Redakce | Neděle, 24. leden 2021 |
Když se projektant Andrew Michler rozhodl si postavit vlastní bydlení, byl už několik let fascinován konceptem evropských pasivních domů. Nejenom, že se následně stal mužem, který postavil první pasivní dům v USA , ale při stavbě nepoužil izolační materiál pocházející z petrochemického průmyslu.
Motivace si postavit pasivní dům
Z Japonska jsem ve vrátil pod silným vlivem malých, harmonických domů. Vždycky jsem inklinoval ke klasickým stavebním technologiím a přírodním materiálům, a spolu s potřebou nezávislosti jsem chtěl vybudovat bydlení, které by bylo do značné míry bezbariérové. Navíc u nás v horách Colorada je velkorysé slunce, takže lze ideálně využít jeho zisky.
obr.: Pasivní dům se nachází ve skalnatých horách v Coloradu v nadmořské výšce 800 metrů. Tato malá rezidence se stala prvním certifikovaným mezinárodním pasivním domem v Coloradu a je postavena bez pěnových produktů nebo jiných energeticky náročných materiálů. Foto: Andrew Michler
Co nás trápilo?
Navrhnout dobře pasivní dům je tanec mezi formou, solárními zisky, materiály, tepelnými mosty a cenovou dostupnosti. Křivka učení je strmá a existuje mnoho způsobů, jak ztratit teplo ve stěně. Možná proto jsem tloušťku stěn předimenzoval, ale jde jenom o estetický dojem.
obr.: Tvar domu byl inspirovaný okolními kopci Hogback. Foto: Andrew Michler
Pochvalujeme si
Energetická nezávislost je prvotním bonusem našeho domu. Vyzdvihnout musím i materiály přispívající ke vzduchotěsnosti obálky a dovezené z Evropy, jako překližka, paropropustná fólie nebo těsnicí pásky, které naše americké výrobky kvalitativně předstihují a jsou mnohem ekologičtější.
obr.: Andrew chtěl bydlení, které bude částečně bezbariérové. Foto: Andrew Michler
Foto: Andrew Michler
Na co jsme v pasivní dřevostavbě pyšní
Navrhl jsem si dům sám a postavili jsme ho svépomocí v duchu idey „od kolébky do kolébce", tedy je téměř stoprocentně recyklovatelný. Většina materiálů se po dosažení životnosti vstřebá do horského prostředí, nebo je lze recyklovat jako třeba okna z tvrzeného PVC, které je jednou z nejekologičtějších umělých hmot vůbec.
obr.: Navrhnout dobře pasivní dům je tanec mezi formou, solárními zisky, materiály, tepelnými mosty a cenovou dostupnosti. Foto Andrew Michler
Co máme na pasivní dřevostavbě rádi
Velmi jednoduchý a otevřený prostor s jedinečným profilem klínu. Tvar domu byl inspirovaný okolními kopci Hogback a líbí se nám, jak je pěkně „zakopaný".
obr.: Andrew si svou stoprocetně recyklovatelnou pasivní dřevostavbu navrhl a postavil úplně sám. Foto: Andrew Michler
Energetika pasivní dřevostavby
Energetickou potřebu domu pokrývá fotovoltaika, přebytek energie, zpravidla 3–4 kWh za slunečného dne, se ukládá do baterií. Na elektřinu máme vše.
Foto: Andrew Michler
Využití dešťové vody
Využíváme 500litrovou nádrž na dešťovou vodu, která pokrývá jak spotřebu vody pitné, tak užitkové včetně splachování a praní a ještě zbyde na zalévání záhonů.
Foto: Andrew Michler
Co bychom příště udělali jinak
Samo sebou přemýšlím o domě s nulovou uhlíkovou stopou, ale pokud jde o jednotlivosti, možná bych vyměnil okna. Zaujala mě totiž velmi kvalitní dřevěná okna pro pasivní dům, která mají zateplení řešené korkem. A ten má velmi nízkou tepelnou vodivost především v kritickém místě u parapetu.
Foto: Andrew Michler
Technické parametry pasivního domu
- Typ domu: dřevostavba, pasivní
- Užitná plocha: 118 m2
- Spodní stavba: crawl space – ROXUL DRAIN BOARD
- Konstrukční systém: lehký dřevěný skelet / Larson Truss systém
- Tepelná izolace: foukaná celulóza – recyklát, místní zdroj / stěny navíc minerální vlna – desky
- Fasáda: dřevěný obklad – borovice – lokální zdroj
- Střešní krytina: falcovaný hliníkový plech
- Okna: Intus E forte + cedrový rám, trojsklo Uw = 0,49 W/m2K
- Podlahy: překližka
- Větrání a teplo: HRV Air Pohoda Ultima 240
- Skladba stěny (směrem zevnitř): difuzně otevřená skladba – sádrová omítka / překližka + instalační dutina + deska z minerální vlny ROXUL DRAIN BOARD + rámová konstrukce (uvnitř foukaná celulóza) + ROXUL COMFORTBATT + OSB deska + provětrávaná mezera + ROXUL DRAIN BOARD + dřevěný obklad borovice / strop a severní stěna – pp. fólie Intello Plus
- Celková tloušťka stěny: 600 mm
- Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,45 W/m2K
- Primární energie: 31,6 kWh/m2, 2 kW FTV (off-grid), Voda – zdroj / likvidace: nádrž na dešťovou vodu 5,25 m3 / gravitační svod do jímky
- Projekt: Andrew Michler, www.baosol.com
- Realizace: svépomocí
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…