Redakce | Pátek, 04. květen 2018 |
Kopule planetária má lehkou konstrukci, tvořenou hlavně z dřevěných částí s použitím kovových spojů. Nachází se v Petrohradě a je součástí místních plánů přeměnit průmyslovou oblast na vzdělávací a vědecké centrum.
Budova, ve které planetárium vzniklo je bývalý plynojem, postavený již v roce 1884. Byl určen pro skladování a dodávku plynu pro pouliční lampy.
V roce 2015 se autor planetária Evgeny Gudov začal o budovu zajímat, o dva roky později se jeho sen stal skutečností. Planetárium bylo otevřeno 4. listopadu 2017.
Obr.: Při vymýšlení projektu a jeho realizace se inženýři potýkali s návrhem, výrobou a sestavováním centrální projekční koule pro 39 projektorů. Foto: Anastasia Ra, Daria Priroda, Olga Romanenko
„Stejně jako dříve přinesl plynojem světlo do ulic města, nyní bude přenášet světlo znalostí všem obyvatelům této planety."
Rám kopule je vyroben z nosníků LVL (150 × 75 v průřezu) na ocelových spojkách nazývaných "Haeckel" (pojmenovaný podle německého přírodovědce), který se podobá hvězdici. Celkově se rámová sestava skládá z 1500 nosníků a 507 ocelových spojů, hmotnost celé konstrukce je 20 tun.
Při vymýšlení projektu a jeho realizaci se inženýři potýkali s návrhem, výrobou a sestavováním centrální projekční koule pro 39 projektorů, které mají za úkol rovnoměrně osvětlovat obrovskou obrazovku planetária.
Projekt byl navržen, vyroben, sestaven a spuštěn za 2 měsíce komunitou soukromých snílků, inženýrů, architektů. Z důvodu rozpočtových omezení a těsných termínů tým mobilizoval síť malých místních dílen, které navrhly různé prvky stavby. Mezinárodní společenství domobranců "DomesWorld" je spojilo na staveništi (během tohoto měsíce pracovalo na místě 10 až 30 lidí).
Design a výroba: společnost Geosota
Stavební tým: DomesWorld Společenství
Lokalita: Petrohrad, Rusko
Organizátoři stavby: Evgeny Gudov, Pavel Brayvo
Multimédia a projekce: ART-Technologies
Fotografie: Anastasia Ra, Daria Priroda, Olga Romanenko
Geometrie: V10 (1/2) Klasická geodesická kopule
Průměr: 37 m
Výška: 18,5 m
Doba výstavby: 1 měsíc
KAM DÁL? Prohlédněte si další zajímavé realizace dřevostaveb u nás i ve světě.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”
-
Navštivte nejstarší známou dřevěnou stavbu na světě!
Díky archeologům a jejich objevu z roku 2018 dnes můžeme na vlastní oči obdivovat téměř 7300 let starou pravěkou studnu, a to právě u nás, v České republice. Jedná se přitom o dosud…
-
Kde začíná udržitelnost?
Udržitelnost není jenom slovo, je to životní styl, který může začít u každého z nás. Každý z nás má možnost přispět k ochraně životního prostředí svými každodenními volbami…
-
Věděli jste, že na jednoho Čecha připadá 14 kg vyřazeného nábytku ročně?
V Evropské Unii se ročně vyprodukuje 10 milionů tun nábytkového odpadu, přičemž na jednoho Čecha připadá průměrně 14 kg. Někteří výrobci hledají udržitelná řešení…
-
Architektura houby „ot kutúr“ pro lesní víly
Nosíte oblečení z bambusových vláken nebo brýle z recyklovaného skla. Máte doma více nádob na tříděný odpad než kuchyňských spotřebičů. Dokonce víte, kam patří vylouhovaný…