Redakce | Středa, 23. červen 2021 |
Bez terasy se dnes žádná zahrada neobejde. Protože navazuje přímo na dům, tvoří spojovací prvek interiéru se zahradou a zároveň prostor, který bývá v exteriéru nejvyužívanější – k letnímu posezení s přáteli, grilování, opalování, odpočinku nebo prostě jen pobytu na čerstvém vzduchu. Terasa má řadu funkcí a vyplatí se proto věnovat jí dostatek pozornosti. Třeba při výběru materiálu, který bude tvořit její povrch.
1. Dřevo
Dřevěný povrch dodá terase pocitově teplý charakter. Dřevo se v horkých letních dnech nerozpaluje tolik jako dlažba či kámen, naopak za vlhka může být kluzké. Kromě domácích druhů, jako je smrk či modřín upravených tlakovou impregnací, se používají zejména exotická dřeva (bankirai, robinie, douglaska), která jsou odolná vůči povětrnostním vlivům.
Foto: Martin Zeman
2. Přírodní kámen
Evokuje středomořskou atmosféru, a přitom je extrémně robustní. Každý kámen vypadá trochu jinak a v tom spočívá jeho zvláštní kouzlo. Vybrat si můžeme hladký řezaný kámen, nebo poněkud nerovný kámen štípaný. Povrch se pak upravuje pískováním nebo kartáčováním, aby byla zajištěna neklouzavost kamene.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
Četli jste?
3. Štěrk
Ať už půjde o ostrohrannou drť nebo drobné, hladké oblázky, jde o materiál inertní, proto je třeba počítat s jeho nerovností a případným roznášením po okolí. Hodí se do přírodních zahrad, případně jako provizorium před finálním ztvárněním terasy. Je příjemný pro chůzi naboso, špatně se ale udržuje(například vyhrabávání spadaného listí).
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
4. Umělý kámen
Beton imitující vzhled přírodního kamene. Je cenově výhodnější, pokládá se snadněji, protože má stejnou tloušťku. Vyrábí se z portlandských cementů, kameniva, říčních písků a minerálních barev. Dokonale imituje starou cihlovou, ošlapanou dlažbu, kamenné šlapáky, terakotové dlaždice i tesaný kámen.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
5. Betonová dlažba
Častěji než zámková dlažba se dnes používá dlažba skládaná z menších kostek. Optimální složení betonu, ve spojení s moderní výrobní technologií, zaručují u všech výrobků vysokou pevnost, nízkou obrusnost, mrazuvzdornost a vysokou odolnost jejich povrchu proti vnějším vlivům. Trvalá impregnace zamezuje nasákavosti betonu a výrazně omezuje ulpívání povrchových nečistot.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
Náš tip na související článek
6. Oblázky
Kačírek větší frakce můžeme využít pro uložení do betonového lože. Takto vzniklé dlažby můžeme vidět v historických městech Středomoří, vypadají velmi působivě zejména ve větších plochách. Oblázky můžeme třídit podle velikosti nebo barvy a vytvářet tak individuální vzory a motivy. V kombinaci s keramikou je lze použít pro vytvoření mozaik.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
7. Kombinace
Neotřelé a individuálně pojaté povrchy lze vytvořit ze zbytků různých materiálů. Někdy to může být záměrné řešení, jindy jen chytrý způsob, jak naložit se zbytky různých materiálů. Zkombinujte oblázky se šlapáky z přírodního kamene, betonové desky se žulovými kostkami, štěrk s dřevěnými pražci nebo třeba betonové pražce s trávníkem.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
Mohlo by vás zajímat
8. Betonové dlaždice
Velkoformátové betonové dlaždice jsou k dostání v nejrůznějších tvarech a barvách. Zpracování povrchu, například tryskání nebo mramorování, zajistí mnoho atraktivních designů. Protože mají rovnoměrný tvar, snadno se skládají, důležité je ale dokonalé vyrovnání povrchu před pokládkou. Pro chůzi na boso je příjemná vymývaná dlažba s oblázky.
Foto: Katarzyna Bialasiewicz, Dreamstime
9. Ražený beton
Plocha vylitá betonem, do něhož velké razítko otiskne vzor – tak vzniká ražený beton. Betonová deska je aplikována přímo na zhutněné podloží, tloušťka je závislá na předpokládaném zatížení. Kombinací barev a vzorů vzniká téměř neomezená škála povrchů imitujících kámen, dřevo či dlažbu. Plocha je odolná a téměř bezúdržbová.
Foto: Martin Zeman, Dreamstime
Autor článku: Martin Klíma
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 3/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…