Sruby & roubenky
Všechno, co chcete vědět o dřevostavbách

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
S horami na dohled

S horami na dohled

Michal Doležel | Středa, 31. srpen 2016 |

Stavba na okraji malebné obce pod svahy Bílých Karpat na první pohled připomene klasický moderní zděný dům. Pod fasádou ze silikátových omítek a vláknocementových desek se však skrývá sendvičová konstrukce dřevostavby. Díky tomu byla hrubá stavba domu hotová už za tři měsíce od zahájení a dům nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Majitelé si chválí také nízké náklady na provoz.

 

Pokud tuto úvahu trochu zjednodušíme, mají architekti a projektanti dvě základní možnosti, jak celkový koncept dřevostavby realizovat. Na jednom konci stojí dřevěný dům, který dřevo jako hlavní materiál přiznává i na fasádě a v interiéru, výsledkem druhého postupu může být dům, jehož estetika se na pohled nijak neliší od zděných staveb. Majitelé moderní dřevostavby v malebném kraji pod jedním z nejkrásnějších českých pohoří se rozhodli pro druhou variantu. Důvodem byl hlavně požadavek na co nejmenší údržbu. „Oba jsme pracovně velmi vytížení a nechceme trávit další čas průběžnou údržbou dřevěné fasády. Proto jsme zvolili tradiční vzhled omítaného domu,“ uvádí majitel domu Vladimír.

Vnitřní souznění s místem a krajinou

Rozhodnutí, zda postavit dřevostavbu, nebo zděný dům bylo jednoduché. „Ve vesnici máme firmu na výrobu nábytku, kde pracujeme mimo jiné s masivním dřevem. Ke dřevu máme vztah, navíc před několik lety si dřevostavbu postavila i moje sestra a je s ní maximálně spokojená. Volba dřevostavby pro nás proto byla docela rychlá,“ popisuje Vladimír.

Dřevostavba Haas Fertigbau 04

 

Celkově jsou majitelé domu pěkným příkladem na Slovácku ještě poměrně častého osobního souznění s místem a okolní krajinou. Oba manželé se ve vesnici narodili i prožili dětství a Vladimírova rodina zde již ve čtvrté generaci podniká. Když se tedy naskytla možnost koupě poměrně rozlehlého pozemku na kraji obce, nebylo co řešit.

O návrh domu se postaral příbuzný – architekt. Majitelé si přáli moderní dům a toto přání se jim dokonale splnilo. Architekt jim nejen navrhl dům s dispozicemi přesně podle jejich požadavků, ale postaral se také o všechnu potřebnou administrativu. Drobnou komplikací do začátku byly pouze zemní práce, dům stojí na navážce a nákladní Tatra se zde s plnou korbou hlíny otočila více než třistakrát. Docela jednoduchá byla také volba dodavatele: „Nechali jsme si vypracovat cenovou nabídku od několika dodavatelů, nakonec jsme se ale rozhodli celkem rychle.“

Moderní dřevostavba Haas Fertigbau

 

Dodavatel realizoval jen hrubou stavbu, o vše ostatní se pak postarala rodinná firma a místní řemeslníci. Výroba panelů v závodě dodavatele trvala zhruba měsíc a půl, hotová hrubá stavba stála za další tři měsíce. Jedinou komplikací při stavbě byl krb, na který místní stavební úřad a hasiči hleděli trochu s nedůvěrou. Vše se ale nakonec k plné spokojenosti všech vyřešilo.

K vytápění většinou stačí slunce a dřevo

Dům vytápí krb na dřevo, s ohřevem vody pomáhá také termický solární systém s kvalitními vakuovými kolektory na střeše. V záloze je ještě elektrokotel, ten však majitelé podle svých slov spustili během roku jen asi pětkrát.

Dřevostavba Haas Fertigbau - interiér

 

V domě chybí aktivní větrací systém s rekuperací tepla. „Už jsme měli tak napnutý rozpočet, že jsme aktivní větrání vypustili, i když vím, že je velmi užitečné. Ale vůbec nám nechybí a nevnímám v tomto směru žádné nepohodlí,“ vysvětluje Vladimír. Méně techniky zkrátka znamená i menší pravděpodobnost možných poruch. I z tohoto důvodu zde nejsou žádné prvky inteligentní domácnosti a veškeré technické zařízení domu projektant redukoval na základní ale dobře fungující minimum.

Dům s nízkými náklady na provoz

Celkově jsou majitelé s domem velmi spokojeni, dům má nízké náklady na vytápění a v létě se nepřehřívá. Roční náklady na elektřinu činí podle majitelů cca 11 000 Kč. Provoz domu dále zlevňuje možnost vytápění vlastním dřevem.

Dřevostavba kuchyňDřevostavba schodiště v interiéruDřevostavba Haas Fertigbau 11

Jediné, na co si majitelka trochu stěžuje, je velikost obytné plochy patrového domu a s ní spojené vyšší časové nároky na úklid. Je to však daň za dvojgaráž, kterou si majitelé přáli. Přízemní bungalov s dvojgaráží by byl pro tvar pozemku příliš rozlehlý. Zbývá také dokončit zahradu a příjemně rozlehlý pozemek snad brzy zaplní ovocné stromy. Dům pak dobře zapadne do okolní podbělokarpatské krajiny.

Technické parametry domu:

Zastavěná plocha: 156,41 m2
Užitná plocha: 228,20 m2
Spodní stavba: monolitické základové pasy, betonová podkladní deska, tepelná izolace z expandovaného polystyrenu
Konstrukční systém: dřevěné panely
Tepelná izolace: zateplení stropu nad patrem – foukaná izolace, 280 mm
Fasáda: silikátová omítka, cementovláknité desky
Střešní krytina: betonová taška Bramac Alpská classic standard
Okna: plastová, šestikomorový profil, izolační trojsklo
Teplo: krbová vložka, elektrokotel, termický solární systém pro ohřev vody, tepelný akumulační zásobník s bojlerem
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokartonový obklad, dřevotřísková deska V20 13 mm, nosná dřevěná konstrukce tl. 200 mm vyplněná tepelnou izolací, dřevotřísková deska V100 tl. 13 mm, zateplovací kontaktní systém z polystyrenu EPS 70 F
Celková tloušťka stěny: 34,3 cm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,14 W/m2K
Projekt: Ing. arch Štěpán Koníček
Realizace: Haas Fertigbau Chanovice s.r.o., 2015 (pouze hrubá stavba)

Foto Martin Zeman

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Moderní dřevostavba? Dům navržený pro život.

  Dobrý dům je mozaika tisíce drobností správně poskládaných do jednoho obrazu. Cesta mnoha rozhodnutí a kompromisů. Když se tento proces podaří a vše do sebe zapadne, zdá se to někdy…

 • Roubenka ve švédském stylu

  Roubenka ve švédském stylu

  Kouzlo dřevostaveb tkví mimo jiné také v tom, že si jejich prostřednictvím můžete vnést do života oblíbené místo na Zemi. Tu Spojené státy americké, tu Kanadu, Finsko nebo třeba…

 • Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Velká dřevostavba pro velkou rodinu

  Během stavby si kolemjdoucí lámali hlavu, zda to bude škola nebo obchod. Betonový skelet totiž málokdy evokuje rodinný dům. A jak to, že betonový skelet, když tu píšeme o…

 • Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Příběh vesnické dřevostavby, která nahradila panelák

  Možná to bude znít jako návrat do historie, kdy byl vesnický život protkán jednoduchostí, upřímnými mezilidskými vztahy, vzájemnou pomocí a sdílením a kdy dětské hřiště znamenalo…

Více článků »

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner