Lucie Němcová | Čtvrtek, 20. květen 2021 |
Transformace podkroví bývalé školy v Mikulově na letní byt je počinem mladé trojice začínajících architektů působících pod značkou ORA. „Máme to tu rádi a baví nás to tu ještě zlepšovat," říkají. „Snažíme se tvořit originální regionální architekturu." A jak se jim to daří, posuďte sami...
Centrem naší pozornosti je tentokrát prostor auly v objektu bývalé školy v Mikulově. Během minulého režimu zde byl vybudován nový strop, zanikl tak jedinečný vzdušný prostor a vznikla poměrně těžko využitelná půda, která byla ve výšce jeden a půl metru v pravidelném rytmu rozčleněna táhly. Krov se tak skryl očím uživatelů a vyčkával. Mezitím byly zrekonstruovány prostory pod půdou, takže již nebylo cesty zpět, prostor nešlo znovu sjednotit.
Foto: Jan Žaloudek
Méně je někdy více
„Když jsme podkroví objevili, zakázali jsme realizovat projekt, který by vyřezal táhla, tím poničil tektoniku konstrukce a vše nechal obalit sádrokartonem. Hledali jsme cestu, která zachová ducha a logiku prostoru, vyhoví památkářským požadavkům a zároveň nabídne komfortní bydlení," zdůrazňují architekti.
Padlo tedy zásadní rozhodnutí vše ponechat v původním stavu. „Jedna z našich hlavních zásad zní, že nejdůležitější je rozpoznat, kdy raději nezasahovat." Prostor však bylo třeba spojit a překonat táhla. Rektifikační oka tedy architekti zvětšili do podoby průchodů. Táhla oddělují jednotlivé „pokoje" a stěny jsou pouze imaginární.
Láska k původnímu prostoru
Studie prošla několika fázemi včetně „rodinné" varianty. Byt totiž zpočátku neměl svého kupce. Nakonec se ale ozvali stavebníci až z daleké Austrálie – on Australan, ona původem Moravanka, kteří dokázali ocenit autenticitu prostoru. „V Austrálii mají obecně úctu k čemukoliv starému, jelikož v těchto krajích jde o nedostatkové zboží. Díky tomu jsme mohli zrealizovat minimální variantu, která prostor nijak nedělí a nedrobí," pochvalují si tvůrci.
Se svými 140 metry je byt největší garsonkou široko daleko. Koupelna s chodbou se nachází v původním přístavku. Byt má vlastní rozlehlou terasu, která je přístupná nově proraženým vikýřem. Spí se na boxu v konečné sekci prostoru.
„Projekt měl velmi napjatý rozpočet, což občas vedlo ke kompromisním řešením a některým surovým detailům, nicméně celkovou koncepci se naštěstí podařilo udržet," dodávají architekti spokojeně.
- Autor rekonstrukce: ORA | Barbora Hora, Jan Hora
- Spolupráce: Matěj Špaček
- Adresa: Mikulov, Česká republika
- Projekt: 2011
- Realizace: 2013
-
Užitná plocha: 140 m2
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…