Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Návštěvy dřevostaveb

Dřevostavba se třemi P(é) byla postavena za měsíc

Dana Jakoubková | Pátek, 02. prosinec 2016

obrázek článkuSeznamte se s vítěznou dřevostavbou třetího semifinálového kola soutěže Dřevostavba roku! Jedná se o montovanou dřevostavbu, jejíž jednotlivé díly – panely jsou vyrobeny v továrně a kompletují se až na staveništi. Vyjma základové desky tak odpadají mokré procesy a stavba je díky tomu jednodušší a rychlejší. Své majitele však přesvědčila především vnitřní dispozicí.


Líbil se Vám článek?
 

Dřevostavba za cenu běžného bytu

Michal Babor | Středa, 16. listopad 2016

obrázek článkuStavba nového rodinného domu, a nemusí jít nutně o dřevostavbu, je pro každého stavebníka úkolem velmi náročným. Ten, kdo má zkušenosti alespoň s bydlením ve vlastním domě, má tuto úlohu trochu snadnější, naopak obyvatel bytu musí řešit celou řadu problémů a dilemat. V této dřevostavbě však bydlí člověk, který měl téměř ve všem jasno i přesto, že v minulosti byla jeho domovem jen malá garsoniéra. Především však věděl, že nic jiného než dřevostavbu nechce...


Líbil se Vám článek?

Menší dřevostavba i zázemí pro milované psy

Dana Jakoubková | Středa, 26. říjen 2016

obrázek článkuPsi mi byli od dětství blízcí. Mládí jsem trávil na svazarmovském cvičišti a jako dospělec jsem se začal hlouběji zajímat o psy vodicí pro nevidomé. Rozhodnutí věnovat se tomu profesionálně s sebou přineslo potřebu vybudovat dostatečně velké zázemí jak pro množství psů ve výcviku, tak i pro naši čtyřčlennou rodinu. Několik let jsme hledali vhodné místo, abychom měli blízký přístup do Brna a přitom naši psi nerušili sousedy.


Líbil se Vám článek?

Malý, ale šikovný srubový dům

Helena Petáková | Středa, 19. říjen 2016

obrázek článkuSruby jsme s manželkou začali obdivovat při našich výletech do Skandinávie, kam jsme jezdili hlavně v zimě chytat pstruhy pod ledem zamrzlých jezer. V Severní Americe nás zase lákalo rybařit v indiánských rezervacích. A když nás kamarád, který měl úklidovou firmu ve Vancouveru, vzal do horského městečka Wistleru, kde jeden z domů patří i senátorovi Kalifornie, a viděli jsme, co všechno se dá ze dřeva postavit, nádherné sruby, opravdu paláce na břehu jezera, tak nás to chytlo doopravdy a začali jsme o našem srubu víc přemýšlet. Tam jsem nakreslil jeho první skicu.


Líbil se Vám článek?

Svépomocná rekonstrukce „šumperáku“ na zdařilou dřevostavbu

Dana Jakoubková | Středa, 12. říjen 2016

obrázek článkuRodinný dům, který v této redakční návštěvě představíme, je po pravdě dřevostavbou jen zčásti, přesně řečeno z poloviny. Jeho zděná spodní část byla ponechána z původního domu, ve kterém dříve bydleli prarodiče majitelky. Právě jejich přáním bylo, aby si vnučka se svou rodinou dům zvaný šumperák zrekonstruovala a získala tak nový domov v místě, kde odmala trávila svůj volný čas. Přání se jim splnilo.


Líbil se Vám článek?

Netradiční dřevostavba z "dřevěných cihel"

Michal Babor | Středa, 05. říjen 2016

obrázek článkuJakmile dům dostane fasádu, je prakticky nemožné poznat, z čeho je postaven. O dřevostavbách platí totéž – pod fasádou může být sendvičový panel stejně jako rámková konstrukce. V případě tohoto domu jde ale o materiál, který se u nás zatím příliš nepoužívá. Pojďte tedy dál do domu z dřevěných cihel.


Líbil se Vám článek?

Dřevostavba ve zlatém řezu

Dana Jakoubková | Středa, 21. září 2016

obrázek článkuCestou na tuto návštěvu projíždím satelitním městečkem. Typické katalogové domy minulého století, některé zvláště nevkusné, s fialovou či zelenou fasádou, sem tam „vylepšené“ balkonkem či zlatým rámem oken. U nich minizahrady s plotem z tújí a výhled do pole. Přemýšlím nad tou necitelnou, praktickou rovinou zmrzačené architektury, když tu na konci myšlenky vytane otázka: Co je vlastně příčinou toho, že ze stavby máme dobrý pocit? Odpověď nacházím záhy; hned za brankou sázavské dřevostavby. Idea je to tak prostá a srozumitelná, že nechápu, proč se neužívá častěji.


Líbil se Vám článek?

Nový přírůstek ze dřeva

Lucie Němcová | Středa, 14. září 2016

obrázek článkuDům pro Lukáše a jeho rodinu vyrůstal postupně. Přístup „pomalu, ale jistě“ umožnil nejen důkladně promýšlet všechny kroky, ale také financovat po částech, což bylo důležitým požadavkem. Původní přízemní dům o malé užitné ploše je zděný, zatímco druhá novější část má nosnou konstrukci ze dřeva, aby její realizace co nejméně negativně zasáhla původní stavbu. Cest k dřevěné konstrukci zkrátka vede nespočet.


Líbil se Vám článek?

Mirka: Vesnici už nikdy neopustím

Redakce | Čtvrtek, 08. září 2016

obrázek článkuPříběh tohoto domu začíná jako klasický útěk z pražského paneláku do pošumavské přírody. Na jeho konci je dnes pohodlné bydlení v rozkvetlém kanadském srubu v malé pošumavské vesničce u lesa. Majitelka se sem navíc přesunula i se svou prací – kancelář přestěhovala z panelového minipokojíčku do velkorysého prostoru srubu, zatímco její manžel za prací převážně dojíždí.


Líbil se Vám článek?

Dřevěné mimikry

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článkuNovodobá roubenka zapadne pod Klokočské skály Českého ráje, jako by sem od nepaměti patřila. Ne nadarmo se její majitel a také stavitel zajímá o regionální architekturu, pro kterou je typický lužický štít se zdobením na konci latí. Při bližším pohledu ale chybí to hlavní – roubení trámů v rozích stěn, obkladové palubky prozrazují i kotvicí šrouby… Pro moderní dřevostavbu nezískal Daniel souhlas na chráněné krajinné oblasti. Svou představu o pasivním rodinném domě proto schoval do tradičního kabátu.


Líbil se Vám článek?

Dům pro bicí a klavír

Helena Petáková | Středa, 07. září 2016

obrázek článkuHudební pokoj ve zděné části poloroubenky byl už součástí projektu. Jan a Kateřina si skutečně postavili dům, ve kterém by mohli provozovat svého koníčka, aniž by rušili sousedy. Bicí soupravu si do panelového bytu pořídit vůbec neodvážili a také klavír raději zůstal u rodičů. Velký pozemek a akustické cihly jim teď zaručují klidné muzicírování se dvěma kapelami, během kterého i jejich děti bez problémů večer usínají. Důvodů, proč se mladá rodina rozhodla zrovna pro stavbu poloroubenky, bylo ale samozřejmě víc.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 22

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »

Partneři projektu

  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Reklama