vodoměr, jehož teplotní třída odpovídá reálné teplotě vody na vstupu. Pokud například teplota vody odpovídá vyhlášce č. 194/2007 Sb., nelze na měření spotřeby použít běžný vodoměr teplotní třídy T50. Nároky na teplotní třídu vodoměrů zvyšuje také preventivní opatření proti legionářské nemoci, kterým může být termická desinfekce potrubí. Červená barva víčka či potisku číselníku přitom není směrodatná, důležitá je pouze teplotní třída měřidla podle normy ČSN EN ISO 4064.

Světlovod prosvětlí tmavé místnosti. V podkroví však zabírá místo tubus

Michal Doležel | Pondělí, 02. květen 2016

obrázek článkuSvětlovody dokážou do temné místnosti bez oken přivést přirozené denní světlo i na vzdálenost desítek metrů. Pracují efektivně a téměř bez nároků na údržbu. Jejich nevýhodou je vyšší cena a někdy také složitější instalace.


Líbil se Vám článek?

Aktuálně: E.ON vám postaví solární elektrárnu

Solární ohřev vody - jak vybrat správný systém?

Michal Doležel | Úterý, 08. březen 2016

obrázek článkuPřichází pozvolna jaro a sním i úvahy na možnou modernizací a vylepšeními domácích energetických systémů. Jedním z nich může být instalace solárního ohřevu vody. Na co se při výběru systému pro solární ohřev vody zaměřit?


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 7

« 1 2 3 4 5 6 7 »
 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

73.6 %
26.4 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner
Banner