a.janousek | Středa, 16. leden 2013 |
Důvodem rozhodnutí rekonstruovat starší dům typu OKAL nebývá ani tak jeho vzhled jako spíše nevyhovující tepelná bilance. Nedostatečně zateplené obvodové stěny nebyly v době levných energií významným problémem, v současné době však představují výrazné zatížení rodinného rozpočtu.
Montované domy z doby mezi roky 1965 až 1980 plnily požadavky tehdy platných vyhlášek o tepelné izolaci, nárokům aktuálních požadavků už ale neodpovídají. Z tohoto důvodu je energetická modernizace pláště budovy a případné technické přizpůsobení zařízení úsporám energie a nákladů bezpodmínečně žádoucí.
Energetické ztráty jednotlivých konstrukcí stavby se většinou liší. Nejvýznamněji se na nich podílí vytápění a obvodové stěny, velký vliv ale mají také okna, střecha a větrání (viz obrázek). Přestože v místnosti vytápíme na vysokou teplotu (23,5 °C), způsobuje špatná izolace velké teplotní rozdíly a v domě o dobré tepelné pohodě nemůže být ani řeči. Naopak dobrá tepelná izolace přispívá i při nižších teplotách místnosti (19,5 °C) k menším teplotním rozdílůma k příjemné pohodě.
Výměnou stávající tepelné izolace v obvodovém plášti staršího montovaného domu zlepšujeme nejen jeho energetickou bilanci, ale i obytný komfort. Vyšší teploty povrchů stěn, stropů a podlah vnímáme jako příjemné a zároveň můžeme díky tomu vytápět vnitřní prostor na nižší teplotu. Při revitalizaci se rozebírají skladby obvodových stěn a střech, nefunkční vrstvy se nahrazují novými a doplňuje se tepelná izolace. Většinou se neobejdeme ani bez výměny oken a v případě podsklepeného domu také bez drenáže a izolace proti vlhkosti. Podlahu nad nevytápěnými místnostmi, resp. nad základovou deskou je vhodné doplnit o novou izolační vrstvu, která zajistí její příjemnější povrchovou teplotu.
Aby se při plánované modernizaci předešlo chybám nebo se nezapomnělo na důležité detaily, měla by být provedena odborná analýza budovy. „Odborná kompetence je v tomto případě více než žádoucí," vysvětluje Dipl. Ing. Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení Fermacell.
Při úvahách o revitalizaci starého Okalu také majitelé často zvažují otázku, zda ponechat starý vytápěcí systém, nebo jej nahradit novým. Odpověď je podle Jaroslava Benáka jasná: „Obecně doporučuji ještě před nákladnou výměnou stávajícího vytápěcího systému prozkoumat všechny možnosti pro snížení tepelných ztrát. Energetickým zdokonalením pláště budovy, respektive jednotlivých stavebních součástí může být za snížení teploty přiváděné vody stávající topný systém provozován efektivněji, nebo může být nové zařízení dimenzováno jako menší a tím i hospodárnější. Aby bylo možno optimálně využívat energetickou efektivitu moderního zařízení, je nutný výpočet potřeby tepla i výpočet nových topných těles resp. podlahového topení."
Foto: RD RÝMAŘOV
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…