Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 6/2014
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 6/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Sám sobě klientem</small>

POJĎTE DÁL: Sám sobě klientem

Administrator | Čtvrtek, 15. leden 2015 |

Pro odborníka na poli stavitelství není lepší zkušenost než navrhnout a postavit vlastní dům. To potvrdí i architekt Jakub Loučka, který už ví, jaké to je mít rozpočet, co není nafukovací, být v časové tísni a srovnat se s řadou kompromisů. Jeho vlastní dům vznikal pod hlavičkou NOVAHOME a Jakub je toho názoru, že každý architekt či projektant by si měl takovou zkušeností projít a nahlédnout proces z pozice klienta.

9094Nevyčíslitelná hodnota vlastní zkušenosti

Projekt musí být velmi podrobný. Během realizace, kdy je návaznost stavebních procesů pečlivě naplánovaná, nezbývá čas na domýšlení detailů. Jakub dům stavěl s přáteli z firmy 3AE, od kterých měl od začátku poměrně přesný odhad ceny za realizaci, na základě předběžných propočtů se pak několikrát měnila dispozice i velikost domu. Když bylo téměř vše hotovo, jeho žena dotvořila dílo přívětivým interiérem a fantastickou zahradou.

9097Pravdivá konstrukce domu

S dřevostavbami se seznámil během praxe a velice ho nadchly. Argumentem pro dřevostavbu byla rychlost výstavby a ekologický aspekt. Konstrukce domu je z masivních dřevěných panelů Novatop. Jakuba panel sám o sobě neskutečně zaujal – čisté dřevo, pravdivá konstrukce, která je moderní, přesná. V rodinném domě, kde s přehledem vyhoví hledisku požární odolnosti, může zůstat odhalená a živá kresba dřeva je v interiéru naprosto přirozenou cestou.

Pevná a tuhá konstrukce domu umožňuje čistě řešit technické detaily, panely jsou neprůvzdušné, což je v pasivním domě jeden ze základních parametrů. Jednoduše řešitelné bylo díky konstrukci ze dřeva i založení. Na pozemku je v 0,5 m břidlice, dům je proto na patkách, místo desky je dřevěná platforma.

Celý dům však není jen ze dřeva, roznášecí vrstvy podlahy jsou betonové, příčky sádrokartonové, strop nad patrem je také SDK, svěšený z příhradových nosníků.

91009101
9104
Teplo přináší vzduch

Zdrojem tepla pro vytápění i ohřev teplé užitkové vody je tepelné čerpadlo vzduch - voda doplněné o malá kamna o výkonu 2 kW.

Vytápí vzduchem, rekuperace a vytápění jsou v jedné krabici.
Z té vede trubka do akumulační nádrže ohřívané čerpadlem, je připravená i patrona pro napojení fotovoltaiky.

Důležitým prvkem domu je stínění, které Jakub bohužel z rozpočtu vyškrtnul. Prosklení na JZ je přes léto nejkritičtější a přes noc nadbytek tepla vyvětrat nejde.

Velmi pomohla dodatečně vybudovaná pergola šířky 2,5 m – ocelová lanka opatřená březovou rohoží. Žaluzie či rolety jsou také řešení, ale pak je nutné je mít v horkých dnech zatažené a dům je jako trezor.

9108Pasivní dům nejsou jen úspory

Prostředí v domě je příjemně stabilní. Mýtus, že v pasivním domě se nesmí otevírat okna, je nesmysl. V létě mají okna otevřená pořád, chladivý průvan je fajn věc.

U pasivního domu má člověk pocit, že pasivita a exkluzivita domu je závislá na věcech, které nejsou trvanlivé – na strojích, ventilátorech, lepicích páskách, plynu v oknech apod. Čili že pasivita domu za 50 let nemusí existovat. V řadě jiných oblastí jsou technologie vnímané z hlediska míry zajištění odpovídajícího komfortu.

Hodnotit pasivní dům jen z finančního pohledu je krátkozraké, jako důležitější Jakub vidí přístup k životnímu prostředí. Když žije v takovém domě, daleko víc vnímá, co produkuje, kde je tvořena energie a kam se ztrácí, co je odpad a jak s ním nakládá... Tím se mění jeho nahlížení na životní styl. Pasivní dům člověka učí.

Připravila Lucie Němcová, foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v čísle 6/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner