Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Email

Nejen sruby a roubenky - jaké jsou možnosti staveb z masivního dřeva?

Redakce | Úterý, 25. říjen 2016

obrázek článkuMasivními dřevostavbami rozumíme budovy, jejichž základní nosnou konstrukci tvoří těžká, plná masivní stěna. Tím se liší od ostatních typů, u kterých je nosný systém redukován na sloupy či sloupky a prostor mezi nimi je zpravidla vyplněn tepelnou izolací. Lehká konstrukce z tenkých profilů překrytých deskou z dřevotřísky může vzbuzovat pocit určité nedůvěry. Pokud někdo uvažuje o dřevěném domě, vyžaduje řádnou solidní konstrukci a navíc by se chtěl obklopit dřevem v jeho primární podobě, pro toho nabízí se masivní dřevostavba jako vhodné řešení.


Líbil se Vám článek?
 
Email

Stavba srubů a roubenek - masivní dřevo znovu ožívá

Helena Petáková | Pondělí, 17. říjen 2016

obrázek článkuSrubové stavby jsou jednovrstvé konstrukce složené z kulatých nebo hraněných odkorněných dřevěných klád, které jsou na sebe vodorovně skládány. U srubů jsou v rozích spojeny typickým sedlovým spojem, přes který částečně přečnívají. Právě tento konstrukční detail, který zajišťuje stabilitu a provázání konstrukce celého domu, odlišuje sruby od staveb roubených.


Líbil se Vám článek?
 
Email

Jak se staví roubenka

Redakce | Pondělí, 10. říjen 2016

obrázek článkuDřevo je odjakživa pro člověka velice příjemný a teplý materiál a doslova nás obklopuje v každodenním životě. Jako stavební materiál má nenapodobitelné a v dnešní době i ekonomicky výhodné vlastnosti, které zatím nemá žádný jiný na naší planetě. Dřevo je především esteticky pěkné a asi nenajdeme nikoho, komu by se nějaká dřevěná stavba nelíbila. Málokdo však ví, že používáním výrobků ze dřeva také velmi významně chráníme přírodu.


Líbil se Vám článek?
Email

Když se řekne: Difuzně otevřená skladba stěny

Redakce | Pondělí, 29. srpen 2016

obrázek článkuDýchat, nebo nedýchat? Tak lapidárně (ale silně zjednodušeně) by se dal vysvětlit rozdíl mezi difuzně otevřenou a difuzně uzavřenou skladbou konstrukce obvodové stěny. Difuzně otevřená stěna dovoluje vodní páře vnikat do konstrukce a zase z ní odcházet. Tento systém byl jediným používaným řešením do doby, kdy se ve snaze o minimalizaci tepelných ztrát dřevostaveb začaly používat difuzně uzavřené stěny, které nedovolují vodní páře vstup ke konstrukci.


Líbil se Vám článek?
Email

Stavění s dary přírody

Lucie Němcová | Úterý, 16. srpen 2016

obrázek článkuO kompatibilitě dřeva s dalšími přírodními produkty není pochyb. Se slámou, konopnou izolací či hliněnými omítkami si rozumí jak pocitově, tak technicky. Jak se domy z přírodních materiálů staví? A přetrvává názor, že jsou určeny pro specifickou skupinu tak zvaných alternativně žijících lidí? Na otázky odpovídá zkušený propagátor přírodních staveb, architekt Jan Márton z ateliéru Nature Systems.


Líbil se Vám článek?
Email

Když se řekne tepelný most...

Redakce | Pondělí, 08. srpen 2016

obrázek článkuObjevují-li se v domě v chladném období na obvodové obálce v interiéru plísně a kondenzace vody, jde o jasný signál toho, že po tepelně izolační a konstrukční stránce není něco v pořádku. Lokální kondenzace vody na stěnách a následné plísně dokážou velmi vážně degradovat nosnou konstrukci stavby, její funkční vrstvy a zatížit vnitřní prostředí domu sporami toxických hub.


Líbil se Vám článek?

Aktuálně: NOVATOP v pohledové kvalitě splňuje parametry požární odolnosti REI až 60 minut

Email

Sláma v moderním kabátě

Dana D. Dankova | Pondělí, 01. srpen 2016

obrázek článkuO dobrých tepelněizolačních vlastnostech i jiných kvalitách slámy vědí lidé už po generace. A protože dnešní trendy jasně směřují k používání co nejvíce ekologických materiálů, je jasné, že sláma ve stavebnictví zažívá renesanci. Bydlet v domě ze slámy ale neznamená bydlet ve stohu. Pojďte se s námi podívat do domu ze slámy, ve kterém ale nenarazíte na jediné stéblo…


Líbil se Vám článek?
Email

Sláma – z pole do moderní stavby

Lucie Němcová | Pondělí, 11. červenec 2016

obrázek článkuZájemci o stavbu slaměného domu u nás donedávna měli jedinou možnost: obrnit se trpělivostí, objíždět zemědělce a shánět malé slaměné balíky, zaříkávat déšť a organizovat masové srazy dobrovolníků. Stavební firmy nevěděly, co si s tímto přírodním materiálem počít. Nyní se však objevují možnosti, jak slámu použít v komplexních stavebních systémech.


Líbil se Vám článek?
Email

Moderní nízkoenergetické roubenky

Redakce | Pondělí, 27. červen 2016

obrázek článkuStále se zpřísňující požadavky na tepelně technické vlastnosti obálkové konstrukce stavby a zvýšený zájmem investorů o nízkoenergetické dřevostavby vedl stavební firmu OK PYRUS k vývoji variabilního konstrukčního systému, který je určený pro realizaci moderních roubených staveb. Výhody a využití masivní dvoustěny s vloženou tepelnou izolací nám představil ředitel společnosti ing. Otakar Koudelka.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevo v kombinaci s dalšími materiály

Redakce | Pondělí, 20. červen 2016

obrázek článkuVyhovět individuálním požadavkům a kritériím jednotlivých stavebníků je stále náročnější. Tlak na větší komfort, ale i lepší tepelně technické parametry staveb nutí vyvíjet nová řešení. Využití výhod jednotlivých konstrukčních a materiálových systémů vzájemnou kombinací je jedním z flexibilních a kreativních řešení těchto zvýšených nároků.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevo ve své ryzí podobě

Dagmar Šimonová | Pondělí, 13. červen 2016

obrázek článkuMasivní dřevěné panely označuje většina výrobců za novou generaci dřevostaveb. Není se také čemu divit, v poslední době se totiž staly právě jedním z nejperspektivnějších způsobů výstavby dřevěných domů a o jeho nově nabyté důležitosti svědčí vznik několika významných výrobních kapacit v zahraničí i zacílení světových veletrhů.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 11

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Soutěže a ankety

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.7 %
13.3 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner