Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Návštěvy dřevostaveb

Email

Malý, ale šikovný srubový dům

Helena Petáková | Středa, 19. říjen 2016

obrázek článkuSruby jsme s manželkou začali obdivovat při našich výletech do Skandinávie, kam jsme jezdili hlavně v zimě chytat pstruhy pod ledem zamrzlých jezer. V Severní Americe nás zase lákalo rybařit v indiánských rezervacích. A když nás kamarád, který měl úklidovou firmu ve Vancouveru, vzal do horského městečka Wistleru, kde jeden z domů patří i senátorovi Kalifornie, a viděli jsme, co všechno se dá ze dřeva postavit, nádherné sruby, opravdu paláce na břehu jezera, tak nás to chytlo doopravdy a začali jsme o našem srubu víc přemýšlet. Tam jsem nakreslil jeho první skicu.


Líbil se Vám článek?
 
Email

Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

Dana Jakoubková | Středa, 12. říjen 2016

obrázek článkuRodinný dům, který v této redakční návštěvě představíme, je po pravdě dřevostavbou jen zčásti, přesně řečeno z poloviny. Jeho zděná spodní část byla ponechána z původního domu, ve kterém dříve bydleli prarodiče majitelky. Právě jejich přáním bylo, aby si vnučka se svou rodinou dům zvaný šumperák zrekonstruovala a získala tak nový domov v místě, kde odmala trávila svůj volný čas. Přání se jim splnilo.


Líbil se Vám článek?
Email

Netradiční dřevostavba z "dřevěných cihel"

Michal Babor | Středa, 05. říjen 2016

obrázek článkuJakmile dům dostane fasádu, je prakticky nemožné poznat, z čeho je postaven. O dřevostavbách platí totéž – pod fasádou může být sendvičový panel stejně jako rámková konstrukce. V případě tohoto domu jde ale o materiál, který se u nás zatím příliš nepoužívá. Pojďte tedy dál do domu z dřevěných cihel.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevostavba ve zlatém řezu

Dana Jakoubková | Středa, 21. září 2016

obrázek článkuCestou na tuto návštěvu projíždím satelitním městečkem. Typické katalogové domy minulého století, některé zvláště nevkusné, s fialovou či zelenou fasádou, sem tam „vylepšené“ balkonkem či zlatým rámem oken. U nich minizahrady s plotem z tújí a výhled do pole. Přemýšlím nad tou necitelnou, praktickou rovinou zmrzačené architektury, když tu na konci myšlenky vytane otázka: Co je vlastně příčinou toho, že ze stavby máme dobrý pocit? Odpověď nacházím záhy; hned za brankou sázavské dřevostavby. Idea je to tak prostá a srozumitelná, že nechápu, proč se neužívá častěji.


Líbil se Vám článek?
Email

Nový přírůstek ze dřeva

Lucie Němcová | Středa, 14. září 2016

obrázek článkuDům pro Lukáše a jeho rodinu vyrůstal postupně. Přístup „pomalu, ale jistě“ umožnil nejen důkladně promýšlet všechny kroky, ale také financovat po částech, což bylo důležitým požadavkem. Původní přízemní dům o malé užitné ploše je zděný, zatímco druhá novější část má nosnou konstrukci ze dřeva, aby její realizace co nejméně negativně zasáhla původní stavbu. Cest k dřevěné konstrukci zkrátka vede nespočet.


Líbil se Vám článek?
Email

Mirka: Vesnici už nikdy neopustím

Redakce | Čtvrtek, 08. září 2016

obrázek článkuPříběh tohoto domu začíná jako klasický útěk z pražského paneláku do pošumavské přírody. Na jeho konci je dnes pohodlné bydlení v rozkvetlém kanadském srubu v malé pošumavské vesničce u lesa. Majitelka se sem navíc přesunula i se svou prací – kancelář přestěhovala z panelového minipokojíčku do velkorysého prostoru srubu, zatímco její manžel za prací převážně dojíždí.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevěné mimikry

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článkuNovodobá roubenka zapadne pod Klokočské skály Českého ráje, jako by sem od nepaměti patřila. Ne nadarmo se její majitel a také stavitel zajímá o regionální architekturu, pro kterou je typický lužický štít se zdobením na konci latí. Při bližším pohledu ale chybí to hlavní – roubení trámů v rozích stěn, obkladové palubky prozrazují i kotvicí šrouby… Pro moderní dřevostavbu nezískal Daniel souhlas na chráněné krajinné oblasti. Svou představu o pasivním rodinném domě proto schoval do tradičního kabátu.


Líbil se Vám článek?
Email

Dům pro bicí a klavír

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článkuHudební pokoj ve zděné části poloroubenky byl už součástí projektu. Jan a Kateřina si skutečně postavili dům, ve kterém by mohli provozovat svého koníčka, aniž by rušili sousedy. Bicí soupravu si do panelového bytu pořídit vůbec neodvážili a také klavír raději zůstal u rodičů. Velký pozemek a akustické cihly jim teď zaručují klidné muzicírování se dvěma kapelami, během kterého i jejich děti bez problémů večer usínají. Důvodů, proč se mladá rodina rozhodla zrovna pro stavbu poloroubenky, bylo ale samozřejmě víc.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevěnice s nevšedním výhledem

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článku 

Ve Štramberku se klukům fotbal lehce nehraje: všechny cesty vedou z kopce, a když nechytí míč, pár desítek metrů se za ním proběhnou! Stejně tak turisté si prohlídku městské památkové rezervace, tvořené z valašských roubených chalup z osmnáctého a devatenáctého století, musí zasloužit. Svůj výstup Moravským Betlémem, jak se horské městečko pro svou malebnost nazývá, zpravidla ukončí pod válcovou věží Trúbou, která jako součást zříceniny zdejšího hradu vévodí celému okolí. Z pohodlí terasy své nové roubenky to vše mohou sledovat Jaroslav a Libuše.


Líbil se Vám článek?
Email

V barvách jantaru

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článku 

Lenka vyrůstala deset let v roubence, takže při pořizování vlastního bydlení podle jejích vlastních slov cesta zpátky ke zděnému domu už nevedla. Příjemnou atmosféru mezi dřevěnými stěnami, s jejich charakteristickou vůní, teplem a celoročně vyrovnaným klimatem, znala z domova a také o dalších příznivých vlastnostech dřeva jako stavebního materiálu věděla od svých rodičů víc než leckterý jiný budoucí majitel dřevostavby.


Líbil se Vám článek?
Email

Dřevostavba postavená svépomocí

Redakce | Středa, 07. září 2016

obrázek článkuKdyž přijde na bydlení ve vlastním domě, motiv se různí. Někdo chce do přírody, druhý miluje atmosféru venkova, třetí chce být energeticky nezávislým. David s manželkou Monikou jej postavili na společném zájmu trávit čas mimo uzavřený prostor. Chtěli přetvářet, upravovat a krášlit okolí domu a tuto zálibu zprostředkovat i dětem.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 22

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Kterou verzi časopisu preferujete?

86.7 %
13.3 %

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner