Michal Babor | Pátek, 15. duben 2022 |
Výchozím stavem rekonstrukce zemědělské usedlosti v rakouském Feldkirchenu byl zchátralý hornokorutanský dvůr vybudovaný na lesní mýtině někdy v 18. století. Vyzděná stájová stodola s dřevěným seníkem v patře byla v duchu původní architektury převedena na novou obytnou budovu spojenou s moderním dřevěným kancelářským křídlem jako přístavbou k severu.
Dům je navržen jako nízkoenergetický, má vlastní biologickou malou čistírnu odpadních vod, je vytápěn geotermální energií a v budoucnu bude zásobován vlastní elektřinou z fotovoltaiky. Nová stodola je koncipována jako otevřená s bedněním z modřínového dřeva na betonovém základu pro cca 50 korutanských ovcí plemene Korutanská brýlová, které přirozeně spásají pozemky v okolí.
Do detailu promyšlený dvůr
Dvůr je na jih opticky ohraničen novou budovou stáje, která byla otočena o 90° tak, aby lícovala s původní stájí a svou širokou stranou tak otevírá světlo a vzduch. Je zaručeno optimální větrání a zároveň byl vytvořen dostatečný prostor pro fotovoltaický systém (zatím neinstalován). Design otevřeného dvora doplňují moderní velkoformátové betonové dlaždice s otevřenými travnatými nebo štěrkovými spárami a je zakončen vodní plochou u vstupu do domu – i to je současná interpretace tradičního venkovského designového prvku.
Něco bylo ze staré budovy zachováno
Hlavní stavbu tvoří původní přízemí z omítnutých cihelných zdí bez dodatečné izolace, modřínové opláštění se v obytné úrovni propojuje s horní dřevěnou konstrukcí v patře. Polovalbová střecha s tak zvanou korutanskou valbou je typická pro zdejší pro venkovské zemědělské stavby. Jedná se o polovalbovou střechu, valby jsou však kratší a nepokrývají celý štít, aby byla umožněna cirkulace vzduchu pod hřebenem střechy.
Přírodní materiály najdeme i v interiéru
Uprostřed obývacího pokoje jsou téměř pět metrů dlouhá kachlová kamna tvořící předěl mezi obývacím pokojem, jídelním stolem a kuchyní. Na všechny silně povrchy v interiéru byla kromě modřínového dřeva použita zelená žula z bezprostředního okolí s různými povrchy od drsných po kartáčované. Některé z těchto materiálů vytvářejí vizuální spojení mezi interiérem a exteriérem.
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Foto pro časopis DŘEVO&stavby: Foto: Christian Brandstätter
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…