Redakce | Čtvrtek, 11. srpen 2016 |
Svéráznost ostravského regionu spjatá s těžkým průmyslem a těžbou uhlí je pověstná. Výmluvně o ní svědčí i příběh Jarmily a jejího přítele Tadeáše, jejichž cesta k novému bydlení v dřevostavbě vedla přes nucené stěhování. Starý dům v Karviné vykoupila těžební společnost rozšiřující svůj důlní revír, a před nimi se tak objevila osudová výzva postavit si novostavbu doslova na zelené louce.
Bydleli jsme v Karviné na Starém městě, kde zhruba před třemi lety padlo rozhodnutí o rozšíření těžby uhlí. Když bylo jasné, že dojde k vykoupení domu, začali jsme hledat nové bydlení a velmi záhy se pustili do spolupráce s firmou Haas Fertigbau. Ta nám nabídla pozemek v Dolní Lutyni u Bohumína a na něm stavbu ze dřeva, klasický přízemní bungalov. Nejvíce nás zaujala rychlost výstavby a vysoce profesionální přístup zástupce firmy pana Lukaštíka, který nám představil svoji vizi nové čtvrti dřevostaveb.
Člověk na svém místě
Před vlastní výstavbou jsme se byli podívat v podobném domě v Karviné, který se nám zalíbil a přispěl tak k našemu konečnému rozhodnutí. Původní projekt jsme nechali trochu upravit (výstup z ložnice na terasu, garáž u domu) a právě v této fázi se nám nejvíce osvědčila spolupráce s panem Lukaštíkem, který jako opravdový odborník na svém místě dokázal vyřešit každý náš dotaz i problém s pochopením a grácií. Vlastně i díky němu jsme se pro spolupráci s firmou Haas Fertigbau a tedy i pro výstavbu domu technologií dřevostavby rozhodli prakticky okamžitě. Potřebovali jsme spolehlivého partnera, který nám pomůže s řešením veškerých úředních záležitostí, s projektem domu a provede nás i vlastní výstavbou. Už jsme ve věku, kdy člověk nemá dost síly ani potřebné znalosti k tomu se takovým výzvám postavit čelem, a tak pro nás lidský rozměr spolupráce byl velmi důležitý.
Za půl roku hotovo
Když jsme se přijeli na pozemek poprvé podívat, zalíbil se nám, přestože to v tu dobu byla zelená louka, lépe řečeno pole. Líbil se nám klid mimo ruch města a přitom dobrá vybavenost – do Bohumína, Karviné i Ostravy je to jen pár kilometrů. V červnu 2013 zde začal růst náš dům, a že to šlo dodavateli pěkně od ruky! Za dva dny byla hotová hrubá stavba, během týdne byl dům pod střechou. Následovaly práce na interiéru a další finální úpravy. Nastěhovat jsme se mohli už v říjnu, ale protože jsme chtěli jít opravdu do hotového a čekali jsme tak na dodání nábytku, stěhování nakonec proběhlo v polovině listopadu. Za necelých šest měsíců od zahájení stavby jsme tedy bydleli v novém.
Komfortní vytápění
Z předchozího bydlení jsme byli zvyklí vytápět plynem a komfort pro nás byl tak z hlediska otopné soustavy naprosto stěžejní. Protože je náš dům vybudován v nízkoenergetickém standardu, dodavatel nám na základě projektu vypočítal, že s elektrickým vytápěním bychom měli spotřebu okolo 30 tisíc ročně. Proto jsme nakonec na elektrické podlahové vytápění kývli a po více než roce užívání můžeme konstatovat, že to bylo dobré rozhodnutí. Nemůžeme si vynachválit teplo od nohou, podlahový systém navíc na rozdíl od klasických radiátorů šetří místo, které jsme mohli využít pro praktičtější rozmístění nábytku. V případě potřeby máme navíc možnost přitopit si v krbu, který je pro nás takovou večerní romantikou se dřevem praskajícím v ohni. Loňská zima byla mírná a se spotřebou energie jsme se vešli do výpočtů, teď jsme ale zvědaví, jaké to bude, až uhodí pořádné mrazy.
Moderní a praktické bydlení
Za více než rok bydlení v novém jsme nepřišli na nic, co bychom udělali jinak. A co nám dělá největší radost? Asi to, že bydlíme moderněji. V dřevostavbě je to takové suché bydlení. Ve zděných domech je běžně cítit vlhkost z omítek, u nás panuje neustále pocit tepla a sucha. Na starší roky jsme chtěli bydlet hlavně prakticky, proto máme hodně místa na odpočinek i dostatek úložných prostor. Kromě toho si užíváme sluníčka, které nám přes velká okna svítí celý den do kuchyně i obývacího pokoje. To byl totiž jeden z našich snů, kterého se teď nemůžeme nabažit.
Vaše komentáře (1)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Domov bez překážek
Představte si dům, kde hledání druhé ponožky znamená jen otočit se o 180 stupňů. Dům, který je tak přehledně uspořádaný, že by i každý hrnec mohl mít vlastní QR kód. Nebo…
-
Pobyt v Norsku je přesvědčil o stavbě vlastní dřevostavby
Práce odvedla Petra s rodinou – ženou Monikou a jejich dvěma syny – na dlouhé čtyři roky do Norska. Během pobytu hodně cestovali a často přespávali v různých chatách, kterým se v…
-
Neokázalá dřevostavba v severském stylu, která má ducha
„Poznáte to podle dlouhého dřevěného plotu, teď už je hodně šedý," uvedl Viktor jako poznávací znamení místa, kde se nachází jejich krásná dřevostavba. Za nenápadnou ohradou,…
-
Stoleté stodole vdechla nový život vestavěná moderní dřevostavba
Náměstí malého středočeského města, které se pyšní bohatou historií, obklopují různorodé domy. Žádný z nich ale nevypadá jako dřevěná novostavba, kterou hledám. Přece jen tu…