Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Konstrukce dřevostaveb

Tisk
5 důvodů pro alternativní výstavbu

5 důvodů pro alternativní výstavbu

Dagmar Čechová | Středa, 24. září 2014 |

V zahraničí už léta rostou dřevostavby, slaměné domy, příbytky z konopí nebo domy z nepálených cihel zastřešené rákosovou střechou, u nás se na ně zatím hledí skrz prsty. Díky moderním znalostem můžeme vylepšit intuitivní výstavbu našich předků a vrátit přírodní materiály zpět na výsluní. Jaké jsou jejich největší výhody?

1. Sláma: trvanlivá, levná a výborně izoluje

Kurs slámy DetrichovSlouží jako dodatečná tepelná izolace, kterou se vyplní skeletová konstrukce dřevostavby, nebo se předsadí před zděnou stěnu, a využívá se i jako nosný konstrukční materiál, kdy je kladen velký důraz na stejnou míru slisování balíků s ohledem na dosažení stejné únosnosti, odolnosti proti vlhkosti i tepelně-izolačních parametrů.

montáž ekopanelůStaví-li se z kvalitního materiálu, nemá hniloba, biokazní škůdci ani požár šanci. Požární zkoušky na ČVUT prokázaly, že stěna z nosné slámy omítnutá zevnitř hliněnými a zvenčí vápennými omítkami má požární odolnost o mnoho přesahující normové požadavky.

2. Nepálené cihly: navážou na bohatou tradici?

RD Jarosov nad NezarkouHlína pro výrobu nepálených cihel může pocházet přímo ze staveniště, což šetří životní prostředí. Zprůmyslněním výroby nepálených cihel i slámy (ekopanely – silně slisovaná sláma obalená lepenkou) se tato výhoda ztrácí, materiál je však dostupnější širší škále obyvatel a výrobce může díky patentovaným procesům výroby v řízených podmínkách garantovat stejné vlastnosti každého kusu.

Cihly z nepálené hlíny Nepálené cihly jsou mnohem ekologičtější než pálené, jsou difuzně otevřené (dům může dýchat), mohou pohlcovat a zase uvolňovat vzdušnou vlhkost a akumulovat teplo (výhodné u dřevostaveb).

3. Hlína a jíl: přirozenější než cement a vápno

hliněná omítkaUdusaná směs hlíny a slámy se na stavbu používala odjakživa. Dnes se můžeme s přírodní hlínou setkat i v jiné formě, např. takzvané války, které jsou variantou kusového staviva, hlína se také dusá do bednění. Používá se hliněná malta a revoluci zažívají dokonce i hliněné omítky.

hliněné omítkyMnoho zájemců o zdravé bydlení pochopilo jejich výhody oproti cementovým a vápenným a blahodárné účinky na mikroklima domu, např. vnímání tepelné pohody. „Tvrdé" a studené vápenné a cementové omítky odčerpávají teplo, které lidské tělo vyzařuje, a v jejich blízkosti se tak cítíme nepříjemně. Práce s hliněnými je velice příjemná (jiné omítkové směsi vysušují a dráždí lidské tkáně), proto často vedou i k vytváření různých ornamentů či strukturálních motivů na stěnách. Hlína se také používá ke spárování srubových a roubených konstrukcí.

4. Konopí: izolace i náhrada betonu

izolace z konopíPo celém světě bychom mohli najít chatrče z hlíny s příměsí konopí, hrázděné stavby se stěnami vyplněnými volně sypaným konopným pazdeřím (drcenými konopnými stonky) i z konopných tvárnic. Výhoda spočívá v rychlé produkci – z 1ha technického konopí lze postavit menší rodinný dům. Konopné izolace jsou dnes poměrně běžné, ať už ve formě desek nebo foukaného konopného pazdeří.

vápeno-konopná stavební hmotaTvárnice z konopných stvolů s příměsí vápna jsou podobné neekologickým škvárobetonovým. Alternativou jsou i jílovokonopné cihly, které se však dají použít jen pro nenosné zdivo. Posledním trendem je také použití vápeno-konopného stavebního materiálu místo betonu. Dřevěná konstrukce budoucího domu se vyplní nastříkáním směsi nebo klasickým hutněním do bednění. Vzniklá stěna nemá spáry, je difuzně otevřená, má dobré tepelně i akusticky izolační parametry a dlouhou životnost.

5. Rákos: na střechách funguje dlouhá léta

rákosové doškyRákos je tvrdší a trvanlivější než sláma a patří k nejstarším stavebním materiálům vůbec. V jiných klimatických podmínkách se z něj budovaly celé chýše, my se s ním můžeme opět setkat především jako s izolačními deskami a obzvláště ve formě rohoží jako nosič omítek a podhledů. Své místo měl v tradičním stavitelství nejvíce jako střešní krytina, kde svázaný do snopků a naskládaný s přesahem po vrstvách tvořil tradiční doškovou střechu. V Čechách tyto střechy naprosto vymizely, například na anglickém venkově jich stále nalezneme neskutečné množství.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”

 • Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Asi tak 20 konstrukčních systémů dřevostaveb... Vyznáte se?

  Moderní dřevostavby kvalifikovaně a koordinovaně řeší problematiku statiky, akustiky, požární ochrany a stavební fyziky. Novodobé konstrukce se inspirují svými historickými…

 • Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřevostavby? Vytvořte suché prostředí!

  Konstrukční ochrana dřeva – tento pojem by měl být magickým zaklínadlem každého stavebníka nového domu z masivního dřeva i majitele starší dřevěnice. Hlavním účelem je…

 • 6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  6 důvodů pro montovanou dřevostavbu

  Řekněme si hned na úvod, že v poněkud spletité a nejednotné tuzemské terminologii, která mezi dřevostavbami a způsobem jejich výroby vládne, budeme mít tentokrát na mysli dřevostavby…

 • Sruby vs. roubenky

  Sruby vs. roubenky

  Má to uši jako kočka, ale není to kočka... Má to tlapky jako kočka, ale není to... Tohle přirovnání možná není zcela přesné, ale pravdou je, že ač mají sruby a roubenky stejně…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner