Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Návštěvy dřevostaveb

Dřevostavba v krajině Josefa Lady: Láska na první pohled

Dana Jakoubková | Středa, 26. červenec 2017

titulka dřevostavbaÚřední diktát může stavebníkovi udělat tlustou čáru přes jeho sen. Chráněná krajinná oblast nebo jen obyčejný venkov posune jeho představy do patřičných mezí, které musejí být v kontextu s celkovým vzhledem lokality. Bungalov, který Lubor s Helenou navrhli pro krajinu Josefa Lady, se mu také musel podřídit. Jako hendikep to majitelé domu ale necítí.


Líbil se Vám článek?
 

Dva jako jeden – siamská dvojčata v šumavských hvozdech

Dana D. Dankova | Středa, 19. červenec 2017

01V poloroubence pobývají Michaela a Tomáš již rok. Obklopeni šumavskou přírodou a tichem relaxují o víkendech po každotýdenním shonu běžných dní. Dům je rozdělen na dvě téměř identické poloviny. A to nejen z hlediska materiálu a konstrukce, dvojakost je i v dispozicích. Jako siamská dvojčata jsou spojeni dva shodní jedinci - dva vchody do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou, dvě koupelny, dvoje schody, dvakrát dva pokoje v podkroví...


Líbil se Vám článek?

Místo dvou domů jedna dřevostavba

Redakce | Úterý, 20. červen 2017

titulka dřevostavba dvěNa místě pozoruhodné dřevostavby, která v sobě spojuje udržitelné stavební postupy a úsporné nároky na vytápění, chlazení a ohřev vody, měly být původně stavby dvě – rodinný dům a hotýlek pro turisty. Dnes do údolí zhlíží čtyřpatrový dům, který spojil obě funkce. Unikátní horské panorama Vorarlberska s výhledem do sousedního Německa se tak naskýtá nejen čtyřčlenné rodině stavebníka, ale i hotelovým hostům.


Líbil se Vám článek?

Srub se znamením lamy

Dana D. Dankova | Středa, 12. červenec 2017

titulka srub a terasa 11111Hned při příjezdu nás přivítaly lamy. Sice ne přímo „tváří v tvář", byly za plotem, ale zvědavě natahovaly krky, aby nás viděly co nejlépe. I bližší setkání bylo přátelské, ale to už se na scéně objevil osel Tomáš a žárlivě střežil každý náš pohyb či pohled, všechna pozornost už musela patřit pouze jemu.


Líbil se Vám článek?

Třikrát "ano" pro dřevostavbu

Lucie Němcová | Středa, 07. červen 2017

dřevostavba roku titulNěkteré domy čekají na svůj čas. Na fázi života, která zkrátka přinese jiné potřeby, sny a přání. Dřevostavba na okraji Prahy dostala fyzické obrysy, když už bylo dost dojíždění za přírodou a klidem, dost života v centru města a dost přizpůsobování podkrovním šikminám střechy. Nastal čas mít doma tam, kde je zkrátka dobře a není třeba nikam odjíždět.


Líbil se Vám článek?

Duší dřevostavby může být její harmonický prostor

Dana Jakoubková | Úterý, 30. květen 2017

dřevostavba těchobuzMajitelé tohoto domu mají v oblibě tradiční norskou architekturu – jednoduchou, útulnou a citlivou k propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem. Přistupovat ke každé stavební zakázce individuálně je proto „na severu" téměř nutností. Do jaké míry je tento koncept přenositelný do poměrů české vesnice, ukazuje zvenčí skromný, zato uvnitř vytříbený dům z Vysočiny.


Líbil se Vám článek?

Moderní dřevostavba: Beskydská chalupa současnosti

Lucie Němcová | Středa, 17. květen 2017

02 dřevostavba jako moderní chalupa titulkaJe krásné, když přijdete na nějaké místo a víte, že tady to bude. Tady budete doma. Hledání končí. A to místo vám pak pomůže vytvořit konkrétní podobu domu. Vaše představy spolu s krajinou a dalšími specifiky dané lokality udají zřetelný směr. I to je příběh této novodobé chalupy.


Líbil se Vám článek?

Poloroubenka na trati

Dana D. Dankova | Úterý, 09. květen 2017

00 poloroubenka s vlakemNa Šumavě, v těsné blízkosti lokální železniční trati, stojí úhledná roubenka. Stávala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou. Dnes tu jezdí lokálka a roubenka, ač velmi podobná své předchůdkyni, je již druhá v pořadí. Obě však spojuje nejen podoba, ale, jak se ukázalo v jednom létě, také historie.


Líbil se Vám článek?

Moderní dřevostavba plovoucí na vodě

Dana Jakoubková | Úterý, 09. květen 2017

18 houseboat titulKaždý, kdo se rád drží pěkně při zemi, se může životu na hausbótu podivovat. Je tam dost místa? Mají obyvatelé mořskou nemoc? Jaké je to v zimě? Jak dlouho plavidlo vydrží, jak to mají se záchodem a kam jim chodí pošta? Kupodivu odpověď není složitá. Moderní, sofistikované materiály a technologie umožňují stavět na vodě se stejným komfortem, jakým disponuje dům na pevnině, a ještě k tomu dostanete o kapku více do džberu emocionální potřeby napojení na přírodu a vodní svět.


Líbil se Vám článek?

Na návštěvě ve srubu: Ranč jako životní názor (foto videospot)

Dana D. Dankova | Středa, 03. květen 2017

02 DSC0858Hned na první pohled mi byl srub sympatický. Hezky zasazený na pozemku a částečně obklopený lesem. A kolem rozsáhlé pastviny a volný prostor. Jak by také ne, vždyť ke srubu patří nefalšovaný ranč s koňmi! Dnes se tedy neprojdeme pouze po srubu, ale podíváme se i po areálu. Symbióza obou je zde více než patrná...

 


Líbil se Vám článek?

Nenápadný solitér

Dana Jakoubková | Středa, 26. duben 2017

13542Přáním majitelů byl velmi jednoduchý, bezbariérový dům s důrazem na praktičnost, velký prostor denní zóny a jeho propojení s exteriérem. Prostě žádná složitá řešení, dostatek soukromí a maximum bezpečí. Vybrali proto typový, přízemní dům v klasickém tvaru „elka" a ve variantě „na klíč", aby měli se stavbou co nejméně starostí.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 26

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Kterou verzi časopisu preferujete?

74.2 %
25.8 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner