Dana Jakoubková | Úterý, 11. červenec 2017 |
Výzvou bylo vytvořit jednoduchý, udržitelný, dvoupodlažní dům, který by se vešel do vybraného koutu lesa s krásným výhledem, prolnul svažitý terén a obstál v drsných podmínkách severního Rumunska.
Hlavním prvkem návrhu z dílny TECTO Arhitectura je vnitřní atrium se zatravněnou plochou, situované do proskleného jádra domu. V něm je umístěno schodiště, chodby a odpočinková zóna, kde se obyvatelé domu cítí jako venku, i když jsou uvnitř. Celý přízemní prostor je otevřený, bez dveří (kromě těch na toaletu) a expandující do horního patra.
Hlavní principy udržitelnosti a energetické účinnosti se odráží v dřevěné konstrukci za použití přírodních izolačních materiálů, zelené střechy, vysoce účinných oken a zvládnutí systému řízení zdrojů pro vytápění a elektrické energie.
Cedrové dřevo výborně snáší i drsné klimatické podmínky
Ve vnějším plášti domu jde o kombinaci sololitu (lisovaná dřevní hmota) a foukané celulózy, která disponuje výbornými izolačními vlastnostmi a samoregulací vlhkosti, neobsahuje toxické složky a je odolná vůči škůdcům i plísním, za inteligentní podpory paropropustné folie.
Tvar střechy a velkoryse prosklené plochy poskytují čtyřikrát vyšší příjem přirozeného denního světla a zvyšují pasivní energetický zisk maximalizací solárního vstupu, využitého pro vyhřívání objektu a podporujícího moderní, dynamickou tvář domu Che. Ta je do lesního prostředí optiky včleněna volbou fasády z cedrových lamel, které si uchovávají fyzikálně-chemické vlastnosti i v drsném klimatu. Vegetační povrch střechy pak uzavírá přírodě blízké pojetí stavby a sbírá dešťovou vodu, dále svedenou do podzemní nádrže.
Minimální potřeba energie na vytápění je pokryta malým plynovým, kondenzačním kotlem, propojeným s akumulační nádrží. V plánu je instalace fotovoltaických panelů s cílem pokrýt v budoucnu maximální potřebu energie domu. Dům má řízené větrání s rekuperací tepla, které zajišťuje přívod a odvod vzduchu pomocí protiproudých výměníků tepla s 85% mírou obnovy. Zároveň je osazeno čerpadlo země-vzduch, které využívá po celý rok volnou konstantní teplotu zeminy. Distribuční systém vytápění je řešen formou nízkoteplotního topného okruhu s podlahovým a stěnovým topením. V obývacím pokoji je instalován doplňkový zdroj tepla v podobě krbových kamen na dřevo, rovněž připojených k vyrovnávací nádrži (1000 l), která ukládá teplo na různých úrovních, ne jako tradiční kotle. Energie potřebná pro vytápění a ohřev teplé vody je nižší než 14 kWh /m²/rok (podle předběžných propočtů PHPP).
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…