Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Zajímejme se o původ dřeva, ze kterého stavíme. Jaký je v ČR systém certifikací?

Dana Jakoubková | Pondělí, 11. prosinec 2017

Zajímejme se o původ dřeva, ze kterého stavíme. Jaký je v ČR systém certifikací? Mnoho stavebních materiálů pochází z neobnovitelných zdrojů a jejich výroba je energeticky náročná. Dřevo má naopak velkou přednost – je to zdroj obnovitelný. Rozhodnutím postavit si dřevostavbu nebo jenom položit dřevěnou podlahu či alespoň nábytek vybrat ze dřeva, tím vším přistupujeme, ať už vědomě, či nevědomky, zodpovědně a šetrně k životnímu prostředí.


Líbil se Vám článek?
 

Zisk z osobního domu? Ano! Život bez podmínek.

Dana Jakoubková | Pátek, 01. prosinec 2017

Zisk z osobního domu? Ano! Život bez podmínek.Je to jednoduché, je to levné, je to ekologické a k tomu reálné... Co to je? Dům. Váš dům. Váš osobní dům. Peněz na něj nebudete potřebovat moc. Největší investicí budete vy sami. A největším ziskem? Život bez podmínek.


Líbil se Vám článek?
 

Praktická roubenka pro seniory dýchá a je bezbariérová

Komerční sdělení | Úterý, 28. listopad 2017

Praktická roubenka pro seniory dýchá a je bezbariérováObyvatel vyššího věku, kteří chtějí opustit dosavadní stresující životní styl a plánují pro léta zaslouženého důchodu bydlení v menším, útulném domě na okraji města nebo na venkově, stále přibývá. Chtějí prožít klidné období svého života v prostředí, kde budou mít čas na sebe, své koníčky, setkávání s rodinou a přáteli. Touží po místě, které by bylo blíž přírodě, a domě jako základně pro své záliby a aktivity. To vše v souladu se zdravým životním stylem, bez přehnaných starostí s údržbou domu a za rozumných provozních nákladů samotného bydlení. Že to není možné?


Dřevostavba, která takové nároky beze zbytku splňuje, je moderní jednopodlažní roubenka typu R11 z masivního dřeva z nabídky brněnské společnosti OK PYRUS. Její projektant Petr Almáši nás o tom přesvědčil.

Co je předností této roubenky pro seniory?

Při navrhování této roubenky jsme kladli důraz na maximální komfort z hlediska každodenní praktičnosti pro jeho obyvatele. Jednopodlažní bezbariérová dispozice je bez schodiště, terasa krytá proti povětrnosti zajišťuje venkovní posezení i v nepříznivém počasí, hlavní obytný prostor propojený s kuchyňskou částí a jídelním koutem umožňuje přehlednou komunikaci. Dům má hlavní ložnici a další místnost navíc určenou pro hobby nebo jako hostinský pokoj pro přespání návštěv.

pohled01pohled02pohled03
Jaký uživatelský komfort tato moderní roubenka poskytuje?

Dům postavený z přiznaného masivního dřeva navíc poskytuje svým obyvatelům přidanou hodnotu v podobě neopakovatelné atmosféry, která zde panuje a má prokazatelně prospěšný vliv na zdraví a psychiku jeho obyvatel. Nejenže vytváří přívětivý, relaxační pocit, ale má další unikátní schopnosti – díky difuzně otevřeným obvodovým stěnám ze dřeva dům „dýchá", přirozeně reguluje vnitřní vlhkost, odbourává elektromagnetický smog a výboje statické elektřiny (nevíří se zde prach – ideální klima pro alergiky) a tím harmonizuje prostředí uvnitř domu.


Blahodárné působení dřeva na člověka velmi dobře vystihuje i jedno staré čínské přísloví, které praví: Jsi-li nemocný, jdi bydlet do dřevěného domu.


Nebude péče o masivní dřevostavbu pro seniory náročná?

Údržba domu zhotoveného ze dřeva je minimální a při použití hranolů z odolné borovice není třeba ani nátěru chránícího dřevo proti povětrnosti. Dnešní technologie dřevěného stavitelství, v tomto případě z technicky vysušených hranolů opracovaných s milimetrovou přesností na CNC dřevoobráběcím stroji, umožňuje použití všech soudobých technologií pro vybavení domu včetně moderního způsobu vytápění. Není třeba mít obavy z toho, že bude nutné každé dvě hodiny přikládat do kotle, aby bylo v domě teplo. Stačí jen nastavit termostat nebo mít nainstalovanou aplikaci v mobilním telefonu a vše ovládat na dálku pomocí displeje. Navíc masivní dřevěné stěny tohoto typu domu mají vynikajicí tepelněizolační vlastnosti samy o sobě a v provedení jako roubená dvoustěna s vloženou izolací hravě splňují i nízkoenergetické parametry.

půdorysROUBENÁ STĚNA 240mmroubená stěna 320 s izolací 2
Na kolik tato roubenka vyjde a jak je to s možností dodatečných úprav?

Moderní roubenka R11 od firmy OK PYRUS vyhoví všem požadavkům dvojice seniorů na zdravé bydlení bez kompromisu za příznivou cenu, která se pohybuje od 2 mil. Kč v provedení na klíč. Celkový vzhled i dispozici domu je samozřejmě možné změnit podle individuálních přání a potřeb investora. Architektonický výraz a design domu se přizpůsobuje místu a okolí stavby a ve výsledku může mít dům více tradiční nebo naopak velmi moderní vzhled.

www.moderni-sruby.cz


1Petr Almáši
OK PYRUS s.r.o.

Co říká o projektu moderní roubenky říká projektant?

Nabídka bydlení pro seniory bývá často neprávem opomíjena, proto byl návrh konceptu praktického bydlení pro důchodový věk přirozenou volbou. Lidé vyššího věku si přece zaslouží kvalitní a zdravé bydlení! Navíc z vlastní zkušenosti vím, že silná generace „husákových dětí" již začíná uvažovat o tom, kde stráví druhý poločas svého života. Naše moderní roubenka jim rozhodně může nabídnout skvělou alternativu!

 

ROZHOVOR: Na dřevostavbu nemusíte být sami, k jednání můžete přizvat také instituci

Lucie Němcová | Pondělí, 20. listopad 2017

ROZHOVOR: Na dřevostavbu nemusíte být sami, k jednání můžete přizvat také instituciTrhu dřevostaveb, který se v posledních letech výrazně rozrostl, poskytuje již více než šedesát let znalosti, měření a certifikaci Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p. (VVÚD) – instituce, kterou využívají výrobci i stavebníci na cestě za vyšší kvalitou dřevostaveb. S jeho ředitelkou, Ing. Jitkou Beránkovou, Ph.D. jsme vedly velmi zajímavou diskuzi nejen o kvalitě dřevostaveb a jejich chybách, pasivních domech či celkové situaci, ale třeba také o tom, v jakém domě bydlí ona sama a jaký by byl ten další, vysněný.


Líbil se Vám článek?
 

Projektování masivních dřevostaveb ve 3D obsahuje také procházku ve virtuálních brýlích

DAS | Pondělí, 13. listopad 2017

Projektování masivních dřevostaveb ve 3D obsahuje také procházku ve virtuálních brýlíchPrezentace studie probíhá vždy za pomoci 3D modelu, který exportujeme do počítače či tabletu zákazníka. Ten se pak může ve svém počítači procházet po budoucím domě jako ve 3D hře. K souboru s 3D modelem je přiloženo také tištěné paré s položkovým rozpočtem. Doplňujícími způsoby prezentace přímo ve firmě je možnost procházky po domě za pomoci virtuálních brýlí a tisk plastikového 3D modelu.


Líbil se Vám článek?
 

Sruby a roubenky: "Nejčastěji řeším špatný výběr dodavatele dřevostavby", říká soudní znalec

Dana D. Dankova | Úterý, 22. srpen 2017

Sruby a roubenky: "Nejčastěji řeším špatný výběr dodavatele dřevostavby", říká soudní znalecRozhodnutí pořídit si k rodinnému bydlení či k rekreaci srub či roubenku s sebou nese pocity spíše příjemné, nicméně ne vždy proběhne vše od počátku až do konce bez větších problémů. V některých případech jsou spory či nesrovnalosti takového rázu, že je nelze vyřešit jinak, než za pomoci třetích stran či dokonce soudně. Ing. Otakar Koudelka, CSc. se stal prvním soudním znalcem v oboru dřevostaveb a s problematickými stavbami přichází tedy do styku často.


Líbil se Vám článek?
 

K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Vyberte si.

Dana D. Dankova | Pondělí, 14. srpen 2017

K masivní dřevostavbě patří pořádná terasa. Vyberte si.Když se řekne terasa vybaví se většině z nás příjemné pocity. Čerstvý vzduch, pěkný výhled, záclona povlávající ve větru z obývacího pokoje (kuchyně, jídelny, ložnice...) ven a zase zpět. A právě v tomhle tkví kouzlo teras, stačí krok a jsme na letním bytě. A s roubenkou či srubem za zády to platí dvojnásob.


Líbil se Vám článek?
 

Stavět se dřevem dává smysl: Dřevostavby a jejich 7 výhod

Lucie Němcová | Pondělí, 21. srpen 2017

Stavět se dřevem dává smysl: Dřevostavby a jejich 7 výhodProč vám vlastně tak neúnavně představujeme dřevostavby, jako ty nejlepší stavby pro život? Protože zkrátka mají nesporné výhody, které hrají do karet nejen vám, budoucím majitelům vysněných příbytků, ale celé společnosti a přírodě. Stavět se dřevem zkrátka dává smysl


Líbil se Vám článek?
 

Dvě mouchy jednou ranou

Komerční sdělení | Úterý, 20. červen 2017

Dvě mouchy jednou ranouTéma bydlení ve zdravém prostředí nabývá na významu a stále důležitější je při tom – kromě absence těkavých látek a emisí – i odvádění přebytku vlhkosti a CO2 ze vzduchu v místnosti. Roste tak význam stavebních materiálů, obkladů a povrchů, které dokážou rozhodujícím způsobem pozitivně ovlivňovat klima v místnosti.


Líbil se Vám článek?
 

Terasa ze dřeva i ne-dřeva

Redakce | Pondělí, 19. červen 2017

Terasa ze dřeva i ne-dřevaSebemenší rodinný dům dnes už v projektu počítá s plochou, která přímo navazuje nejčastěji na obývací pokoj a v létě se stává asi nejfrekventovanějším místem pobytu, zejména večer nebo o víkendech. Terasy kryté pergolami navazující z jedné strany na interiér domu a z druhé přímo na zahradu jsou stejně nepostradatelné jako kuchyňská linka nebo sedačka.


Líbil se Vám článek?
 

Jak vybrat kvalitní stavební dřevo pro dřevostavbu

Dana D. Dankova | Pondělí, 12. červen 2017

Jak vybrat kvalitní stavební dřevo pro dřevostavbuDřevo je stále živý materiál, a i když vyschne či ho uměle vysušíme, nařežeme a slepíme, stále bude do určité míry měnit své rozměry a objem. Jeho reakce na teplotu či vlhkost a další aspekty vnějšího prostředí výrazně ovlivňují nejen druh, ale také jakost. Vybrat kvalitní kulatinu, případně trámy na stavbu roubenky, stropu či krovu není vždy jednoduché.


Líbil se Vám článek?

Strana 1 z 8

« 1 2 3 4 5 6 7 8 »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Kterou verzi časopisu preferujete?

10.2 %
89.8 %

Soutěže a ankety

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner

Reklama

 • Banner