Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Návštěvy dřevostaveb

Ozvěna Karibiku

Dana Jakoubková | Pondělí, 20. únor 2017

dřevostavba s terasou k večeruStále častěji mám pocit, že by to s domy mělo být jako s hudbou. Záleží na intonaci i kvalitě tónu, na brilanci a souhře. Spolu s jasnou stylovou orientací a bohatostí výrazové palety je orchestr schopen vystřihnout skladbu do podoby omračujícího zážitku. Jak ale u domu dosáhnout toho, že se z Ovčáků čtveráků stane Devátá symfonie? Stačí namixovat nápaditost s barevností, přidat útulnost, zkusit vzdát se zbytečného a celé to zrytmizovat tak, že už pouhé vrznutí dveří zvedne člověku náladu.


Líbil se Vám článek?
 

Tradiční roubenka s velkým komfortem

Dana D. Dankova | Úterý, 14. únor 2017

roubenka pro rodinuÚzká cesta do kopce a lesem předesílá, že zde bude nerušený klid a soukromí. Nakonec se za stromy objeví roubenka. Ačkoli v blízkosti vycházkových tras po Deštném, přece na samotě. A když přijdeme blíž, otevře se před námi nádherný výhled do kraje. Kouzelné místo...

 


Líbil se Vám článek?

Zamaskovaný srub v nížině

Dana D. Dankova | Středa, 01. únor 2017

uvodkaEva a Martin si původně chtěli postavit dřevěný dům v horách, v kopcích pod lesem nebo v horském údolí, nakonec mají domov v rovinaté krajině na rozhraní Hané a Nízkého Jeseníku. Je to trochu paradox, ale málokdy v životě máme vše, co chceme. A ne vždy je neúspěchem skutečnost, že nedostaneme to, o co jsme usilovali.


Líbil se Vám článek?

Mít tak pořádný, bytelný srub...

Dana D. Dankova | Středa, 01. únor 2017

uvodkaZnáte to povídání o stromu, domě a synovi, že? Postavení domu je jednou ze tří zásadních věcí, které by muž měl v životě zvládnout. Ovšem vlastní dům znamená domov, rozhodnutí, jaký vlastně postavit, není proto zdaleka jednoduché. Koupit starý domek, nebo postavit nový? Z kamene, z cihel, ze dřeva...? Velký, či menší, a s Ferdou Mravencem, nebo sám? A co teprve postavit srub!


Líbil se Vám článek?

Dřevostavba vklíněná mezi domy

Lucie Němcová | Úterý, 31. leden 2017

uvodkaMichal je v oblasti dřevostaveb jako ryba ve vodě. Sám je navrhuje a není tedy divu, že se s chutí pustil do realizace svého vlastního domu ze dřeva. Ten se dá bez váhání zařadit mezi experimentální stavby, ze kterých těží zkušenosti on i realizační firma.


Líbil se Vám článek?

Lovecká roubenka vonící cedrem

Dana D. Dankova | Úterý, 31. leden 2017

01 DSC5214I když roubenka k lesu patří stejně jako lesní zvěř, jen málokterou z těch, které jsme dosud navštívili, zdobily lovecké trofeje. Přiznám se bez mučení, že nejsem příznivcem honů ani zmíněných trofejí v domě, ale v téhle roubence na okraji lesa s výhledem na údolí a hory jako by splývaly s prostorem. Neruší, nerozptylují, nepřekvapí, prostě tady jsou...


Líbil se Vám článek?

U potoka jako doma

Dana Jakoubková | Pondělí, 30. leden 2017

uvodkaBlízký kontakt se zahradou je velmi častým důvodem ke stavbě vlastního domu. I Šárka s Michalem v něm viděli bezpečný prostor pro dětskou hru bez neustálého dohledu. Nebyl to však jediný motiv, proč vyměnit byt v nízkopodlažní řadovce za prostorný dům. Toužili také po úsporném a zdravém bydlení. To jim měla poskytnout dřevostavba s nucenou výměnou vzduchu neboli rekuperací.


Líbil se Vám článek?

Dřevostavba ve svahu

Lucie Němcová | Pondělí, 30. leden 2017

uvodkaPo mnoha letech života v Praze se Ondřej a Pavla rozhodli pro novou etapu na novém místě. Výzvy postavit si nový dům se i přes svůj zralý věk nezalekli a nezastavil je ani komplikovaný pozemek v prudkém svahu. Pohyb po zahradě sám o sobě s přehledem nahradí kdejakou sportovní aktivitu, ale majitelé to berou prostě jako fakt. Charakter místa dává stavbě nezaměnitelnou příchuť, kterou lze vnímat v každém detailu domu. Generuje zkrátka jiné řešení, než když stavíme na více méně rovinaté louce. Je dalším potvrzením, že zdánlivé komplikace a výzvy nás mohou přivést k velmi kreativním a ojedinělým řešením, která stojí za to.


Líbil se Vám článek?

Masivní roubenka z 21. století

Dana D. Dankova | Pondělí, 30. leden 2017

uvodkaRoubenka, kterou jsme navštívili na jihovýchodním okraji Vysočiny, měla být původně postavena v tradičním duchu, ale ještě předtím to měl být srub. Nakonec tu stojí ukázková masivní dřevostavba s mnoha propracovanými řešeními konstrukčních a technologických systémů. Zvítězila láska majitele k vymýšlení nových věcí tak, aby fungovaly.


Líbil se Vám článek?

Byla - nebyla, roubenka a za ní les...

Dana D. Dankova | Pondělí, 30. leden 2017

uvodkaNa počátku bylo golfové hřiště. A když nazrál čas a vyvstala potřeba ubytování, vyrostla poblíž něj roubenka. Sálá z ní pohoda a pohostinnost jako z chalup ze starých obrázků, nicméně nabízí také moderní komfort se vším všudy.


Líbil se Vám článek?

Fascinace srubem: Srub ukáže, jak byl strom silný

Dana D. Dankova | Středa, 25. leden 2017

titulkaRozhodnutí postavit srub kousek od Prahy se může zdát na první pohled zvláštní, nicméně masivní dřevostavba se sedlovou střechou se na konci obce vedle úzké cesty velmi pěkně vyjímá. Alespoň na mě tak působila. Je poslední v řadě, za ní je už jen pole a les.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 24

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Partneři projektu

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner