Redakce | Pondělí, 02. prosinec 2019 |
Máte svůj rodinný dům už postavený a teď zjišťujete, že vám jednoduše nestačí? Nebo jste koupili dům určený k rekonstrukci a uvažujete o jeho radikálním přebudování? Představíme vám dvě realizace nástaveb a přístaveb – dřevostaveb. Proč je vhodné v těchto případech sáhnout právě po této progresivní technologii?
Nástavba a kompletní rekonstrukce rodinného domu v Praze byla hotová v rekordním čase. Navíc se díky lehké konstrukci nastavovaného podlaží nemuselo nijak řešit zesilování základů. U přístavby domu na Moravě zase po dřevu sáhli hlavně z důvodu designu. Jak šla práce od ruky a jsou majitelé domů se svým rozhodnutím spokojeni?
Přístavba, nebo nástavba?
Pokud přidáváte stávajícímu objektu další podlaží, bez změny na půdorysu stavby, jedná se o nástavbu. Oproti tomu u přístavby dochází k zachování počtu pater, ale dojde k celkovému rozšíření půdorysu stavby.
Rekonstrukce starého domu pomocí dřevěné nástavby
Nízká hmotnost dřevěné konstrukce a rychlost výstavby rozhodla
Rozrůstající se rodina zakoupila starší domek s pěknou parcelou v klidné části Prahy, kde dosud bydlela. Vzhledem k předpokládanému rozsahu zásahů a náročným požadavkům na prostorové uspořádání oslovili architekta Pavla Šmelhause, který připravil návrh a spolupracoval i na dalších stupních projektové dokumentace.
Obr. Původní stav rodinného domu před rekonstrukcí.
Největší změnou bylo zcela nové dispoziční řešení podkroví, kde je nyní v celé ploše plnohodnotná výška místností 2,5 m. Projekt zachoval nosný systém suterénu i vnější soklové zdivo, do obvodového zdiva v přízemí byly rozmístěny nové větší okenní otvory a konstrukčně zcela přepracováno bylo podkroví, kde se zachovalo zdivo do úrovně věnců a dále bylo doplněno novou dřevěnou konstrukcí. Její výhodou byla nízká hmotnost – přestavbou nedošlo k přitížení základové spáry. Dalším pozitivem byla rychlejší výstavba. Jako dodavatele si investor vybral společnost PALIS Plzeň.
Průběh rekonstrukce domu krok za krokem
1. Odstrojení stavby a demolice
Stavba byla po odstrojení a provedení části demoličních pracích podrobně zaměřena. S předstihem tak mohla být zahájena výroba hlavních komponentů stavby, které byly po dokončení bouracích prací a přípravě podkladu osazeny na místo. Ostatní stavební práce pak pokračovaly souběžně s kompletací dřevostavby.
Obr.: První krok spočíval v odstrojení stavby domu.
Obr.: Ochrana stavby domu před nepříznivými vlivy počasí.
Obr.: Proces demolice.
2. Montáž dřevěné nástavby
Montáž dřevěné nástavby byla prováděna z celostěnových dílců a příhradových stropních vazníků osazovaných autojeřábem z přilehlé komunikace. V dalším kroku byla položena keramická střešní krytina a doplněny klempířské prvky.
Obr.: Osazení nové dřevěné konstrukce.
Obr.: Detail dřevěné nástavby 2. nadzemního podlaží.
3. Izolace a zateplení
Po osazení otvorových výplní byl proveden fasádní obklad z cedrových palubek a zateplovací plášť se silikátovou omítkou na minerální vatě. Podbití střechy je z modřínu s olejovým nátěrem. Dřevěný skelet byl z důvodu vyšších tepelné stability zateplen foukanou celulózou.
Obr.: Položení střešní krytiny a práce na fasádě domu.
Obr.: Omítky, dřevěný obklad nástavby domu.
Délka rekonstrukce domu s dřevěnou nástavbou
Projekční práce včetně potřebných administrativních kroků spojených s povolením trvaly asi půl roku. Od zahájení demoličních prací byla stavba připravena pro nástup řemesel za tři měsíce.
Uživatelé se do zcela zařízeného domu s individuálně řešeným interiérem a dokončenými zahradními úpravami stěhovali za 11 měsíců.
Obr.: Kompletní rekonstrukce proměnila starý dům k nepoznání.
Masivní dřevěná přístavba rodinného domu na Moravě
Hned dvě přístavby k rodinnému domu na Moravě navrhovala architekta Anna Nová ze studia noVAdesign.
Ing. arch. Anna Nová
studio noVAdesign
Z jakého důvodu se přístavba realizovala?
Klienti přišli s požadavkem zvětšení stávajícího obytného prostoru v rodinném domě. Šlo především o rozšíření obývacího pokoje a také o vytvoření pracovny. Úkolem bylo klasický styl domu oživit a ozvláštnit a také docílit maximálního propojení interiéru se zahradou.
Obr. Původní podoba domu před rekonstrukcí.
Z jakého důvodu byla zvolena technologie dřevostavby?
Pro dřevostavbu jsme se rozhodli jednak díky rychlému a poměrně čistému stavebnímu procesu a jednak proto, že právě dřevěná konstrukce nejlépe odpovídala architektonické představě. Spojení dřevěné konstrukce s velkými prosklenými plochami působí vzdušně ale zároveň útulně.
Má použití této technologie u přístaveb nějaké výhody nebo naopak úskalí?
Úskalím jsou tepelné mosty a možná následná kondenzace vlhkosti. V tomto případě to bylo obzvláště problematické, neboť se kladl důraz na designovou čistotu tvarů. Řešením pak bylo i pasivní provětrávání stropní konstrukce. To, že stavba funguje, jak má, je patrné ze spokojenosti klienta. Jinými slovy – žádná plíseň ani vlhkost.
Obr. Výroba dřevěných trámů.
Obr.: Vyzdění jedné stěny a osazení hlavních prvků konstrukce.
Nevyskytl se nějaký problém s napojením stávajícího domu a jeho nové části?
Ze strany investora jsme po čtyřech letech bydlení nezaznamenali žádné stížnosti ani reklamace.
Proběhla realizace přístavby hladce?
Největším problémem bylo z mého pohledu dohlédnout na dodavatele stavby, aby konstrukce a fólie byly správně a dokonale napojeny a aby dodavatelé střechy provedli detaily s ukončením střešních fólií na atikách podle projektu (standardně se řeší jinak).
Kooperace se ale podařila a vše jsme nakonec dotáhli do zdárného souladu se záměrem. Realizační firma provedla veškeré práce s maximální precizností. Důležité bylo, že se aktivně podílela na hledání řešení technických problémů s využitím svých dlouholetých zkušeností s prací se dřevem.
Obr.: Detail založení.
Prozradíte nám ještě časový horizont realizace a návrhu?
V březnu se začalo pracovat na projektu, následovalo vyřízení stavebního povolení. V září se započalo se stavebními pracemi, v říjnu přišla na řadu vlastní dřevěná konstrukce a v listopadu byla stavba předána do užívání.
Dřevěná přístavba domu vytvořila nový vzdušný a prosvětlený prostor
Obr.: Interiér nově vzniklé pracovny díky přístavbě.
Obr.: Dřevěná přístavba pracovny k rodinnému domu.
Obr.: Dřevěná přístavba v obývacím pokoji, který byl podle požadavků díky přístavbě rozšířen.
Obr.: Obývací pokoj, který se po rekonstrukci podařilo rozšířit, působí velmi útulně a vzdušně.
Připravila Dagmar Šimonová
Redakčně upraveno pro web
Zajímají vás další příklady rekonstrukcí dřevostaveb, nebo rekonstrukce za použití dřeva? Přečtěte si další články z rubriky Rekonstrukce dřevostaveb.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…