Redakce | Čtvrtek, 05. listopad 2015 |
Zařizujete byt či dům ale nemáte zrovna moc peněz nazbyt? Někdy nemá člověk uplně jasnou představu, jak by jeho vysněné bydlení vlastně mělo vypadat. Pokud si nevíte rady vůbec, zkuste oslovit bytového designera. Pokud ale aspoň tušíte jakým směrem jít (nebo nejít), zkuste to sami a intuitivně. A třeba se Vám pak bude hodit moje zkušenost - jít cestou RRR (reduce, reuse, recycle).
Nejsem zrovna milovníkem nábytku z lamina, zkouším vždycky najít něco z masivu nebo aspoň překližky. Mám pocit, že takový nábytek lépe stárne a snáz se kombinuje. Taky mám ráda starší kousky - věci s příběhem. Když listuji časopisy o bydlení, dokážu lehce říct, co se mi líbí a co ne, ale jak to všechno zkombinovat a vytvořit příjemný celek? Mně se osvědčil systém "nabalování". Zkuste na to jít pomalu a postupně. Nejdřív dejte dohromady to, co máte, kousky, které máte rádi, které se s vámi třeba už několikrát stěhovaly. Mají sice už něco za sebou, ale pořád dobře slouží, jako bonus si s sebou nesou nějaký malý příběh, vzpomínku.
Dalším krokem je obrátit se na rodiče, prarodiče, další příbuzné nebo kamarády. Často mají doma něco, čeho by se rádi zbavili. Někdy je potřeba získané kusy trochu opravit, natřít apod., ale i tak je to ta nejlevnější a nejjednodušší varianta. Já takto získala psací stůl, u kterého jsem dělala úkoly od 1.třídy, od sestry malou knihovnu z Ikea. Obojí jsme natřeli a slouží nám dál. Od babiček jsme dostali proutěné koše na prádlo. Z jednoho byla na chvíli postýlka na miminko, teď už se v ní skladují hračky.
Ikea a bazary + dodělej si sám
Často sáhnu po něčem z Ikea. Co když ale potřebujete něco specifických rozměrů? V našem domku není místa nazbyt, a tak je často potřeba napasovat nábytek do nějakého výklenku. Nemohli jsme třeba nikde sehnat dětskou šatní skříň. Variantou by bylo ji nechat udělat na míru, ale truhláři by se k zakázce dostali až za tři měsíce a nebyla by zrovna levná. Stavili jsme se proto v jednom oblíbeném bazaru a objevili jsme tam skříň téměř úplně na míru a za hubičku (v bazarech se vyplatí smlouvat o ceně). Nechala jsem si jen namíchat dvě barvy a z původní, zašlé černé knihovny je veselá šatní skříň pro děti.
Určitě se tedy vyplatí s koupí nepospíchat a čas od času zajít do bazaru s nábytkem nebo se porozhlédnout po bazarech na internetu. Někdy objevíte zcela nečekané a nedoceněné kousky. My v jednom bazaru našli čtyři dánské designové židle. Jsou to židle z palisandrového dřeva s čalouněným sedákem. Sedáky už byly hodně sešlé, ale i čalouník začátečník si s nimi poradí. Měla jsem doma kousek pevného plátna vytrženého z vyhozeného vzorníku látek. Stačilo ho jen napnout s novým vatelínem přes původní čalounění.
Ekodvůr může občas skrývat poklady
Dalším zdrojem se stal i místní sběrný dvůr. I když jen odvážíte vytříděný odpad, vyplatí se mít oči otevřené. Přivezla jsem si takhle kostru křesílka a pár průmyslových světel. Křesílku chyběl sedák. Nebylo ale tak těžké uříznout ze zbytků překližky, které se povalovaly na chodbě, desku na míru. Koupila jsem pak kousek molitanu, ten spolu s vatelínem a plátnem přichytila nastřelovačkou k desce. Místo vrchní čalounické látky jsem přes sedák přetáhla dětské prostěradlo na gumu. Pokud máte děti v domácnosti, nevyplatí se shánět drahou látku, stejně vám ji děti ušpiní a prostěradlo jen lehce sundáte a vyperete.
Pokud rekonstruujete dům, lecos možná objevíte na půdě. My jsme byly o takovéto úlovky bohužel ochuzeni. Dělali jsme ale půdní vestavbu a původní prkenný záklop ustoupil deskám OSB. Krásná modřínová prkna se pak hodila na různé police i manželskou postel.
Při rekonstrukci jsme původní kastlová okna nahrazovali novými okny s trojsklem. Původní křídla oken byla ale krásná, ručně tesaná, bylo mi líto je vyhodit. Schovala jsem je a po pár letech se z nich staly dveře šatních skříní v ložnici.
A pokud jste vy nebo váš partner manuálně zruční, neváhejte si vyrobit i něco sami. Získáte cenné zkušenosti jako amatérští truhláři, rozšíříte si obzory (budete žasnout jaké materiály či kování jsou na trhu) a hlavně budete mít radost z vlastní práce a originálního nábytku.
Text a foto: Šárka Penkalová
Vaše komentáře (2)Dřevo a interiérový design:
Staré dřevo jako žádaný a luxusní designový prvek
Nejen IKEA: Kde hledat skandinávský design?
Zařizujeme dřevostavbu - jak na to a jké jsou trendy?
Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…